Analiza indeksów DAX i WIG 20 – komentarz poranny przed sesją 16.08.2018

W czasie kiedy indeks WIG 20 miał „wolne” indeks DAX nie próżnował i wykonał kawał niedźwiedziej roboty. Jednak my cofniemy się na początek o jeden dzień aby uaktualnić sytuację na indeksie WIG 20. Ten w wtorek zyskał na wartości 0.52% i zakończył dzień na poziomie 2273. Czy jednak można to uznać za udaną sesję dla byków?

Indeks WIG 20

Link do wykresu

Jak widać na powyższym wykresie dziennym, wzrost z wtorku ma wyraźne znamiona re-testu wybitej wcześniej linii szyi formacji DT. I choć minimalny zasięg spadku wynikający z takiej formacji cenowej został już osiągnięty to jednak sam fakt wystąpienia szpulki re-testującej strefę oporu wskazuje na dalsze spadki w kierunku 2200. Ten poziom wydaje się być poziomem, który zostanie testowany w najbliższych dniach a takie rozwiązanie zdaje się być bardzo ale to bardzo prawdopodobne. Z nieco szerszej perspektywy cenowej wiemy przecież, że wzrost jaki miał miejsce do niedawna nie zdołał wybić najważniejszej strefy oporu i tym samym spełnia znamiona korekty. To zaś prowadzi do wniosku, iż 2200 może stanowić miejsce, które najprawdopodobniej tylko uaktywni popyt natomiast małe są szanse, iż zatrzyma na dobre.

Link do wykresu intra

Na wykresie intra kontraktów na indeks WIG 20 mieliśmy od samego początku sesji widoczna słabość i równocześnie brak „sił” do wybicia strefy oporu po ruchu korekcyjnym w górę. To zaowocowało bardzo silna i dynamiczną reakcją podaży, która sprowadziła kontrakty do poziomu 2236 a z tego miejsca , do końca sesji mieliśmy odbicie redukujące dynamiczny spadek. Choć sam wykres z ostatniej sesji pozostawia małą szanse na dalszy ruch wzrostowy w celu wybicia szczytów z wtorku to jednak to jednak szersze spojrzenie każe zakładać, iż wzrost z ostatnich godzin sesji wtorkowej był nieco na wyrost i najprawdopodobniej zejście jeszcze raz co najmniej w okolice 2220 nastąpi dość szybko. W tej chwili te okolice wydają się mieć znaczenie przełomowe bo tak naprawdę są ostatnim rejonem, który mógłby uchronić byki przed znacznie większą porażką. Jednak patrząc od strony wyższych interwałów prawdopodobieństwo wybicia tej strefy jest znacznie większe i moim zdaniem nastąpi to jeśli nie dzisiaj to zapewne na początku nowego tygodnia.

Indeks DAX

Link do wykresu

Na indeksie DAX mamy realizację naszych założeń w 100%. Cena zeszła o wskazane wcześniej 400 pkt do poziomu 12100 i wykonała minimum planu jaki miała wykonać. Teraz dojście do tak istotnej strefy wsparcia jaką jest rejon dołka z 28.06 może wywołać reakcję popytową co widać już lepiej na wykresie intra, jednak trudno byłoby założyć, iż dołek mamy za sobą. Świece jakie wyrysowały się na wykresie dziennym są moim zdaniem wskazaniem, iż DAX zejdzie jeszcze co najmniej w okolice 11800-11900 (co sugerowałem już 3 tygodnie wcześniej) i co najwyżej tam zapadnie decyzja o końcu spadku. Mimo wszystko uczulam na to, iż na przestrzeni ok. 1.5 roku mieliśmy w marcu tego roku dołek, który wypadł poniżej dołka z sierpnia 2017 a więc ostatniego potwierdzonego dołka w szerokim ujęciu czasowym. Zatem obecne dojście byków tylko do poziomu ok. 13200 stanowi idealny układ z możliwością realizacji większego spadku na bazie Korony co mogłoby dać niedźwiedzią kolejne 500-1000 pkt. To jednak nieco szersze spojrzenie i zostawmy sobie na później. Teraz najważniejszym jest czy wspominane wcześniej okolice 11800-11900 zdołają powstrzymać spadek i utworzy się wersja Korony na wzrosty.

Link do wykresu intra

Na wykresie intra mieliśmy wczoraj ostry spadek do strefy wsparcia opartej o dołek z czerwca. Powstała tam reakcja w postaci utworzenia formacji świecowej i to zarówno na 1H jak i na 4H. w tym pierwszym przypadku możemy mówić o Gwieździe porannej w tym drugim o silnym Pin barze. W obydwu przypadkach nie mamy jeszcze potwierdzenia tych formacji ale to wydaje się kwestią czasu. Zatem na DAX w ujęciu intra możemy spodziewać się jakieś redukcji wczorajszego spadku jednak oznaczone strefy na wykresie intra to idealne miejsca do poszukiwania S bo raczej o L nie powinniśmy myśleć, no chyba że w jakimś scalpingu. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, iż kontynuacja obecnego odbicia może przy wielkiej pomocy zrealizować zasięg nawet do okolic 12400 co pokazuje, iż nawet w podejmowaniu decyzji o S powinniśmy dać sobie odrobinę czasu na ukształtowanie czegoś konkretniejszego.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Dariusz BartłomiejczakAbc Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Abc
Gość
Abc

Panie Darku. jakie jest aktualne view na Alior? Info o braku fuzji z PKO wyciągnęlo kurs ale moje TP się niestety nie zrealizowało. Oddałem „po drodze. Przyznam że jest pokusa odnowić pozycję że starym SL ok 65. Co Pan sądzi ?