Komentarz poranny przed sesją 13.06.2018

Po poniedziałkowym spadku , wczoraj indeks WIG 20 nieco odrobił tych strat i zyskał na wartości 0.8% zatrzymując się na poziomie 2252. Te dwie ostatnie sesje odbyły się przy niskiej aktywności inwestorów wyrażonej słabymi obrotami. Widać wyraźnie, że rynek czeka na jakiś impuls, którym może być dzisiejsza decyzja FOMC choć będzie ona dopiero po zamknięciu naszej sesji bo o 20-tej. Jednak z nieco dłuższej perspektywy niż ostatnie dwie sesje możemy mieć pewne wnioski na temat najbliższej przyszłości.

Ostatnie 3 sesje są najprawdopodobniej korektą bądź częścią korekty. Jeśli indeks będzie kontynuował wczorajszy ruch i zdoła wybić szczyt z przed 4 sesji to wówczas powstanie okazja do wyjścia nad poziom 2341 , które jest nieodzowne aby móc poważniej myśleć o zakończeniu całej korekty spadkowej od szczytu na 2650. Jak za chwilę zobaczymy na wykresie intra , wczorajsza sesja może być jednak tzw falą b w korekcie co znaczyłoby, że indeks będzie testował najistotniejsze rejony wparcia jakimi jest obszar 2200-2220 i dopiero z tych okolic ruszy na nowy szczyt w odbiciu od 2144. Jedno jest bardzo prawdopodobne a mianowicie to , ze indeks powinien tak czy inaczej uzyskać poziom wyższy od obecnego szczytu na 2287..

Spadek od szczytu odbył się „trójką”. Cena po dotarciu do poziomu strefy wsparcia w okolicach 2230 odbiła i po wczorajszej sesji dotarła tuż pod wewnętrzną strefę oporu , która na poprzedniej sesji, będąc strefą wsparcia została wybita bez jakichkolwiek wątpliwości. To daje poważne podstawy aby sądzić, iż ta sama strefa czyli okolice 2260-2265 , zadba o to aby byki nie wyszły z ceną nad nią. Jeśli tak się właśnie zadzieje to wspomniane rejony będą dobrym miejscem na poszukanie S w ujęciu Dt ale i również swingowym. Zatrzymanie odbicia w rejonie strefy i zmiana kierunku niosłoby za sobą przesłanki do spadku w okolice 2200 a dokładniej 2197. Gdyby kontrakty zdołały jednak wybić strefę oporu na ok. 2260-2265 to wówczas mielibyśmy szanse na osiągnięcie nowego szczytu jednak taki wariant niósłby za sobą większe zagrożenie, iż dokonałaby się większa korekta prosta i rynek mógłby zacząć spadać na nowe minima co w konsekwencji mogłoby oznaczać spadki do okolic 2050. To już jednak dywagacje na wyższe interwały i na inny czas. Zatem podstawowy wariant to dojście w okolice 2260-2265 i z tych poziomów kolejny ruch w dół do okolic 2200.

Na DAX kolejna nie udana próba stałego wyjścia nad strefę cenową w okolicach 12850. Czarna świeca jaka powstała wraz z swoim maksimum cenowym ponad poprzednim szczytem, daje już mocne podstawy aby brać pod uwagę to, iż wypełniła się korekta po spadku od 13200 i jeśli wczorajszy ruch będzie kontynuowany to możemy spodziewać się kolejnej przeceny , tym razem w okolice 12300 a nawet 11900. Na tym pierwszym z wymienionych poziomów mamy nie tylko 61.8% zniesienia całego wzrostu ale i równość fal w ewentualnej większej korekcie spadkowej nie wspominając o strefie wsparcia cenowego wygenerowanej cieniem Pin bara jaki znajduje się w tych okolicach. Przypomnę tylko, że układ jaki powstał po wczorajszej sesji ma charakter silnej formacji odwracającej trend- Spotkanie. Zatem naprawdę byki musiałyby się bardzo mocno postarać aby to zanegować.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy cały czas trend wzrostowy. Ostatni swing wyszedł nieco ponad poprzedni szczyt i rynek ruszył wówczas w odwrotnym kierunku. Na tę chwilę możemy jeszcze uznać, iż spadek z dnia wczorajszego jest korektą tego ostatniego swingu jednak jeśli zostanie wybita strefa na ok. 12745 to wówczas zdecydowana większość kwestii będzie przemawiać na korzyść zmiany trendy i tym samym na zakończenie całej korekty wzrostowej, która jakby nie było osiągnęła poziom zniesienia 61.8%. Na początku dzisiejszych notowań możemy spodziewać się podejścia w okolice 12890 gdzie znajduje się idealna strefa do rozpoczęcia kolejnego impulsu spadkowego. Jeśli właśnie tak zadziała rynek to chwila prawdy będzie miała miejsce gdzieś w okolicach 12780-12790. Tam bowiem moim zdaniem znajduje się dobre miejsca do powstrzymania spadku który miałby być tylko korektą ostatniego swingu wzrostowego. Mimo wszystko wydaje mi się to mało prawdopodobne ze względu na charakter wzrostu od dołka w okolicach 12608, który jest wyraźnym układem korekcyjnym z fala b jako korekta pędząca. Zatem to co stawiam na pierwszym miejscu w hierarchii prawdopodobieństwa to spadek z głównym celem wybicia dołka na poziomie ok. 12540 choć oczywiście jeszcze byłyby szanse na zatrzymanie takiej przeceny w okolicach 12710 i 12660. Pamiętajmy jednak o tym co przedstawia wykres dzienny indeksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *