Komentarz poranny przed sesją 11.07.2018

Na warszawskim parkiecie, w dalszym ciągu mamy korektę wzrostową, która wczoraj dała kolejną zwyżkę indeksu WIG 20 o 1.21% do poziomu 2178. W ciągu dnia indeks był jeszcze wyżej o ok. 15 pkt. Aktywność inwestorów, liczona wielkością obrotów, była znacząco wyższa niż podczas dwóch poprzednich sesji.

Na wykresie dziennym powstała biała świeca z dość wyraźnym górnym cieniem. Ten ostatni element jest reakcją na dojście do strefy oporu i równocześnie do górnego ograniczenia spadkowego kanału cenowego, w jakim poruszamy się od dobrych kilku tygodni. Połączenie świecy z wyraźnie większym obrotem a zarazem odbiciem od strefy oporu to raczej nie jest dobra informacja dla byków. Oczywiście nie jest to też „wyrok śmierci” a cena w dalszym ciągu może jeszcze powędrować w kierunku 2220-2230. Jednak w świetle obecnego układu technicznego, w przypadku zejścia indeksu poniżej strefy wsparcia na ok. 2140-2150, pozostanie rozważać kiedy i na jakim poziomie rynek osiągnie nowy dołek.

Patrząc na wykres intra kontraktów, podczas wczorajszej sesji doszło do wybicia strefy oporu na bazie poprzedniego szczytu a następnie powstał ruch powrotny do tej strefy. Zejście poniżej niej zachwieje szansą na dojście w obecnej tendencji wzrostowej do okolic 2200. Wybicie kolejnej strefy na ok. 2140 najprawdopodobniej przekreśli taką możliwość całkowicie. Zatem dla byków bardzo istotnym jest utrzymanie za wszelką cenę strefy z okolic 2140. Patrząc z szerszej perspektywy, w dalszym ciągu obecną tendencje wzrostową określam jako korektę i dlatego najpierw poziomy oporu na których następuje reakcja a następnie pierwsze istotne strefy wsparcia mają dla mnie znaczenie. Muszę jednak przyznać, że właśnie z takiej nieco szerszej perspektywy czasowej poziom ok. 2200 przyciąga bardzo mocno wzrok i jakoś trudno jest mi na tę chwilę założyć, że nie zostanie on osiągnięty. Jednak oczywiście najważniejsze znaczenie mają strefy i cena i nimi to będę się kierował a nie tym co przyciąga wzrok.

Na DAX kolejna sesja wzrostowa, która tym razem utworzyła na wykresie dziennym szpulkę. Widać wyraźnie, iż górny cień dość głęboko spenetrował strefę oporu a zamknięcie dnia na jej dolnym ograniczeniu wskazuje jak istotna jest ta strefa. Obecnie uwaga obydwu stron rynku powinna być wzmożona bo rejony do jakich zawędrował indeks DAX są odpowiednimi na zakończenie korekty wzrostowej i ponowny powrót do spadku. Tu też jest okolica która przyciąga wzrok i znajduje się trochę ponad 100 pkt. wyżej. Na obecną chwilę jest to moim zdaniem zakres cenowy nie do przejścia dla byków.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mieliśmy wczoraj do czynienia z wyjściem nad strefę oporu jednak brak dynamiki tego wyjścia jak i powstanie konsolidacji, stwarza zagrożenie zejścia ponownie poniżej strefy i dokonania jakieś korekty , co najmniej korekty, np do okolic 12525 gdzie znajduje się ostatni potwierdzony dołek oraz dolne ograniczenie klina w jakim porusza się cena kontraktów. Ten ostatni wymieniony fakt stoi jakby po stronie scenariusza w którym to obecne wzrosty są wzrostami korekcyjnymi. Zatem na dzień dzisiejszy zakładam atak podaży i zejście z ceną na niższe poziomy choć nie koniecznie musi to już oznaczać zakończenie tendencji wzrostowej. Może podczas sesji sytuacja wyklaruje się nieco ciekawiej to wówczas nie omieszkam zamieścić wpisu na Fanpage.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

4 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 11.07.2018

  1. Panie Darku ten formularz zapisu to nie działa u Pana poprawnie. Codziennie się zapisuje i nic żadnych efektów 😉

    1. Zbyszku napisz mi na priv jaki adres mailowy, nic mi nie wiadomo aby nie działał formularz , po wpisaniu trzeba potwierdzić klikając w link z maila jaki przyjdzie i gotowe.

  2. a może jednak jak wczoraj zasugerowałem Megafon ? zakładam, że podskoki na USD pozwolą mi się przekręcić na L w okolicy ok 2110 z celem na ok 2190. SL na wczorajszym zamknięciu.
    Przy okazji – wciąż dobieram Aliora :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *