Komentarz poranny przed sesją 01.06.2018

Środowa sesja była mocnym uderzeniem podażowym w wyniku, którego indeks WIG 20 stracił na wartości -1.59% i zakończył dzień na poziomie 2157. Już pod koniec sesji było widać, że szykują się dość wysokie obroty tego dnia jednak na fixingu doszło do wymian, które sprawiły, iż wartość obrotów była największa od 9.12.2016. Ten fakt ma zapewne swoją wymowę.

Czarna duża świeca wybiła kolejną strefę wsparcia co może być bardzo złym sygnałem w powiązaniu do wielkości obrotów. Jednak mimo wszystko , jakoś trudno jest uwierzyć aby dopiero teraz „duzi gracze” pozbywali się akcji. Powinniśmy pamiętać, że wpływ na obecną sytuację rynku , naszego rynku, ma zapewne kwestia wyjścia Polski z indeksu rynków rozwijających się i przejście do grupy krajów rozwiniętych. Zaangażowanie funduszy inwestujący w rynki rozwijające się , w nasze akcje był wysoki ponieważ byliśmy liderem tej grupy. Od września znajdziemy się gdzie indziej i siłą rzeczy fundusze muszą sprzedać nasze akcje , mam tu na myśli właśnie te fundusze, które działają w grupie rynków rozwijających się. Według mnie jest to element, który wskazuje, że obecna korekta nie musi przerodzić się w jakąś mega bessę i tym bardziej jej koniec najprawdopodobniej jest bliski. Oczywiście biorę pod uwagę możliwość, iż po osiągnięciu dołka , kiedy indeksy ruszą w górę, może okazać się, iż będzie to tylko korekta spadku czyli tzw fala B w większej korekcie spadkowej. Jednak co by to nie miało być to jest już bliżej niż dalej. Tak to osobiście widzę i dlatego ten mega obrót jak na nasze warunki, traktuje jako pierwszy zwiastun końca potencjału spadkowego. Oczywiście sama świeca z środy i fakt luki cenowej o której pisałem w komentarzu porannym w środę sprawia, że nie zakładam, iż osiągnęliśmy dołek.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, cały czas utrzymany jest trend spadkowy. Kanał cenowy w jakim się poruszamy, zniesienia zewnętrzne jak pomiar fal wskazują, iż rynek powinien schodzić do okolic poziomu 2130. Obecnie najważniejszy opór a zarazem możliwa okazja na S to okolice 2185 i wyżej ok. 2200.

Na DAX cały czas walka o utrzymanie strefy wsparcia w okolicach 12600. Do tej pory nie ma właściwie oznak zakończenia korekty więc trudno jest myśleć o podejmowaniu jakiś decyzji kupna. Choć układ świec wskazuje na możliwość ukształtowania się impulsu spadkowego, co niosłoby swoje konsekwencje w kierunku większej korekty, to jednak zejście na niższy interwał daje nam nieco inne spojrzenie na tę kwestię.

Chodzi o układ korekty pędzącej 1:1 , która moim zdaniem stanowi falę B całej korekty a ostatni spadek jest najprawdopodobniej początkiem fali C. Obecnie możemy spodziewać się jakiegoś odbicia, które nie powinno przejść strefy na ok 12720 skąd spodziewałbym się kolejnego zejścia w dół mogącego być już ostatnim impulsem jako C w C.

14 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 01.06.2018

  1. MSCI nie ma tutaj nic do rzeczy bo „przemeblowanie” dotyczy funduszy opartych o indeksy FTSE Russell.

 1. stad obroty 1,9 mld na wig20 30 maja byly dlatego zajałemdziś rano dlugie pozycje bazujac na tym infie ktorego nikt z komentatorow nie zapodal czekając na jakikolwiek popyt który się pojawil.
  podaz msci ftse wyszla a nasz udzial w msci byl1,6% a w rynkach rozwiniętych na koniec września będzie 0,4 %

  1. szyma nie kumam Ciebie , najpierw , tak jak zrozumiałem, piszesz o tym że będziemy spadać , spadać i spadać a teraz piszesz że wziąłeś L.

 2. W poniedziałek zwała i otwarcie z luką w dół, jest bessa i kurs już nie wróci tam gdzie był tydzień temu bo pln nadal spada, ropa rośnie, a msci em jest nadal ponizej 200 sesyjnej. Wyniki spółek też się już nie będą poprawiac tylko pogarszać czego akurat nie ukrywają w raportach. Obroty 2 mld kilka dni temu były na minusie kilka dni po sygnale bessy.. co jest jej potwierdzeniem.. pln bedzie się nadal osłabiał bo Polska nie podnosi stóp procentowych.

  1. Każdy ma prawo mieć swoją opinię i szanuje to co piszesz ale oczywiście w żaden sposób się z Tobą nie zgadzam. Z tym obrotem to już moim zdaniem wymyśliłeś całkiem nową i fajną historię.

 3. wzialem longi pod Pana pesymizm oraz inych analitykow to taki INI antybarometr sprzedam jak napiszecie panowie o tym zeby wchodzic long czyli na ponoedzialek ok 2230 pzdr.przepraszam ale to moj system niezawodny a jestem na gpw od 92 roku.

  1. I znowu kolejna nieścisłość . Jaki mój pesymizm? Obiektywnie napisałem, że indeks WIG 20 powinien zrobić jeszcze dołek w rejonie luki co uczynił w piątek jakbyś nie zauważył. W długim terminie piszę już od dwóch czy trzech tygodni, ze jesteśmy przy końcu i to najprawdopodobniej korekty.Więc z tym pesymizmem to chyba mimo wszystko przesada.

  1. Juz jakiś czas temu wskazywałem na idealny układ korekty pędzącej 1:1 na Nasdaq i zmierzania na nowy szczyt. Dobrze że są inni którzy tez tak to widzą.

   1. Tak widziałem to u Pana i wcześniej sam zauważyłem ale taka korekta wydawała się aż mało realna i jeszcze sądziłem że rgr-a robią … wczorajsza świeca pokazuje że chyba nie …. To tylko pokazuje że na rynku nie ma co gdybać tylko parzeć co rysuje wykres
    Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *