Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.09.2018

Podczas wczorajszej sesji wyniki indeksu WIG 20 i indeksu DAX „rozjechały się”. Nasz indeks stracił na wartości całe -1.7% natomiast indeks DAX zyskał 0.52%. Na rodzimym rynku, główny indeks zamknął się na poziomie 2210 i tym samym pokonał kolejne ważne wsparcie.

Indeks WIG 20

Jak widać powyżej, na wykresie dziennym powstała duża czarna świeca z zamknięciem na samym minimum dnia, która to pokonała strefę wsparcia opartą o dołek z 17.08 i linię trendu. Tym samym mamy już niższy dołek a sam ruch spadkowy chyba jeszcze nie wyczerpał swojego potencjału. Wybicie miało miejsce przy wyraźnie większym obrocie co wskazuje na dalsze spadki. Tym samym w najbliższych dniach (może jeszcze w tym tygodniu) należy spodziewać się ataku podaży na strefę w okolicach 2180, która ma oczywiście szanse powstrzymać te niedźwiedzie zapędy ale to są tylko szanse. Tak czysto od strony wizualnej wykresu zwróciłbym uwagę na dwie korekty wzrostowe o bardzo zbliżonym charakterze. W wczorajszej analizie indeksu WIG 20 wspominałem, że choć można było już po poprzedniej sesji dopatrzeć się całego impulsu to jednak takie same korekty mocno podważały to przewidywanie. Moim zdaniem może to być taki układ korekty pędzącej „rozciągniętej” po którym statystycznie najczęściej mamy przyspieszenie spadku. To jest jeszcze jeden element, który moim zdaniem powinien parzyć w ręce tych, którzy usilnie próbują łapać dołek i za każdym razem „pozbywają się paluszków”. Wykres powinien najpierw coś pokazać aby mieć takie zakusy. Pamiętajmy , zmiany w stylu V są naprawdę rzadkością. To, dlaczego tak własnie widzę dotychczasowy spadek oraz to, że są duże rzesze tych co próbują łapać dołek wyjaśnię zaraz dokładniej przy analizie wykresu intra. Podsumowując , idziemy na 2180 a i to nie musi być koniec, pamiętajmy o wykresie tygodniowym. Analiza jednego interwału bez dokładnej analizy wyższego okresu najczęściej kończy się klęską. A ta dłuższa pokazuje, że obecny spadek może mieć znamiona znacznie czegoś większego, niż większość zakłada.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 po utworzeniu idealnego sygnału sprzedaży w strefie, którą wskazywałem wczoraj przed sesją , rynek spadł o kolejne 50 pkt. Jak widzimy doszedł do „strefy na Koronę” i na fixingu , czego tu już brakuje, pokonał ją wyraźnie. Zapewne ponownie wzbudza to zainteresowanie byków. Jednak przestrzegam jeszcze raz przed bezmyślnym łapaniem dołka. Przy omawianiu indeksu WIG 20 wspominałem o możliwym układzie „rozciągniętej” korekty pędzącej. Tu na wykresie intra widać to dokładniej. Niemal identyczne wielkościowo korekty wzrostowe są moim zdaniem przedzielone układem „trójkowym” . Jeśli zaś chodzi o fakt, że cały czas nie brakuje łapaczy dołków to jedno ze świadectw na to wskazał mi mój serdeczny kolega Robert. Mianowicie , do wygaśnięcia serii zostało raptem siedem sesji a do dzisiaj nie widać żadnego rolowania. To wskazuje , że „duży” raczej nie przestaje grać swojego. Może to spokojnie czynić bo w trakcie sesji ma świeży pokarm w postaci nowych łapaczy dołków na co wskazuje rosnący LOP niemal przez całą sesję. Dopiero zamknięcie dnia wywołała delikatny spadek tego wskaźnika. Są to wskazówki, które pokazują, że najprawdopodobniej spadek będzie kontynuowany i za które dziękuje Robertowi. Tak jak wspominałem, obecnie przebiliśmy „strefę na Koronę” i należy oczekiwać ataku na 2200 a dalej kolejne 30 pkt jeśli dołek z sierpnia nie powstrzyma niedźwiedzi.

Indeks DAX

Sorry, że tu posiłkuje się wykresem z strony internetowej ale jakoś dostawca zapomniał podrzucić danych do programu z wynikami indeksów zagranicznych. Jak widzimy indeks DAX broni wyraźnie „strefy na Koronę” (w tym wypadku trzeba spojrzeć na wykres z wczorajszej analizy indeksu DAX ) i próbuje zaatakować strefę oporu na ok 12100-12150. W obecnej sytuacji należy założyć, iż ewentualne dojście do strefy będzie dobrą okazja do sprzedaży indeksu. Moim zdaniem mamy tu do czynienia z korektą po której niedźwiedzie zabiorą się do wyburzania obrony na dołku z marca. Jeśli udałoby się wybić wspominaną strefę oporu to dopiero wówczas będzie można się zastanowić nad zmianą priorytetów.

Na wykresie intra 1H kontraktów na DAX mieliśmy wczoraj podwójne podejście do strefy oporu gdzie za każdym razem padały sygnały sprzedażowe. Ten drugi sygnał był też idealnym odbiciem od linii trendu co wskazuje na chęć jego dalszej kontynuacji a już co najmniej zejściem w dół w ramach budowy „prawego ramienia” . Wówczas poziom ok. 11900 mógłby okazać się wytrzymała barierą popytową. Jednak na tę chwilę główne założenie to nowy dołek. I jeśli tak się stanie i dołek zostanie wybity to już chyba nic nie uchroni tego rynku przed atakiem na 11700.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 13.09.2018

 1. Witam.
  To prawda że trend jest silny na Dax ale na ważnym wsparciu się załamał …. nie ma tej płynności i na razie nie wybija nowych dołków … czy to przystanek przed dalszymi spadkami? … nie wiem ale wiem że mamy bardzo silne wsparcie i ja myślę że może być takie coś
  https://www.bankfotek.pl/view/2125193
  i ruch nawet do 12 350 … oczywiście po drodze jeszcze silne opory o których Pan pisze …
  pozdro

 2. Witam, w szczególności Łapaczy dołków. Na fw osiągnęliśmy spadek do poziomu 50 fibo fali wzorowej. Łapię dalej L po 2200. Będę przy kompie od 10.00 to podam szkic. Udanych zagrań.
  Pzdr

 3. Przepraszam korekta wpisu L dt, mam po 2223. W nawiązaniu do szkicu z wczoraj czekam testu fioletowej bandy od dołu. Pzdr

  1. bibi daj sobie może spokój przecież w ciągu kilku minut przedstawiasz dwa totalnie odwrotne warianty, coś Ci te fale chyba nie idą

 4. Idą bardzo dobrze,już jestem po za rynkiem swoje ugrałem,dniówka zliczona,teraz trzeba czekać wariant1 albo wariant 2 potem zajęcie odpowiedniego kierunku gry.
  Pozdrawiam łapaczy szczytów i dołków.
  Dokładnie gospodarzu na min,trzeba mieć kilka wariantów na tym polega cała teoria fal,na samym wstępie nawet tak pisze autor książki ,,Teoria fal Elliotta / Alfred J. Frost, Robert R. Prechter”(tam jest wszystko tylko trzeba troszeczkę pogłówkować)

 5. Fw20, po wyjściu nad 2240, SL ustawiam na 2230, oczekując celu 2258-62. Przy małej zmienności i braku dynamiki wyjścia nalezy obserwować 2235, muszą bronić, bo jest możliwość testu 2324, fal nie nazywam, są na szkicu roboczym. Udanych

 6. Na fw obecnie bardzo ważny poziom 2235, jeśli go nie dotkną, to tym ruchem idziemy na 2265, a wtedy nazwę falę. Będzie to albo abc od dołka albo 3 fala w fali 1 nowego impulsu na 2560:) z uśmiechem ponieważ to dopiero do końca roku. Udanych. SL na 2235. Pzdr

  1. Sorry ale byłem nieobecny. Tam nie widzę żadnej strefy na Koronę ale mamy wyraźne odbicie – pin bar od strefy wsparcia w okolicy 2246 i raczej nowy dołek przed nami.

 7. Nic podobnego cherry , ty weź się do pracy,nas systemem i nad sobą,TO JEST ABC,ten podskok,przed nami powinna być korekta złożona ,potem jeszcze niżej.

  1. Bibi odpuść sobie ocenę mojej osobowości i nie ukierunkowuj mojego życia w stronę nauki, bo po pierwsze nie jest to żałosne, a po drugie ja Twoich wypocin nie komentuje, więc proszę Cię o to samo. Proszę także nie pisz z dużych liter, bo jest to bardzo niekulturalne i odbierane jak krzyk na drugą osobę. Dziękuję. Mam także prośbę do Darka o zwiększenie kontroli poprzez moderację postów, które nic nie wnoszą do tematyki blogu związanego z rynkiem finansowym. Pzdr

   1. cherry sorry ale dzisiaj byłem trochę zalatany i zatwierdzałem bez należytego przeczytania komentarza , stąd ta wpadka. Jednak tego gościa o ksywce bibi trzeba dokładnie analizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *