Komentarz poranny przed sesją 06.06.2018

Za nami druga sesja tygodnia, która upłynęła pod dyktando byków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 2.07% i zakończył dzień na maksimum cenowym tj. na poziomie 2256. Myślę, że warto również wspomnieć, iż ten nie mały wzrost indeksu miał miejsce przy całkiem ciekawych obrotach , większych stopniowo od dnia poprzedniego. Uważam , że ma to ważne znaczenie  ze względu na to co można dostrzec po wczorajszej sesji na wykresie dziennym.

Dość wysoka biała świeca z wyraźnym dolnym cieniem to wyraz siły rynku. Dolny cień wskazuje na wyraźnie udany re-test wcześniej wybitej strefy oporu, która stała się skutecznym wparciem a wysoki korpus na większych obrotach, który wybił kolejną strefę oporu powinien powstrzymać niedźwiedzie przed myśleniem o spadkach. Oczywiście taka wyraźna świeca niesie zawsze za sobą możliwość jej korekty i nie możemy wykluczyć, ze i tak będzie tym razem. Jednak to co przedstawia wykres na obecną chwilę pozwala z dużym prawdopodobieństwem myśleć o docelowym ataku na zbliżające się formy oporu z strefą na ok. 2340 łącznie. Jednym z najmniej chcianych scenariuszy byłoby teraz dojście w rejony 2290 i wyraźne odbicie od tych poziomów. To mogłoby sprawić, że do gry wejdzie rozwiązanie z korektą pędzącą przed kolejną falą wyprzedaży. Jednak taki wariant umiejscowiłbym na 2 a może i nawet na 3 miejscu.

Patrząc na wykres intra kontraktów możemy wyciągnąć następujące wnioski. Impuls wzrostowy, który mógł już dobiec końca , wybił strefę na ok. 2237 a to oznacza że wybił szczyt ostatniego impulsu spadkowego i dał kolejne podstawy do poważnego brania pod uwagę zmiany trendu. O drugim wniosku już jakby wspomniałem a mianowicie chodzi o możliwość zakończenia całego impulsu wzrostowego po którym możliwa byłaby korekta nawet do okolic 2160. Jednak zanim o czymś takim pomyślimy poważnie rynek musiałby zejść poniżej ok. 2230 a następnie pokonać strefę wsparcia na ok. 2200. Dopóki nie padnie okolica 2200 dopóty widoczne na wykresie strefy wsparcia należy rozpatrywać pod kontem miejsc dobrych do szukania okazji na L . W typowym Dt po wybiciu ok. 2230 będą już podstawy do ewentualnych S ale z uwagą na to co napisałem w poprzednim zdaniu. A co jeśli rynek nie wykona korekty i dalej ruszy w górę? Wówczas niewątpliwie ciekawie będzie wyglądać w rejonie 2250-2260 gdzie przebiega strefa oporu cenowego o dłużej nieco historii. Jednak to jest teraz tylko opór a te jak wiadomo w trendzie wzrostowym są po to aby je łamać więc nie warto chyba uciekać tylko dla tego ze cena np. dojdzie do tej trefy , choć oczywiście dużo w takim wypadku zależy od strategii.

Na DAX powstał wczoraj Pin bar, który wskazuje jak silna jest wewnętrzna strefa cenowa w okolicach 12800-12850. Zwróciłbym jednak uwagę na szczegół związany z kolorem korpusu tej formacji świecowej. Moim zdaniem jest to wskazanie, że bez potwierdzenia formacji lepiej nie myśleć o S. Nawet przysłowie mówi „do trzech razy sztuka” Dwa ostatnie dni były zwycięstwem obrony tej strefy czyli tego oporu a jak będzie w trzecim dniu?

Kiedy spojrzymy na wykres intra kontraktów na DAX to widzimy wyraźnie utrzymanie trendu wzrostowego. Zejście wczorajszej korekty spadkowej do strefy na, którą zwracałem uwagę w wczorajszym porannym komentarzu, zakończyło się na tę chwilę powstaniem Pin bara i myślę że co najmniej początek dzisiejszej sesji może być wzrostowy. Patrząc przez pryzmat szerokiego wykresu to dobry początek sesji może być również zapowiedzią kolejnego impulsu wzrostowego na nowy szczyt . Jakby nie było charakter spadku jest wyraźną korekta prostą. Gdyby jednak co poszło inaczej to najważniejszym rejonem wsparcia jest obecnie poziom ok. 12705 , którego wybicie dałoby dopiero podstawy do założenia, iż trend wzrostowy mógł dobiec końca. Zatem najbardziej realnym wydaje się mimo wszystko kontynuacja trendu wzrostowego w kierunku ok. 13030 choć oczywiście strefa na 12800-12850 ma swoje znaczenie i może w tym przeszkodzić.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 06.06.2018

 1. Witam. Panie Darku ja jeszcze zostawiłem sobie troszkę na Dax (na wszelki wypadek) może to błąd ale …. na h1 mamy formacje 3D i ja widzę możliwość zejścia nawet w rejony poniżej 12 500 … oczywiście widzę trend i mam świadomość tego co zrobił Nasdaq 100 no ale ryzyk fizyk 🙂
  http://www.bankfotek.pl/view/2118607
  pozdro

  1. No to są uroki giełdy w jednym momencie pojawiają się dwa różne rozwiązania , jednak dla mnie trend to najważniejsza kwestia.

 2. Myślę że te wzrosty korekcyjne długo już nie potrwają. ..USA 30 juz chyba kończy …wchodzę systematycznie w pozycje put. ..

 3. Dariuszu dlaczego jak spada na skokowo większym obrocie ale nie wybija wsparcia to mówisz o markowaniu spadków a jak rośnie na skokowo wiekszym obrocie bez wybijania oporów to traktujesz to jako oznaka siły? sytuacja przecież jest analogiczna więc mozna powiedzieć, że to swieca markująca ruch wzrostowy

  1. xxx Twoje założenie jest błędne , dokładnie pokazuje to na tym powiększeniu porannego wykresu indeksu WIG 20 – http://www.bankfotek.pl/view/2118614
   Słownie , powiem że jak to widać na wykresie nie było to „markowanie” ponieważ wczorajsza świeca wyraźnie wybijała strefę oporu.

    1. Tam jest kolejna, dziwne trochę patrzenie , tak jakbyś nie chciał dostrzec to co wyraźnie widać a tylko to co Ty chcesz widzieć. Wybita strefa i teraz rynek podążą w kierunku następnej.

  1. Nie wiem ale taka harmoniczna i trend wzrostowy a Ty grasz coś odwrotnego? Oczywiście może to się udać bo wszystko jest możliwe ale raz się uda a 10 razy nie. Co do wzrostu to właśnie taki szarpany jest najgorszy dla miśków bo wciąż wydaje się że nie ma siły i już w dół a tu za chwilę d… i w górę. Gdybyś skorzystał z Leonardo to miałbyś już kilkadziesiąt pkt na plusie.

   1. są dwa sprzeczne sygnały … musiałem coś zdecydować a większość S zamykałem wczoraj …. dziś już sl zamknął resztę pozycji i teraz czekam z boku …. oczywiście jest też „strata” teoretyczna bo mogłem się obrócić ale mnie to nigdy nie wychodzi na dobre … wolę poczekać

     1. Wyznam szczerze.Nic nie rozumiem z tych waszych koron, leonardów, OB (chyba nie chodzi o wyniki badania krwi), wybić, nietoperzy itp. Może to wszystko ma jakieś znaczenie dla day traderów. Ja do nich nie należę. Natomiast dla mojego horyzontu inwestycyjnego decydujące znaczenie mają parametry wiążące się z obrotami idącymi w parze z oscylatorami wskazującymi na wyprzedanie bądź wykupienie rynku. I jeszcze nigdy mnie takie podejście mnie nie zawiodło. Tak też jest tym razem. Sesja z ubiegłego tygodnia ze skokowym wzrostem obrotów była długo wyczekiwaną ale za to niezawodną okazją do załadowania się na jej zamknięciu albo następnego dnia na otwarciu w papiery na których były wysokie obroty, czyli banki albo jak kto woli w fiuty po pachy i czekać aż nastąpi znów skokowy wzrost obrotów tym razem na wykupionym rynku i oddać papiery w dobre ręce. Aby nie być gołosłownym przypominam mój wpis przed sesją 31 maja.
      „Pisać o wzroście WIG 20 po środowym zamknięciu to żadna sztuka. Po takim gigantycznym skoku obrotów na spadkowej sesji i wyprzedanym w dodatku rynku w każdej konstelacji: na stochastyku dziennym, tygodniowym i miesięcznym, zawsze następowały wzrosty. Osobną kwestią na jak długo. Wobec znowu tradycyjnie, ale tym razem złowrogiego przebicia nie tak dawno od góry miesięcznego wykresu długoterminowej linii trendu WIG 20, na wiele bym nie liczył.
      http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/indeksy/wykresy?wlid=280&rdz=2&wsk=8&porow=&okresy=120&rn=&typ=0&skala=0&srednia=1
      Czyli podsumowując.Niezależnie od wyników OB, cholesterolu, leukocytów itp. nie ma jak dotąd sygnału zakończenia tej fali wykreowanej na sesji 30 maja fali wzrostowej.

     2. Najważniejsze że masz sposób, strategię, która Ci odpowiada i jest skuteczna. Jeśli zaś chodzi o to czego nie rozumiesz czy też nie uznajesz to nie znaczy to że to jest złe. Jedni wolą BMW inni AUDI a jeszcze inni MERCEDESA 🙂

     3. Lingwista to jest bardzo ciekawe co mówisz o Twoim podejściu i ja wiem że układy harmoniczne są trudne do zrozumienia więc może tak : nie wiem dlaczego ale rynek jest harmoniczny i reaguje na poziomy fibo …. dla wywołanego przykładu powiem Ci dlaczego ja zająłem pozycję na fw20 : pisałem kilka dni wcześniej o poziomach na D1 a na wykresie h4 cena odbiła się od zniesienia zewnętrznego korekty X-A (fibo 127,2%)
      http://www.bankfotek.pl/view/2118637
      oczywiście cena mogła przelecieć do fibo 161,8% albo i dalej , po drodze mieliśmy wiele wybitych mierzeń na które cena przeważnie reaguje i daje szanse przynajmniej wyjścia z zyskiem lub niewielką stratą . Nie jest to metoda która gwarantuje zysk ale ja nie wierzę w złote środki .
      ps. Tą pozycje mam już w 70% zamkniętą
      pozdro

 4. kiedyś myślałem że giełdę można traktować jak łowienie ryb … zarzucę sobie wędkę i będę czekał na rybkę …. ale teraz wiem że giełda to rodeo i najważniejsze to nie spaść z byka …. wygląda na to że dziś wypadłem z siodła 🙂

 5. Pięknie się to układa. ..teraz trzeba tylko odpowiednio wejść by wynieść walizki kasy. ..wstępne sygnały juz są. ..cieciwa się napina. ..

  1. Ale że co? Będziesz teraz tak każdego dnia pisać aż się uda? Bo chyba chodzi Ci o spadki a raczej bessę skoro ma z tego być walizka kasy.

   1. Takie dni pokażą prawdziwe oblicze bessy. ..nie pozostawia żadnych złudzeń. ..każdego dnia mogę tak pisać ….lecz finał zagrają nieliczni. ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *