Komentarz poranny przed sesją 23.05.2018

Za nami druga sesja tygodnia, podczas której indeks WIG 20 stracił na wartości -0.87% i tym samym zakończył dzień na poziomie 2249. W świetle dwóch poprzednich sesji możemy chyba mówić o tym, iż wczoraj doszło do pierwszej próby zanegowania Objęcia hossy.

Dolny cień testujący połowę białego korpusu z poniedziałku, świadczy o nieudanej próbie takiej negacji. W czasie 8 h notowań na rynku mieliśmy znacznie większe obroty niż dzień wcześniej co daje podstawy do tego aby mocno brać pod uwagę skuteczność formacji świecowej. Oczywiście nie oznacza to, że np. w dniu dzisiejszym nie zostanie ponowiona taka próba negacji i dlatego teoretycznie należałoby poczekać na potwierdzenie skuteczności formacji przez zamknięcie dnia powyżej ceny maksymalnej z sesji poniedziałkowej. Jeśli podaż skutecznie sprowadziła by indeks poniżej Objęcia to wówczas znacząco wzrośnie szansa na całkowicie nowy dołek. W tej chwili na rynku jest walka o kontynuację trendu spadkowego i jego zmianę.

FW20 -ujęcie intra

Patrząc na ostatnich kilka świec tego wykresu można założyć , iż dzisiaj niedźwiedzie będą jednak dalej próbowały odnieść zwycięstwo. Najpierw wyraźna czarna świeca wybiła strefę wsparcia a następnie reakcja byków doprowadziła jedynie do jej re-testu zakończonego Pin barem wskazującym na kontynuację spadku. Zakładając jednak, że wzrost jaki miał miejsce w poniedziałek mógł być impulsem należy obecnie bacznie obserwować rejony 2225-2230 gdzie mamy lukę cenową do zamknięcia której może właśnie dążyć niedźwiedzia strona rynku. W tych okolicach wypada również zniesienie 78.6 , które z zniesieniem 61.8 na jakim wypadł dołek pierwszego ruchu spadkowego, tworzy układ harmoniczny co może dodatkowo przyczynić się do powstania końca spadku jako korekty.

Indeks DAX – ujęcie dzienne

Na DAX dobrnęliśmy do poziomu jaki wskazywałem już wiele dni wcześniej. Rynek zaksięgował 13200 i z racji siły tego poziomu a właściwie strefy cenowej, możemy spodziewać się tutaj próby uaktywnienia podaży. Pamiętajmy jednak jaki mamy trend i nawet w przypadku cofnięcia nie traktujmy tego jako szczyt. Jak wskazują dotychczasowe zakresy OB miejsca do „spokojnego spadku” w ramach korekty jest trochę. Trzeba sobie powiedzieć również i to, że poziomem z którego ruszyła lawina sprzedażowa w lutym tego roku jest rejon o 100 pkt wyższy czyli ok. 13300. Zatem nawet korekta nie musi się już teraz rozpocząć. To wszystko daje nam wskazania aby nie łapać szczytu a wręcz przeciwnie, na obecną chwilę ewentualne korekty starać się wykorzystać jako okazję do podłączenie się do trendu wzrostowego.

Kontrakty na DAX – ujęcie intra 1H

Jak widać na wykresie, również i w tym niskim dość interwale nie ma zbyt wiele podstaw do zajmowania S no chyba że w jakimś scalpingu. Tu pierwszą strefą wsparcia jest okolica 13124-13135 a kolejna znajduje się w rejonie ok. 13050. To są rejony gdzie można szukać okazji na L. Dopiero wybicie tej ostatniej strefy mogłoby zmienić nieco patrzenie na kierunki naszych inwestycji.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 23.05.2018

 1. Widzisz Darek co sie stało jak ktoś Cie posłuchał I kupił daxa po 13130, wszak świeczka h1 dawała takie zagranie… I ty chcesz sprzedawać swoje analizy? Na całe szczęście wycofałeś się z tego pomysłu, bo chyba nie widzę tej oferty juz na blogu.

  1. Najwyraźniej widać że Ty nie słuchasz i mam nadzieję że przez pomyłkę piszesz takie bzdury. Po pierwsze napisałem dzisiaj wyraźnie „Jak widać na wykresie, również i w tym niskim dość interwale nie ma zbyt wiele podstaw do zajmowania S no chyba że w jakimś scalpingu. Tu pierwszą strefą wsparcia jest okolica 13124-13135 a kolejna znajduje się w rejonie ok. 13050. To są rejony gdzie można szukać okazji na L. Dopiero wybicie tej ostatniej strefy mogłoby zmienić nieco patrzenie na kierunki naszych inwestycji.” Jak możesz w takim wypadku mówić o jakiś sygnałach kupna na poziomie ok. 12130 kiedy tam nic nie było nawet w najmniejszych interwałach??? Powiem więcej po pierwszej godzinie już na niższych interwałach była widoczna silna podaż i cała świeca godzinna przeleciała przez druga strefę jak przez roztopione masło. I druga sprawa, nigdy nie chciałem sprzedawać żadnych analiz co jest z Twojej strony kolejną, mam nadzieję, pomyłką. Jeśli już chcesz komuś coś dosolić to najpierw może dobrze się zapoznaj z tym co chcesz zanegować i z sytuacją jaka w danych momentach była. No chyba że Ty chcesz powiedzieć, iż twierdziłem że sam fakt dojścia do strefy wsparcia jest już sygnałem na L ale o takie myślenie to Cie raczej nie posądzam.

   1. Nie pogrążaj się. To, że usunąłeś z bloga swoją ofertę to nie znaczy że nie proponowałeś sprzedazy swoich analiz. Miesiąc temu przecież tłumaczyłeś mi mailowo dlaczego taka wiedza nie może być udostępniana za darmo… Brak mi słów.

    1. To Ty się człowieku nie pogrążaj bo brniesz w bagno coraz dalej. To była oferta Praktycznej Analizy Technicznej w formie 10 lekcji video. Zastanawiam się dlaczego wskakujesz tu coś napisać raz na jakiś dłuższy czas i niemal zawsze musi to być atak na mnie z czego najczęściej tak fałszywy jak ten dzisiejszy. Jak wykazałem Ci Twój błąd w kwestii samej analizy DAX to kontynuujesz w temacie drugim. Teraz jak Ci wyjaśniłem jeszcze raz w jaki sposób mijasz się z rzeczywistością to mam nadzieję że odpuścisz.

     1. Jak zwał tak zwał, skoro praktyczna AT pokazywała Ci żeby szukać okazji do kupna a tymczasem poszło jak kamień w wodę. Ja sobie jakoś poradzę, szkoda tylko aby nowicjusze na rynku nadziali się na takie „analizy”.

     2. Widać że masz ogromny problem, jeżeli nawet nie potrafisz ocenić czy masz jakiś sygnał do kupna. Takie patrzenie jak próbujesz tu wmówić powoduje że gdy przychodzą trendy to tacy jak Ty stoją z boku i podziwiają nie biorąc w tym udziału. Przypomnę Ci bo widzę że niestety ale nie pamiętasz, w czasie trendu wzrostowego szukamy wsparć i sygnałów na nich w celu dołączenia się. Nawet jak padnie sygnał a rynek potem dalej spadnie to nie ma w tym nic złego. Dostajesz olejną informację zwrotną. Widać jednoznacznie że możesz żałować, iż nie wziąłeś sobie tego szkolenia bo masz tu ogromny problem.

   2. co do Daxa, to przecież napisałeś gdzie kupować:
    To wszystko daje nam wskazania aby nie łapać szczytu a wręcz przeciwnie, na obecną chwilę ewentualne korekty starać się wykorzystać jako okazję do podłączenie się do trendu wzrostowego.
    Jak widać na wykresie, również i w tym niskim dość interwale nie ma zbyt wiele podstaw do zajmowania S no chyba że w jakimś scalpingu. Tu pierwszą strefą wsparcia jest okolica 13124-13135 a kolejna znajduje się w rejonie ok. 13050. To są rejony gdzie można szukać okazji na L.

    1. Rubik czy Ty nawet nie odróżniasz znaczenia wyrazów „szukać okazji” a ” kupować”? Proszę Cię nie pogrążaj się z tej zawziętości.

    2. @ Rubik , nie rozumiem z czym masz problem? Miałeś podane strefy gdzie mogłeś szukać sygnałów kupna zgodnie z panującym trendem. Sygnały nie padły , strefy złamane , zmienia się ocena rynku . Jeśli tego nie rozumiesz i próbujesz za to atakować gospodarza to wybacz ale marny z Ciebie inwestor. Panie Darku niestety nie da się wszystkim dogodzić. Niech się Pan tym nie przejmuje i robi swoje za co ja osobiście dziękuję.

     1. Malatawa ja się tym nie przejmuje że mnie ktoś atakuje ale tym że chyba muszę pisać zbyt mało zrozumiale że tak to odbiera. Oczywiście że dalej będę wszystko robił tak jak robię. 🙂

  1. Na obecną chwilę widać, że zmierzamy do strefy na ok. 12850-12860 , gdzie również wypada większy OB z komentarza porannego. Ruch ma charakter impulsu więc jest możliwość, że zaczyna się jakaś większa korekta ale na ostateczne wnioski trzeba zaczekać.

 2. Nawiązując do pytania Jurkowskiego i Pana odpowiedzi, czy widzi Pan jeden ruch do tej strefy którą Pan podał?

  1. Wydaje się, że chyba nie tak jednym ciągiem. W tej chwili doszli do wewnętrznej strefy wsparcia cenowego (12915-12930) i można już wyznaczyć pełen impuls zatem z tych rejonów możliwa jest teraz korekta dzisiejszego spadku , pierwsza strefa oporu to ok. 13050, jeśli korekta nastąpi i wybiją 13050 to być może dojdą do okolic 13130-13150. Na tę chwile oczywiście nie można jeszcze założyć, że spadek się skończył.

 3. DAX ma bardzo ciekawy układ – na liniowym: 11-3 – 11 . Aż strach się bać co to oznacza. Elliotowsko jeżeli to ja miałem rację w poprzednich dyskujach o wydłużonej fali piatej to mamy zejście na 12700 i tam będę szukał dopiero L. Jak Darek miał rację i to tylko 4w3 to mamy jeszcze trzy do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *