Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 14.09.2018

Za nami przedostatnia sesja tygodnia podczas której zarówno indeks WIG 20 jak i indeks DAX zyskały na wartości. Różnica polega na tym, że ten pierwszy wzrósł o 1.05% a ten drugi zaledwie o 0.19%. Zamknięcie indeksu WIG 20 wypadło na poziomie 2233 choć w trakcie sesji indeks był o 17 pkt wyżej.

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym indeksu największych spółek powstała biała świeca z bardzo wyraźnym górnym cieniem. Zamknięcie wypadło niemal idealnie na poziomie połowy czarnego korpusu z dnia poprzedniego, W efekcie powstała formacja Harami i jeśli zostałaby potwierdzona to sytuacja mogłaby się na jakiś czas zmienić. Za potwierdzeniem przemawiałaby wartość wskaźniki INI który jest na historycznych minimach a ilość niedźwiedzi na rekordowo wysokim poziomie. To taki mały żarcik bo choć wskaźnik daje podstawy aby wypatrywać ostatecznego dołka to w żaden sposób nie ma jak to się przełożyć na potwierdzanie formacji. 🙂 Zatem moim zdaniem należy jeszcze patrzeć w dół dopóki zanim rynek nie pokaże pierwszych oznak złamania trendu spadkowego. Wydaje się że strefa wsparcia znajdująca się w okolicach 2180 jest na tyle atrakcyjna, ze powinna przyciągnąć do siebie cenę i takie jest moje podstawowe założenie. Przypomnę w tym miejscu że już jakiś czas temu wskazywałem, iż ostatni szczyt w ruchu wzrostowym został utworzony po „trójce” i z tego powodu biorę również pod uwagę nie tylko to, że obecny spadek impulsem w dół jest pierwszą falą w kolejnej odsłonie średnioterminowego trendu spadkowego ale i również to że obecny spadek może być falą „c” większej korekty nieregularnej co mogłoby zaowocować kolejnym ruchem wzrostowym nawet w okolice 2500-2550. Jednak nawet i w tym drugim scenariuszu , strefa wsparcia o jakiej wspomniałem jest „przyciągająca” ze względu na geometrię czyli zniesienie zewnętrzne 127.2%.

Jeśli spojrzymy na wykres intra kontraktów na WIG 20 to tym bardziej mamy kolejny powód do tego aby oczekiwać jeszcze na nowy dołek. Na obecną chwilę mamy wyraźny układ korekty pędzącej 1:1. Niemal idealnie na strefie oporu po zrealizowaniu zasięgu „mniejszego” OB powstał Pin bar , który został potwierdzony wyraźną czarną świecą. Był to drugi sygnał w tych obszarach a jego powstanie spowodowało, iż moja pierwsza próba wejścia w S zakończyła się niepowodzeniem i wybiciem dość bliskiego SL. Obecnie w jeszcze niższym interwale możemy mieć do czynienia z podbiciem w górę ale zakładam, że „tylko”do 2250. Docelowo zejście w dół co najmniej do okolic 2202-2205 a nie przekreślam wybicia dołka z sierpnia co uczynił juz indeks WIG 20.

Indeks DAX

Na dziennym wykresie indeksu DAX mamy Pin bara jako pierwszą reakcję na dojście do strefy oporu a więc ruch , który braliśmy mocno pod uwagę w wczorajszej analizie tego indeksu. Wydaje się , że zejście na nowy dołek jest mimo wszystko mocno prawdopodobne. Tu daje naprawdę duże szanse. Nieco inaczej oceniam szanse na wybicie w tym ruchu dołka z marca. Sytuacja na DAX zmieni się w moich zapatrywaniach wówczas gdy indeks ten mimo wszystko wybije strefę oporu jaka wczoraj była dla niego nie do przejścia.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mamy ruch wzrostowy, który swoim dotychczasowym zasięgiem wybił zarówno OB w spadku od 28.08 jak i ostatni potwierdzony szczyt korekty w tym ruchu. Patrząc jednak z dłuższej perspektywy czasowej cena odbiła się od strefy oporu łamiąc trend wzrostowy ostatniego impulsu w utworzonej dotychczas korekcie abc. Odbicie zatrzymało się na strefie i w zasięgu OB ale nie jest to układ typowej korekty pędzącej 1:1 i dlatego mam pełen obawy do tego czy obecne odbicie wzrostowe zdoła wybić nowy szczyt. Jeśli tak to powoli będzie można myśleć o złamaniu trendu spadkowego na dobre. Jednak na obecną chwilę czekam na dojście kontraktów w okolice 12090-12110 gdzie jest idealne miejsce do poszukania okazji na S z perspektywą nowego dołka a chociażby z dojściem do okolic 11900.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

17 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 14.09.2018

 1. Witam, dwa zdania o dwóch. Obserwujemy 2238-40, obrona tego poziomu daje nam ruch na 2277-2280. Pokonają 38 będzie aktualizacja. Udanych zagrań. Mam tę L po 2223, wczoraj pokazali najpierw 2250, więc zdjąłem stopa, nie było humoru, żeby wpisać. Pzdr

 2. W obecnej sytuacji na DAX prawdopodobne dojście w okolice 12140-12150 , wykończenie korekty nieregularnej , pełna geometria takiego układu i to może być wszystko na kolejnych kilka dni.
  Na FW dalej w grze korekta pędząca 1:1 mimo wyjścia kilkoma punktami na nowy szczyt z rana.

 3. Darku pisząc rano o możliwosci dojścia fw do 2250 miałeś na myśli koronę na m15/pytam dlatego ,że próbuję wmontować w swój system scalpingowy właśnie koronę/

 4. Jerzy zapytam a jak Twoje price action. Mam tą książkę, trochę przeczytaną, mieliśmy podyskutować i muszę Cię znaleźć na Skype.
  Na fw, na nowej serii zakupiłem L 2235, na dłużej. Po rozliczeniu serii wrześniowej wrócę do dt, to info dla Coina.

  Udanych. Pzdr

  1. Cherry z serca kibicuję Twojej rozpisce ale jeżeli dzisiaj wsparcie 218-22 nie wyzwoli siły w bykach to słabo widzę wygas na tej serii. Pan Darek i Andy sugerują zasięg ruchu na ok. 2175. Ja natomiast myślę że zniesienie na 61,% widzi każdy i tam się ustawia a to oznacza że odwiedziny na 78% nie są wówczas takie niemożliwe to tylko ok 100pkt niżej- w 5 dni …
   Od kilku dni intensywnie zerkam na PKN – Panie Darku dzięki za trafną sugestię oporu w weekendowej. Parę złotych wpadło a przy okazji widzę silna korelację w ruchu pomiędzy PKNem a ruchami na fw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *