Komentarz poranny przed sesją 19.06.2018

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od niedźwiedziego uderzenia. Indeks WIG 20 stracił podczas sesji -2.36% i przy dość niskich obrotach zakończył dzień na poziomie 2151. Tym samym realizowany jest główny scenariusz kontynuacji trendu spadkowego i osiągnięcia nowych dołków.

Długa czarna świeca choć nie wybiła ostatniego dołka to jednak raczej nie pozostawia wielu nadziei bykom na jego obronę. Wariant z korektą pędzącą 1:1 realizowany jest bez wahania. Po wybiciu dołka najbliższą strefą wsparcia są okolice 2100 jednak wygląda na to, że właściwym poziomem a właściwie strefą jest rejon 2000-2050. Na poziomie 2138 mamy cały czas niedomkniętą lukę cenową ale wydaje się, ze samo jej domknięcie nie spowoduje raczej nic więcej jak tylko ewentualną korektę. No ale warto o tej wartości indeksu pamiętać gdyby jednak …. .

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 widać doskonale, że znajdujemy się w tzw fali 3 i dojście do strefy z wyższych interwałów a także wynikającej z geometrii , dało nam zatrzymanie w postaci Pin bara. Nie przykładałbym jednak do tego zbyt dużej wagi, patrząc od strony byków, bo ta formacja świecowa wydaje się co najwyżej jakimś krótkim przystaniem. Najbliższe strefy wsparcia na tym instrumencie to odpowiednio ok. 2090, 2030 i 2015. Nie pokrywają się one zbytnio z strefami geometrycznymi ale trzeba uwzględnić tu fakt, iż ze względu na kwartał dywidend, na kontraktach mamy mocno ujemną bazę. Stąd znacznie większą wartość wynikającą z geometrii rynku mamy mimo wszystko na wykresie indeksu. Moim skromnym zdaniem, już na początku dzisiejszej sesji, „zaatakujemy” Pin bara i dopiero wówczas będzie można chyba oczekiwać korekty wzrostowej jeśli takowa będzie miała w ogóle miejsce. Z drugiej strony wybicie poprzedniego dołka a co za tym idzie poziom tego dołka nie był re-testowany co pozwala na takie zachowanie w dniu dzisiejszym. Jedno nie ulega wątpliwości L nie powinno nam zawracać głowy.

Na DAX kolejna czarna świeca i pozostawiona luka cenowa. To po odbiciu od poziomu 13170 zapowiada fale c korekty całego wzrostu od poziomu 11727. Innymi słowy powinniśmy oczekiwać na zejście indeksu w okolice 12300 albo nawet 11900. Mocnym wskazaniem na taki właśnie scenariusz będzie oczywiście dopiero wybicie 12547 ale trudno jest tu zakładać coś innego.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wyraźny impuls spadkowy, w którym to ostatnie delikatne podbicie stanowi najprawdopodobniej 4 falę. Geometria rynku jak i strefy cenowe przemawiają za zejściem ceny w dość krótkim czasie do poziomów ok. 12670 a nie można wykluczyć że i jeszcze niżej czyli do okolic 12600. Wówczas powstanie szansa na wykonanie ruchu wzrostowego w ramach korekty całego impulsu. Dopóki nie zostanie wybite 12600 a nawet 12540 byki mogą mieć nadzieję na coś innego niż dalsze spadki o kolejne kilkaset pkt. Myślę jednak, że takie spojrzenie jest raczej życzeniowe i trudno będzie aby sprawdziło się w praktyce. Zatem po zakończeniu obecnego impulsu , przedstawione na wykresie strefy oporu będą dobrymi miejscami do szukania S na  swingowe zagrania.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

23 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 19.06.2018

  1. MAX mam je na wykresie ale mimo wszystko ta niższa strefa ma dla mnie większe znaczenie czyli okolice 12670.

  1. Proponuje jeszcze raz posłuchać. Z interwału tygodniowego dalej jesteśmy w trendzie spadkowym i można tylko mieć małą nadzieję na to, ze rynek wykona w dół tylko korektę po której będzie miał miejsce kolejny impuls wzrostowy. Ostatni ruch wzrostowy nie wybił potwierdzonego szczytu. – Tak to mniej więcej brzmiało.

 1. Witam.
  Kolejny mój komentarz nie zostaje opublikowany … ja odpuszczam sobie komentarze i życze wszystkiego dobrego
  Pozdrawiam

  1. Tom’as co jak co ale Twoich komentarzy nigdy nie banuje. Ja po prostu nie zaglądam ciągle na stronę tylko zatwierdzam jak przychodzi mail z informacją, w Twoim przypadku jak i z wieczornym komentarzem MAXa przyszedł dopiero teraz. Ja mogę tylko Cie przeprosić choć to nie zależne ode mnie. Widzę że Twój też był wieczorem. Czyli jakiś mały błąd w przesyłaniu informacji z serwera.

 2. Panie Darku

  O jakiej „mocno ujemne bazie” Pan pisze?
  Policzył Pan wogole Fair Value ? Wątpie… bo nie wprowadzałby Pan czytelników w błąd!

  Radzę trzymać się faktów.

  Dziś luka kontynuacji na w20 wskazaną.

  Pozdrawiam

  BttF

  1. To policz , napisz dokładniej i wszyscy będziemy wiedzieli. Po co te ataki. Dla mnie baza jest ujemna i napisałem dlaczego a Ty możesz podać dokładnie jak się na tym znasz i to sobie cenisz. Ja będę tylko zadowolony z dokładnego wyznaczenia.

   1. Taki specjalista od rynku ( FW ) powienien taką podstawową wiedzę mieć opanowną … wszak bez znajomości bazy nie sposoób się poruszać na rynku FW ( dla przypomnienia – FW jest pochodną w20 a nie wyznacznikiem ! ).

    Dla ułatwienia podam źródła z danymi które są niezbędne do wyliczenia bazy :

    https://www.gpw.pl/indeks?isin=PL9999999987
    +
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dywidendy-2018-na-te-spolki-mozna-jeszcze-liczyc-7591438.html (druga tebela)

    domniemam że excell nie jest dla Pana obcy … to i bazę Pan sobie wyliczy.

    Proszę mi wierzyć – wiedza zdobyta własną pracą smakuje najlepiej.

    Pozdrawiam

    BttF

    1. Dzięki za podpowiedzi. Może jak znajdę czas to spojrzę tam. Osobiście nie potrzebuję tego do tradingu ale wiedzy nigdy za dużo.

 3. Panie Darku niech sobie Pan nic nie robi z tych głupkowatych docinek, jak te np. od „Back to the Future”, robi Pan kawał dobrej roboty. Jakoś nie spotkałem tu nigdy komentarza który pogratulowałby Panu trafności niemal w pkt, a jest tego sporo, za to docinek co niemiara. Jak ten koleś jest taki obeznany i inteligentny to niech napisze konkrety a nie strzela z gaci. Wiem, że Pana nie da się zniechęcić bo ta świetną robotę robi Pan już tyle lat. Bravoooo!!!!

  1. Marku masz dużo racji z tymi komentarzami ale to już tak jest. I dopóki ktoś nie przegina na full to spływa to po mnie choć zgadzam się, że zamiast zadziornej krytyki lepiej byłoby gdyby taka pisząca osoba napisała konkret. No cóż widocznie tak musi być.

  2. O jakiej krytyce Ty piszesz ? Pytam jedynie czy autor bloga zna podstawowe dane na bazie których planuje podejmować decyzje inwestycyjne … o pisaniu analiz dla czytelników nie wspomnę (wprowadzających w błąd).

   A o tym że rynek mamy spadkowy i należy grać S to chyba nie muszę przypominać że pisałem i piszę TU od dawna … skutek ? NOWE dołki trendu zliczymy dziś.

   Pozdrawiam

   BttF

 4. Darek jak są konstruktywne i cytuje Twoje potknięcia to nie przepuszczasz komentarza. Dużo pomyłek było i tych którzy coś wspomnieli o tym po prostu atakujesz. Miejsce było ok ale Twoja pycha wygnala ludzi. Taka prawda i pisz co chcesz a jak znowu nie puścisz tego to chociaż wez te słowa do siebie może Ci w życiu pomogą. Rynek jest pod koniec jednego z ruchów spadkowych a Ty wtedy dostrzegasz spadki wcześniej w koło pisząc o odbiciu. Piszesz o dwóch kierunkach ale wyraźnie przez ostatnie tygodnie wskazywałes na większe prawdopodobieństwo wzrostu. Niestety

  1. w pełni się zgadzam z Orenje …

   z Panem Darkiem nie da się dyskutować – nawet merytorycznie … inwektywy i wyzwiska to jego „broń” , więc po co się wychylać … nie chce się !

   więc póki nie przeczytam jaką mamy bazę rzeczywistą w20 nie ma co tu zaglądać.

   Pozdrawiam i powodzenia wszystkim

   BttF

 5. „mocno ujemna baza” …

  co do reszty nie mam uwag … każdy może ocenić sam jak mają się komentarze do zachowania rynku.

  Pozdrawiam

  BttF

 6. Widzi Pan Panie Darku, jeden się odezwał to zaraz poleciały komentarze tych co chcą Pana zdołować. Tak jak wczoraj napisałem. Skąd to wszystko się bierze.

  1. Może i tak ale gdzieś tu nieco racji jest. Może o tych inwektywach to przesada ale może zbyt mocno staram się bronić swoich tez. Może trzeba się poprawić? Tylko jak to mówi przysłowie „do tanga trzeba dwojga” a z tym może być kłopot. 🙂

 7. witam,
  liczone na szybko, ale wydaje się ok. Z podanych przez Pana Back to the future danych wynika, ze z tytułu dywidend powinno odpaść około 1.78% wartości indeksu, czyli na chwile obecną około 37-38 punktów i wygląda że kontrakt to idealnie obecnie uwzględnia, a więc baza z tego tytułu jest aktualnie ujemna. Po odjęciu całości dywidend baza jest zerowa. Proszę o ewentualne komentarze , czy dobrze to policzyłem. Panowie i spokojnie. Po co się atakować wzajemnie i udowadniać coś sobie na siłę.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *