Komentarz poranny przed sesją 26.06.2018

Pierwsza sesja nowego tygodnia nie przyniosła zbyt wielu zmian zwłaszcza w ujęciu dziennym. Indeks WIG 20 stracił “delikatne” -032% i zamknął się na poziomie 2156. Za sprawą wyższego poziomu jaki osiągnięty został w trakcie notowań, na wykresie powstała niemiła świeca dla byków.

Wyraźny Pin bar z maksimum na poziomie poprzedniego szczytu czyli na ok. 2177 zdaje się być zapowiedzią nadchodzącego spadku. I tak należałoby odczytywać informacje płynące z wykresu dziennego. Jednak pamiętamy, iż analizy powinno przeprowadzać się w wielu wymiarach czasowych i tu również tak robimy. Zatem nie ma co rozpisywać się nad wykresem dziennym tylko przejdźmy zaraz do wykresu intra kontraktów.

Tutaj sytuacja nie jest już taka jednoznaczna i warto wziąć pod uwagę powstały układ trójkąta z poziomym górnym ograniczeniem na 2142. Coraz wyższe dołki i trzykrotny już test poziomu 2142 wskazuje na poważną możliwość wybicia tego poziomu i realizacji większej korekty, która mogłaby znieść np. 61.8% spadku. Dlaczego akurat tyle? Tuż nad trójkątem znajduje się strefa oporu jest jednak ona tak blisko, że w razie wybicia takiej formacji cenowej najprawdopodobniej wybita zostanie również i strefa oporu. Jeśli tak się zadzieje to kolejna znajduje się w okolicach 2190-2200 gdzie właśnie wypada 61.8% zniesienia ruchu spadkowego od szczytu na 2285. Pełna negacja takiego scenariusza nastąpi w momencie wybicia dołka na poziomie 2089 choć pierwsze ostrzeżenie i zapowiedź spadku w kierunku nowego dołka otrzymamy po wybiciu poziomu 2109.

Na DAX rynek osiągnął pierwszą zakładaną strefę wsparcia w okolicach 12300. Sposób w jaki do niej dotarł wskazuje raczej na kontynuację spadku w kierunku ok. 11900 (po drodze jest jeszcze okolica 12100 gdzie mogą być powstrzymane spadki ale jak dla mnie to jest mniej prawdopodobne). Taka wyraźna marubozu dochodząca do strefy i równocześnie do zniesienia 61.8% może oznaczać chwilowe wyczerpanie potencjału spadkowego czyli innymi słowy mocno prawdopodobnym jest ukształtowanie się gdzieś z tych okolic korekty wzrostowej. Mimo wszystko wydaje się, iż ewentualny potencjał korekty wzrostowej nie jest zbyt duży.

Dzisiaj posiłkuje się wykresem intra 4H ale to dlatego aby dostrzegalny był szerszy zakres. Jak widzimy popyt próbuje bronić strefy wewnętrznej i zniesienia 61.8 na co wskazują dolne cienie dwóch ostatnich świec. W przypadku wykresu 1H mamy tu układ wskazujący na utworzenie DB z Pin barem na pierwszym dołku i Przenikaniem na drugim dołku. Jeśli cena zdoła wyjść nad poziom linii szyi, który znajduje się na poziomie ok.  12295 to możemy spodziewać się realizacji układu DB co oznaczałoby wzrost do poziomu ok. 12360 gdzie mamy swego rodzaju opór w postaci dołka z 25 kwietnia. Warto również zwrócić uwagę na zaznaczony OB. Przypomnę, że indeks DAX kocha wielokrotną realizację korekt o takim samym zasięgu. To oznaczałoby, iż w ramach ewentualnej korekty możemy spodziewać się wzrostu nawet do ok. 12400 co pokrywa się z wyraźną strefa oporu. A co jak powstały dołek nie utrzyma ceny i zostanie jednak wybity? Wówczas będziemy najprawdopodobniej realizowali kolejny swing spadkowy w kierunku strefy na ok. 12130-12160 i dopiero z tych rejonów będzie można spodziewać się korekty. Ta ostatnio wymieniona strefa będzie pierwszym docelowym poziomem nawet w przypadku wykonania korekty wzrostowej już teraz czyli na bazie DB.

2 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 26.06.2018

  1. DAX , UWAGA na wybicie 12285 i 12322 ( istotny 322 ) powinien być wybity i broniony jeśli filtr o którym pisałem wczoraj ma zadziałać jako naruszenie istotnego wsparcia 12260-40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *