Analiza indeksów WIG 20 i DAX przed sesja 31.08.2018

Na przedostatniej sesji miesiąca indeks WIG 20 stracił na wartości -1.12% a indeks DAX -0.54%. W „naszym” przypadku spowodowało to zamknięcie indeksu WIG 20 na poziomie 2354 co przełożyło się na potwierdzenie formacji odwracającej Harami.

Indeks WIG 20

Czarna świeca jaka powstała po wczorajszej sesji spowodowała, iż na wykresie mamy potwierdzenie formacji Harami a to powinno przełożyć się na testowanie linii szyi ORGR czyli strefy wsparcia w rejonie 2320-2340. Wydaje się, że co najmniej pierwszy atak na te wsparcie nie powinien się udać a popyt broniąc go powinien spróbować zaatakować ostatni szczyt. Czy tak będzie czas pokaże jednak istotą dzisiejszej sesji będzie wynik na wykresach tygodniowym i miesięcznym. Zatem już samo zejście w kierunku wspomnianej strefy może przełożyć się na mało ciekawe dla byków obrazy świec z tych większych interwałów. Druga strona medalu to właśnie fakt, iż mamy ostatni dzień miesiąca i wydawać się może, że fundusze chciałyby uzyskać jak najlepszy wynik. Zatem ostatnia sesja tygodnia i miesiąca zapowiada się bardzo ciekawie.

Na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 mamy wybicie ostatniego potwierdzonego dołka i jeden re-test pokonanej strefy wsparcia , zatem kontynuowanie tego kierunku i wybicie 2339 byłoby już wejściem w krótkoterminowy na tym interwale trend spadkowy a atak na 2310-2320 zdawałby się tylko kwestią czasu. Jest jednak pewne „ale” Mianowicie wspomniany poziom 2339 to widoczny podwójny dołek (nie formacja tylko dwa dołki na tym samym poziomie) , ich umiejscowienie wypadło idealnie na poziomie zniesienia 38.2 % drugiej fali impulsowej od dołka na 2202. Mamy zatem idealną okazję do próby wybicia 2352 i realizacji formacji DB z celem na nowy szczyt w celu ukształtowania pełnego impulsu wzrostowego od 2202. Jeśli więc wybity zostanie poziom 2352 to celujemy w nowy szczyt z tym ze po drodze bardzo istotnym poziomem jest rejon ok. 2263 gdzie jest wyraźna strefa oporu i obecnie przechodzi tak również linia potencjalnego trendu spadkowego. Wybijając 2339 kontynuujemy spadek w kierunku 2310-2320 zwracając uwagę na ewentualną reakcję na wysokości linii trendu wzrostowego. Moim skromnym zdaniem nowy szczyt jest teraz najmniej prawdopodobny a to czy rynek bez próby pójścia w górę będzie podążał w kierunku linii szyi ORGR czy może jednak wykona korektę do okolic 2363 oceniałbym po połowie.

Indeks DAX

Na wykresie dziennym indeksu DAX w dalszym ciągu nie mamy rozstrzygnięcia co do formacji odwracającej. Wczorajszy Pin bar zanegował próbę potwierdzenia układu Spotkanie i tym samym nie dał nam jasnej odpowiedzi co do dalszych losów tego indeksu. Jedno co naprawdę może martwić inwestorów na tym rynku to widmo wielkiego spadku ale o tym może kilka słów w weekendowej. Na dzień dzisiejszy, patrząc na wykres dzienny, trudno jest wskazać co zadzieje się na ostatniej sesji miesiąca ale wykres intra daje chyba nieco więcej podpowiedzi.

Mimo silnego odreagowania po zrealizowaniu scenariusza z wczorajszego komentarza, nie udało się bykom doprowadzić do negacji spadku a zatrzymanie wzrostu na linii szyi DT ma swoją negatywną wymowę. Dodatkowo widać wyraźnie, że gwałtowny spadek z pierwszej części sesji był wybiciem z kanału tworzącego w szerszym ujęciu czasowym formację flagi. Dynamika spadku sama w sobie prosiła się o „redukcję” co też miało miejsce. Jednak i korekta wzrostowa miała bardzo dynamiczny charakter i dlatego traktuję ja jako re-test po wybiciu oczekując na kontynuację spadku zapoczątkowanego jeszcze wczoraj wieczorem. Gdyby jednak byki zdołały wyjść nad 12465 a następnie skutecznie zaatakować 12508 to moglibyśmy się doczekać nawet poziomu ok. 12570. W nieco dłuższym okresie czasu (może kilku sesji) spodziewam się ataku na nowe dołki a co najmniej zejścia w kierunku 12290.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Analiza indeksów WIG 20 i DAX przed sesja 31.08.2018

 1. Podstawowy scenariusz realizowany na DAX wzorcowo http://www.bankfotek.pl/view/2124503
  tym razem nie będę chyba zamykał na wsparciu całości pozycji , jakąś część warto zostawić i zaryzykować dalsze spadki.
  Na marginesie S&P też książkowo odbił od oporu i przebił linię trendu na intra . Widać że szykuje się tydzień mogący mieć ogromne znaczenie na przyszłe tygodnie i miesiące.

 2. Witam, mały przegląd.

  SP.

  Ten rynek dt pokazuje chęć wzrostu, jeśli tak to po pierwszym spadku abc, zasięg korekty to 2905, 2910 najbardziej prawdopodobne, a przy chęciach 2913.

  Dax dt jest spadkowy dopóki nie pokona bandy na poziomie 12450 to patrzymy do dołu, jak pokona lepiej poczekać. Zasięgi ruchu w dół to 12330, 12300 i 12240.

  Fw dzisiaj powinni jak się postarają zejść pod 2300 i jak im czsu starczy, a także jak już będą mieli obce kontrakty do czyszczeniea (lop nadal w dół. Poziomem sygnalnym dt jest 2335, jak nie pokonają misiek rządzi, a jego cel to 2315, 2308, 2296. Ja rozegrałbym sesję w ten sposób, że zaliczyłbym 2296 okolice i stąd wrócił w okolice 2330, jednoczesnie nowy dołek będzie szyją rgr, który przy kolejnym wybiciu może dać zasięg 80 pkt, czyli 2220, ale to już przyszły tydzień.

  Udanych zagrań, pzdr

 3. Na koniec sesji. Proszę uważać na możliwość przeczyszczenia stopów dla grających sell. Widzę, że nieśmiało próbują to ustawić. Wg założenia teraz z 26 mogą iść na 38. Jednak Instytucja odbudowuje lop dt i chcąc wywalić balast mogą podjechać nawet pod 48. Jak zamkną sesję w okolicach neutralnych przyjmijmy 2335_40 to po to żeby pozbyć się L. Kluczem na spadki jest 2316. Obstawiam close na 2335. Uwaga na lukę otwarcia w poniedziałek, np. od 2320. Udanych.

 4. Jak na naście lat tutaj zbyt sprawę komplikujesz kolego,sprawa natomiast jest banalnie prosta… jest sygnał wchodzę ….nie ma sygnału czekamy po za rynkiem.
  Dax teraz fala 4,wiadomo abc potem x potem abc potem x,TR. ZAWSZE KOŃCOWY.(mówię na min.)
  P.S JAK WYBIJE DOŁEM ŁAPIEMY L(teraz czekam i popijam herbatkę, i po co ta nerwówka)

 5. Przepraszam was za mało efektowne rysunki,lecz nie lubię zaśmiecać sobie monitora kreskami,ja mam te układy wykute w pamięci.
  Lecz wasze rysunki są przepiękne kolorowe,szkoda tylko że nic z nich nie wynika.

  1. Bibi a Ty co dwa dni ok. i już zaczynasz te swoje jałowe gadki. To jest pierwsze i ostatnie ostrzeżenie. Nikt Ci nic nie zarzuca na temat wykresów a Ty tu wyjeżdżasz z takimi tekstami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *