Komentarz poranny przed sesją 21.06.2018

Wczoraj na warszawskim parkiecie mieliśmy dość silne odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.58% co pozwoliło mu na zamknięcie przy poziomie 2154. Trzeba nadmienić, iż w trakcie sesji jego wartość była o ponad 20 pkt wyższa a to świadczy, że podaż dalej nie odpuszcza.

Taki przebieg sesji spowodował powstanie na wykresie dziennym, dość wyraźnej białej świecy jednak z sporym górnym cieniem. Innymi słowy , pierwsza strefa oporu uaktywniła podaż, która nie dopuściła do jej wybicia. Patrząc tylko i wyłącznie na wykres dzienny można byłoby założyć, iż reakcja na opór spowoduje iż w dniu dzisiejszym indeks ponownie zabierze się w podróż na południe i będzie chciał skutecznie wybić nowy dołek. Jednak spojrzenie wielointerwałowe nie pozwala na tak stanowcze wskazanie.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 widzimy silną reakcję spadkową pod strefa oporu. Zabrakło również do zniesienia 38.2 . Ostatnia duża czarna świeca ma wyraźny dolny cień i to może sprawić , iż jednak cena będzie chciała przetestować w jakikolwiek sposób strefę oporu. Zatem jeśli spadek zapoczątkowany ostatnią świecą nie będzie od rana kontynuowany to wówczas możemy być świadkami ruchu w kierunku strefy oporu. To zaś spowodowałoby , iż wzrost od dołka miałby znamiona impulsu co mogłoby się przełożyć na to, iż ewentualny spadek po zakończeniu obecnego wzrostu stałby się tylko korektą. Oczywiście podstawowym założeniem powinno być to iż jesteśmy w silnym trendzie spadkowym i na oporach łapiemy S ale zwracam uwagę na taką właśnie możliwość, która w przypadku osiągnięcia w trakcie dzisiejszej sesji poziomu wyższego od wczorajszego maksimum może spowodować , iż w dłuższym nieco terminie będziemy  mieli jeszcze kontynuację odbicia wzrostowego. Taka koncepcja ma jeszcze oparcie w wykresie dziennym gdzie od połowy kwietnia, wszystkie swingi mają charakter „trójek”.

DAX zyskał wczoraj na wartości w sposób minimalny a wykres dzienny uzupełnił się w mała czarna świeczkę nad poprzednią białą. Tak naprawdę to taki układ mógłby już dzisiaj zaowocować spadkiem do czego swoje „parę groszy” dokłada wybita linia trendu. Jednak mam obiekcje co do takiego obrotu sprawy. Spowodowane one są tym, iż w trzy dni rynek oddał naprawdę sporo punktów i wydaje się, że rozpoczęta korekta powinna nieco więcej odebrać niedźwiedzią a również nie bez znaczenia jest fakt , iż ważna strefa cenowa na ok. 12800-12850 została wybita luką i nie było tak naprawdę próby jej re-testu od dołu. Zatem podstawowym scenariuszem jest dla mnie mimo wszystko dalsza próba podniesienia DAX i ruch w kierunku strefy oporu.

Temu ostatniemu założeniu „przyklaskuje” również wykres intra kontraktów na DAX. Tu mamy wyraźny duży impuls spadkowy a po zatrzymaniu w strefie na Koronę odbicie, które w pierwszej fazie wykonało ruch do połowy luki cenowej. Następnie wczorajszy spadek przybrał charakter typowej korekty prostej a wyraźne dolne cienie świec kończących ewentualną falę c w tej korekcie wskazują na to, iż dzisiaj powinniśmy rozpoczynać dzień od kolejnej próby podniesienia wartości kontraktów. Geometria tego rynku wskazuje na wyraźną strefę oporu właśnie w rejonie 12800-12830 a kolejną w przedziale ok 12860-12880. Zatem podstawowym założeniem na dzień dzisiejszy jest dla mnie ruch w kierunku wspomnianych stref oporu. Jeśli tak to rynek zrealizuje to powstanie oczywiście pytanie czy całość wzrostowa to już zakończona korekta czy może tylko fala A większej korekty, która docelowo mogłaby nawet zajrzeć na poziom ok. 12950. Jednak tym oczywiście zajmiemy się nieco później w miarę upływu kolejnych godzin. Zatem celem na dzisiejszy dzień jest rejon pierwszej wyraźnej strefy oporu i to zarówno w wymiarze cenowym jak i geometrycznym. Ten scenariusz bazowy zostanie całkowicie przekreślony w momencie gdyby cena mimo wszystko spadała i wybiła rejony 12600.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *