Komentarz poranny przed sesją 08.08.2018

Wtorek był dniem kontynuacji walki byków o kolejne poziomy. Mimo tego, iż po poniedziałkowej sesji miałem obawy co do takiego zachowania , indeks WIG 20 wzrósł o kolejne 0.36% do poziomu 2304. Tym samym popyt potwierdził zamiar walki o nowe szczyty.

Poniedziałkowy Pin bar został wczoraj potwierdzony białą świecą i w świetle tego można zakładać, iż obrona strefy wsparcia zaowocuje wyjście na nowy szczyt w trendzie wzrostowym jaki towarzyszy nam na przestrzeni od końca czerwca. Cały czas istotnym jest czy ewentualne wybicie poziomu 2328 doprowadzi do wybicia 2342 co pozwoliłoby na założenie, iż możliwym stało się odwrócenie trendu spadkowego jaki towarzyszy nam od stycznia 2018. Zatem dalszy wzrost bardzo prawdopodobny a pytanie dotyczy czy uda się wybić 2342.

Na wykresie intra widać zakończony układ spadku w korekcie prostej do poziomu 2249 z powstaniem na końcu formacji Gwiazdy porannej i jej potwierdzenie w ruchu wybijającym 2290 co wydarzyło się już w pierwszej godzinie notowań. Teraz powinniśmy oczekiwać dalszego wzrostu cen z atakiem na 2316 w celu ustanowienia nowego szczytu. Ważna jednak będzie tu przestrzeń 2308-2313 gdzie mogłoby dojść do zmiany kierunku jeśli jednak rynek chciałby zrobić coś innego niż dać nam nowy szczyt. Dlaczego zwracam na to uwagę? Jeśli spojrzymy na ostatnia korektę spadkową i porównamy ją o tej która miała miejsce między 10 a 17 lipca to okaże się, iż obie wyglądają niemal identycznie i to pod każdym względem czyli kształtu , wielkości cenowej jak i czasowej. Taka równość nie pasuje do warunków teorii fal Elliotta. Dla mnie nie jest to teoria, która ma wielkie znaczenie ale w jakiś tam sposób patrzę również pod tym katem na wykresy. Dlatego tak jak napisałem, główne założenie to wybicie 2316 ale uwaga skupiona w momencie wejścia w obszar 2308-2313.

Na DAX kolejny dzień nieudanego ataku byków. Choć zamknięcie wypadło nieco wyżej od dnia poprzedniego to jednak świeca nie zachęca do kupowania a można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Widać że toczy się zacięta walka między stronami rynku o utrzymanie dołka na 12469 i ruchem wybijającym 12900 a utworzeniem RGR z potencjałem wskazującym na atak poziomu 12100. Luka cenowa i ostatnie dwie świeca to moim zdaniem wskazanie na przewagę po stronie tego drugiego scenariusza. Jednak to jest tylko odczucie na bazie wykresu a ważniejsze jest to co widać bezpośrednio. Dla mnie w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie wykresu intra na którym obecnie mamy trend wzrostowy co widać dokładnie na poniższym wykresie kontraktów na DAX.

Tu w drugiej części wczorajszej sesji mieliśmy korektę spadkową, która dotarła do strefy wsparcia i na jej bazie utworzyła podwaliny pod układ DB. Drugi dołek w postaci Pin bara może dać powód do wybicia 12667 co wiązałoby się z pełnym utworzeniem formacji i startem kolejnej fali wzrostowej w kierunku ok. 12760 na drodze której ważnym poziomem byłoby ok. 12700 czyli miejsce gdzie niedźwiedzie mogłyby takie zapędy byków przerwać. Jeśli powstanie nowy szczyt to wczorajszy dołek będzie oddzielał trend wzrostowy od możliwości jego zmiany. Jeśli zaś ta sztuka nie uda się bykom to takim poziomem będzie ok. 12527 , który obowiązuje obecnie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

One Reply to “Komentarz poranny przed sesją 08.08.2018”

  1. Pekao odwolalo fuzje z Aliorem. Moze byc ciekawie na tych spolkach. A konkretnie, spodziewam sie luk wzrostowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *