Analiza indeksu WIG 20 i indeksu DAX przed sesją 07.09.2018

Spadek indeksu WIG 20 o -0.11% i indeksu DAX o -0.71% to wynik po wczorajszych sesjach na parkietach giełdowych. Podaż nie odpuszcza na obydwu rynkach ani trochę. Nasz indeks największych 20-tu spółek zamknął wczorajszy dzień na poziomie 2293. Jednak nie wielkość spadku jest tu znacząca a obraz sesji pozostawiony na wykresie.

Indeks WIG 20

Wyraźny Pin bar zgodny z kierunkiem ruchu ceny to nie jest dobra informacja dla popytowej strony rynku. Takie formacje szukamy zazwyczaj na szczytach bo są one nazwane formacjami świecowymi odwracającymi trend. Jednak mało kto stara się zauważyć, że w pewnym sensie są to również formacje kontynuacji. W takich właśnie kategoriach odczytuję wynik wczorajszej sesji. Nie chodzi o to że indeks WIG 20 musi już dzisiaj spadać dalej , choć statystycznie tak to właśnie wygląda, ale jest to wskazanie, że dalsze spadanie jest raczej tylko kwestią czasu. Przed nami miejsca i strefy wsparcia jak chociażby zakres OB czy strefy na ok. 2270 i niżej 2220. Jednak szersze spojrzenie na wykres indeksu jak i spojrzenie na to co robi WIG, każą mi spodziewać się zejścia w przeciągu kilku sesji do poziomu ok. 2170-2180. Uważam, że to jest w tej chwili najbardziej pasujący rejon do tej naszej układanki. Warto, w tym miejscu zwrócić uwagę na to co mamy za oceanem. Tam S&P walczy z poprzednim historycznym szczytem z stycznia 2018. Pisząc walczy mam oczywiście na myśli obronę przed negacją wybicia ostatniego szczytu. Jeśli ta walka zakończy się powrotem pod poziom szczytu z stycznia to na naszym rynku nastąpi raczej przyspieszenie spadku tak jak robi to już indeks DAX. Dzisiaj ostatnia sesja tygodnia i jeśli jakimś cudem WIG 20 nie urośnie sporo to będziemy mieli to co zapowiadałem w weekendowej.

 

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20, zgodnie z przewidywaniami mamy kontynuowany trend spadkowy w kierunku 2260-2270. Jest to strefa która chociażby na jakiś czas powinna zatrzymać niedźwiedzie. Jeśli się tak nie stanie to będzie to oznaką bardzo dużej słabości rynku a dzień wygasania serii czerwcowej kontraktów może zaskoczyć swoją ceną rozliczeniową niejednego obserwatora. Jeśli jednak stanie się to co powinno być najbardziej prawdopodobnym to reakcja popytowa mogłaby nawet zaprowadzić nas ponownie w rejony 2310-2320. Zatem warto bacznie obserwować nawet na niższych interwałach co ewentualnie zadzieje się na wspominanej strefie wsparcia.

Indeks DAX

Niemiecki indeks DAX zdaje się być w jeszcze lepszej niedźwiedziej kondycji a obraz jaki zostawił na wykresie dziennym po wczorajszej sesji, nie pozostawia zbyt wiele nadziei dla byków. Nieuchronnie zbliżamy się do testu dołka z 23.03.2018 i coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że zostanie on obroniony. Tzn. samo pierwsze podejście do jego wybicia może chyba zakończyć się skuteczną obroną ale na dłużej może to nie wystarczyć. Zawsze powtarzam, że analizując jakikolwiek wykres należy patrzeć na niego wielowymiarowo a takie spojrzenie na DAX nie daje niemal wcale nadziei dla byków. Jednak o tym dokładniej już w weekendowej.

 

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy rozpędzony trend spadkowy, który porusza się idealnie z zasadami jakie dotyczą ruchu ceny w trendzie i wzorami jaki kreślą instrumenty. To pozwala z wielką precyzją zajmować kolejne pozycje S. Obecnie jesteśmy w miejscu gdzie można pokusić się o poszukanie olejnego takiego sygnału. Oczywiście z każdym kolejnym razem jest to trudniejsze z punktu widzenia psychologicznego bo w głowach rodzi się myśl „ile to może spadać?”. Jednak jest to myśl, którą trzeba umieć odrzucić bo w przeciwnym razie nie będzie można wykorzystać potencjału jaki płynie z takich wyraźnych i dłuższych trendów. Do złamania trendu potrzeba obecnie wybicia w górę 12090 zatem wszystko to co do tego poziomu należy traktować jako korektę. Faktem jest, że spadek zbliża się do poziomu dołka z marca i to powinno wyczulić nas na szczególne zachowanie ostrożności ale nie koniecznie musi nas powstrzymywać przed grą zgodną z trendem.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Obserwatorbibi.34,,,,,,,,,uuuDariusz Bartłomiejczakandyjerzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
cherry
Gość
cherry

Witam, krótki wpis dla fw20, bo analizować nie wypada, bo zaraz kontra, że kolory na wykresie źle dobrane, więc siedziałem, czekałem , zagrałem, wypiłem herbatkę i nie denerwując się zakupiłem L. Wpis jest krótki, w moim załozeniu korekta za nami, pora ruszać z falą implsu w górę, cel 2560 zgodnie z wczesniejszym szkicem z D1. Pzdr

jerzy
Gość
jerzy

Cherry ja żeby zagrać długą ,czekam na wyrażny sygnał na m5

andy
Gość
andy

CHERRY,też uważam , że po winniśmy odbijać w górę bowiem harmonia 1:1 wypada na 2264.o ile jej nie złamiemy.A co do tego że niektórzy piszący na tym blogu są nie reformowalni ,olej to bowiem pozostają jeszcze inwestorzy którzy chętnie konfrontują swoje widzenie wykresów z Twoim spojrzeniem.
pozdrawiam

bibi.34,,,,,,,,,uuu
Gość
bibi.34,,,,,,,,,uuu

JAKI TO WYRAŹNY SYGNAŁ,dzwonka do drzwi,czy klakson auta, a może rysunek przez siebie narysowany,skoro tak narysowałem to tak musi być.
Rysunek to jedno (dzieło artystyczne)a potwierdzenie przez rynek to inna sprawa,jeżeli ktoś inwestuje pod rysunki to moje gratulacje.

jerzy
Gość
jerzy

bibi -jak widać napewno jesteś wspaniały w zarabianiu .ale daj innym tak inwestować jak oni uważają-nie musisz stosować WYRAŻNYCH SYGNAŁÓW ale pozwól innym

bibi.34,,,,,,,,,uuu
Gość
bibi.34,,,,,,,,,uuu

Bym wam napisał jak wskaźniki wyprzedają dany ruch w danym kierunku,a one zawsze są pierwsze po nich rusza kurs za jakiś czas(lecz po co),wspaniały nie jestem ,szybko ucinam straty i tyle ,albo opuszczam rynek bo widzę że nie idzie jak trzeba.Gram na min. i bardzo to sobie chwalę,mało mnie to interesuje czy spadnie czy wzrośnie czy mam racje czy nie.Dax mi spier…,lecz okazja jeszcze będzie. Pozdrawiam was serdecznie ,doskonale was rozumiem co to znaczy tracić kasę jaki to ból,lecz musi być program gry,najgorsze co może was spotkać jak przez przypadek zrobicie sporo kasy,zapewniam was że jeszcze szybciej ją stracicie .… Czytaj więcej »

bibi.34,,,,,,,,,uuu
Gość
bibi.34,,,,,,,,,uuu

Może inaczej DAX nie uciekł,tylko nie były spełnione wszystkie założenia do podjęcia decyzji o zajęciu pozycji.A zakładam że jaszcze raz zanurkuje więc czekam L,

bibi.34,,,,,,,,,uuu
Gość
bibi.34,,,,,,,,,uuu

Czy ja wam zabraniam,tylko bardzo delikatnie mówię że jesteście w błędzie,żeby tak robił mój syn to rozmowa by wyglądała inaczej,wziął bym pasa złoił tyłek.

Obserwator
Gość
Obserwator

Witam! Warto zapoznać się z głównymi tezami raportu banku inwestycyjnego Goldman Sachs z 4 września 2018 r. opublikowany 6 września na stronie MarketWatch. Tytuł artykułu: „Sygnał niedźwiedzia na giełdzie jest najwyższy od 4 dekad, mówi Goldman”. Nie wywieszamy tutaj flagi i nie mówimy, że będzie głęboki rynek niedźwiedzi – powiedział strateg od akcji Oppenheimer z Goldman’s w MarketWatch. Z raportu Goldmana nie wynika , że inwestorzy powinni wpadać w panikę i udać się na wzgórza, ale raczej należy spodziewać się okresów niższych zwrotów. Powiedział, że niektóre skutki spowolnienia gospodarczego mogą być łagodzone przez szereg czynników, w tym warunki stopy procentowej… Czytaj więcej »