Analiza indeksów WIG 20 i DAX przed sesją 30.08.2018

Za nami sesja podczas której to indeks DAX „był górą” nad Indeksem WIG 20. Ten pierwszy zyskał na wartości 0.27% a nasz WIG 20 stracił 0.41% i zakończył dzień na poziomie 2381. Trzeba jednak przyznać, iż wczorajsza korekta była naprawdę niewielka w świetle ostatnich wzrostów. Pozostaje pytanie czy to aby na pewno jest koniec korekty?

Indeks WIG 20

Na wykresie dziennym powstała formacja Harami umiejscowiona na strefie oporu. Ważnym zatem będzie to czy uda się ją zanegować czy jednak niedźwiedzie ja potwierdzą. Zanegowanie to kontynuacja wzrostu w kierunku 2450 potwierdzenie to ruch w kierunku 2330. Patrząc praktycznie od strony fal wydaje się, iż zanegowanie formacji ma większe szanse na realizację ale zobaczymy , bo jeśli mamy do czynienia z korektą wyższego rzędu to wcale tak nie musi być. Oczywiście dalej niedźwiedzie nie mają punktu zaczepienia a dopóki nie padnie poziom 2320 to trudno jest tu myśleć o S no chyba że jakieś łapanie szczytu.

To co wczoraj powstało na wykresie intra 1H kontraktów na WIG 20 ma charakter korekcyjny. Choć złamany został poziom 2368 to jednak rynek nie kwapił się do kontynuacji spadku w kierunku 2346. W efekcie całej sesji powstała faza konsolidacji ograniczona poziomami 2373 od góry i 2360/1 od dołu. Zatem wybicie górnego ograniczenia to najprawdopodobniej atak na szczyt i szansa na ruch w kierunku 2425 gdzie czeka ważna strefa oporu cenowego jak i geometrycznego. Wybicie 2361 to realizacja ruchu zapowiadanego przeze mnie wczoraj czyli w kierunku 2346. Tam, na marginesie, znajduje się ważne wsparcie dla kierunku na chyba nieco dłuższy czas niż kilka godzin.

Indeks DAX

Na DAX przystanek choć tak jak wspominałem na początku , przy wzroście wartości indeksu. Nie mamy zatem ani potwierdzenia ani zanegowania formacji odwracającej Spotkanie. Zatem sytuacji nie zmieniła się od wczorajszego wpisu o DAX.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mieliśmy zejście do strefy wsparcia i do poziomu zniesienia 38.2% ruchu od 12336. Rynek odbił jednak na tę chwilę wykonał tylko wzrost w trzech falach do strefy oporu na 12572. Z perspektywy całego ruchu od wspomnianego poziomu wydawałoby się, że brakuje jakieś fali 5 ale patrząc na strefy i zachowanie ceny możemy mieć do czynienia z odwracaniem kierunku. Gdyby tak miało się stać to pierwszym wsparciem do wybicia jest poziom ok. 12547 a kolejny, znacznie istotniejszy to 12515. Ten drugi stanowi wsparcie, którego przełamanie da już podstawy do brania pod uwagę zmiany kierunku na spadkowy. Jeśli jednak udałoby się wybić wczorajszy szczyt to otworzy się droga do poziomu nawet 12715. Wydaje się jednak, ze słabość która cały czas jest zauważalna gołym okiem wobec zachowania rynku za oceanem, może pozwolić na realizację układu sprzedażowego rozpoczętego sygnałem w postaci Pin bara na strefie oporu w rejonie 12570 i wykonanie ruchu w kierunku ok. 12430.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

13 Replies to “Analiza indeksów WIG 20 i DAX przed sesją 30.08.2018

 1. Witam, przeglad rynku dla fw, daxa i sp.

  Fw już jesteśmy po teście od dołu wybitej bandy, jej zasieg to 2325, zakłądam, że to cel tego wybicia, jednak na szkicu podałem symulację ruchu na ten poziom. Na szkicu także sygnały dla 3 rynków. Napisze tylko o sp, bo tutaj widać ukończenie impulsu, nie zakończyli w 7 składowych falach to zrobili to wczoraj w 9 podfalach. Kierunek tego runku okreslam na 2840 i stąd na 3000, podobno jeszcze w tym roku?

  Udanych zagrań.

  https://www.bankfotek.pl/view/2124467

  Pzdr

  1. Ostrożnie z tym optymizmem 😉 . Jak już w polskich wiadomościach trąbią o rekordach na Wall Street to najwyższy czas się zacząć rozglądać za krótkimi. Wszystko zależy od wyborów USA. Cyklicznie winniśmy być w pobliżu wieloletniego szczytu. Ostatnio czytałem analizę z bardzo poważnego źródła mówiącą o tym, że DAX już się nie podniesie do nowych ATH, a dołki dopiero w styczniu przyszłego roku. Osobiście uważam, że do rolowań pozostaniemy w USA w trendzie wzrostowym. Podgrzewają te negocjacje z Meksykiem i Kanadą każdego dnia w trakcie sesji, nic nie znaczące zmiany w umowach są wynoszone na poziom wiekopomnych sukcesów gospodarczych, a w mediach już się pisze o 4 z przodu na SPX. Takie entuzjazmy są zwykle bardzo bolesne. Astronomicznie to wychodzi jakieś duże zamieszanie po rolowaniach (Mueller ?), dołek przed wyborami i szczyt szczytów w okolicach wyborów.

 2. Komentarz do fw.
  Takie własne przemyślenia.

  Nalezy zauważyć, że wczoraj ubyło lopu ponad 1500 sztuk i robił to Nasz Rozgrywający po cenie zamknięcia z przedwczoraj, dzisiaj kontynuuje redukcję lopu. Wniosek mój z tego, ze wyrzucane sa pozycje S i L przez jedną „instytucję” wg przyjętej strategii, tak żeby uśredniona cena i to co złapią od pozostałych graczy dało przyjęty poziom zysku. Jest także jedna zasada, dopóki „instytucja” nie będzię gotowa z ruchem, to niestety na naszym płytkim rynku, cenę będzie regulować, aż stwierdzi, że ma już wystarczająco obcych kontrtaktów, żeby zacząć czyszczenie, oczywiście z umiejętnym uśrednianiem ceny, w tym przypadku takiej ceny, która da im wyjść z zyskiem na obecnycnie stratnych S, które także brała. Następnie zaczyna układankę/puzzle od nowa z jednym celem uzyskać cenę rozliczenia kontraktów, która da im premię.
  Zapraszam do dyskusji, bo to mój pkt widzenia z …nastu lat spędzonych na giełdzie.

  aktualizacja sygnału dla fw https://www.bankfotek.pl/view/2124468

  Pzdr

 3. Na DAX zrealizowali poranne założenie , zamknięcie S po 120 pkt, teraz zaczekam zobaczyć co się zadzieje bo strefa wsparcia jest dość solidna. Dla przypomnienia obecny wykres. Jeśli strefa puści , a ma na to szanse bo jest fala trendowa , to poczekamy na re-test od dołu.
  http://www.bankfotek.pl/view/2124472

 4. Cherry to co napisałeś o uśrednianiu to typowe działanie instytucji .my z cienkimi portfelami musimy szukać innych metod żeby zarobić /ja skalpowanie/

  1. Zgadza się , tę Koronę jak i OB pokazywałem , dwa czy trzy razy w weekendowej. Jak weźmiesz wykres miesięczny to tu niestety rysuje się coś znacznie gorszego i mocniejszego , od 2009 czyli od ok. 3500 mamy pełen duży impuls i korekta tego całego impulsu jest coraz bardziej prawdopodobna co oznaczałoby spadki znacznie , znacznie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *