Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 09.11.2018

Środa zakończyła się spadkiem indeksu WIG 20 jak i indeksu DAX. W tym pierwszym przypadku było to -0.61% a w drugim -0.45%. Mimo, iż wielkość spadków był zbliżona to jednak gorzej wygląda to za zachodnia granicą. 

Indeks WIG 20

Choć świeca jaka powstała po wczorajszej sesji nie wygląda najlepiej dla strony popytowej to jednak nie można jeszcze stwierdzić czy nie stanowi ona  korekty  co przyniosłoby nam wyjście na nowy szczyt jeszcze w tym tygodniu jeśli nawet nie dzisiaj. Trzeba sobie również powiedzieć, iż nawet w takim scenariuszu byłby to najprawdopodobniej ostatni wzrost przed zmianą kierunku na nieco większą ilość dni. A co jak ostatnia świeca nie jest korektą? Wówczas najprawdopodobniej powstanie układ przypominający Gwiazdę wieczorną i rozpocznie się spadek co najmniej w ramach korekty całego wzrostu. Wydaje się, że w jednym jak i drugim przypadku zmiana sentymentu jest już tuż tuż. No i pamiętajmy, w dalszym ciągu to silne odreagowanie stanowi tylko korektę, nie ma tu mowy o zmianie trendu w dłuższej perspektywie czasowej a co za tym idzie odwrócenie tendencji spadkowej ma w dalszym ciągu moc zejścia na nowe minima. Taki scenariusz będzie bardziej prawdopodobny w przypadku braku wybicia poziomu 2321. Jest jeszcze jeden element o którym warto wspomnieć. Na tę chwilę mamy tylko i wyłącznie dojście indeksu WIG 20 do przestrzeni w jakiej odbyła się sesja z 21.09 czyli dnia wymiany serii na kontraktach a to jest dzień w którym jak każdy dobrze wie następuje najwyższy obrót. Warto o tym pamiętać.

Na wykresie intra kontraktów mamy dojście do strefy wsparcia w układzie korekty prostej i okazję do kolejnego ruchu w górę na nowy szczyt. Jednego czego brakuje to sygnału. A zatem możemy brać pod uwagę dalszy spadek w rejon kolejnej strefy wsparcia tj. ok. 2238-2241. Jeśli rynek pójdzie w górę a nie wybije szczytu to wówczas możemy już mieć do czynienia z początkiem silniejszego spadku. Jednak faktem jest że cały czas na wzroście maleje i to dość znacząco LOP. To zaś podpowiada, ze ewentualne niedźwiedzie jeszcze nie nabrały pozycji co można odebrać jako wskazówkę, iż szczyt jeszcze przed nami. Takie podejście zostanie mocno zachwiane w przypadku zejścia poniżej 2215.

Indeks DAX

W wstępie pisałem o gorszej sytuacji indeksu DAX który po wczorajszej sesji utworzył nam coś na wzór podwójnego szczytu i równocześnie powstała formacja Objęcia bessy. Wybicie dołka na 11436 i zarazem potwierdzenie formacji będzie silnym wskazaniem na poziom 10800. Zanegowanie formacji to możliwość dalszego wzrostu w kierunku 11900. Pamiętajmy DAX jest najsłabszym z omawianych rynków , tu cały czas mamy wyraźny trend spadkowy a odbicie wzrostowe jest dość mizerne i wypełnia jedynie znamiona korekty i to korekty idealnie wpasowującej się w zakres mniejszego OB (czerwony).

Na wykresie intra kontraktów na DAX bez nowego szczytu mamy wybicie dołka na 11523 i wskazania na dalszy spadek do najważniejszej obecnie strefy wsparcia na ok. 11430. Jednak zanim to nastąpi spodziewałbym się jakieś próby ruchu w górę do strefy zielonej a może nawet i niebieskiej i dopiero wówczas spadek od którego wiele może zależeć. Zejście pod wspomnianą strefę na ok. 11430 to już silne wskazanie na zupełnie nowe dołki, jakby nie było wzrost miał postać korekty prostej w szerszej perspektywie czasowej. Zatem ewentualne dojście do stref zielonej i niebieskiej będzie moim zdaniem dobrym momentem do rozpatrzenia S i to wcale nie na jakiś krótki czas.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 09.11.2018

  1. L na wsparciu po 238, SL 5 pkt,
    moja wczorajsza myśl o tradycyjnym czerwonym piątku prawidłowa tylko strategia pod to do d.. :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *