Komentarz poranny przed sesją 11.05.2018

Za nami kolejna sesja wzrostowa. Indeks WIG 20, w dniu wczorajszym, wzrósł o kolejne 0.95% i zakończył dzień na poziomie 2303. Mamy zatem 3 pod rząd sesje wzrostową przy czym istotnym dla inwestorów powinien być fakt, iż każdej z nich towarzyszył naprawdę duży obrót na nasz rynek.

Na wykresie dziennym pojawiła się kolejna biała świeca. Tym razem ma ona wyraźnie mniejszy korpus ale to co najważniejsze, zarówno cena zamknięcia jak i cena maksymalna wybiły poziomy odpowiadające ostatniemu potwierdzonemu szczytowi w poprzedzającym ruchu spadkowym. Jeśli połączymy to wraz z efektami wzrostu od poziomu 2193 to możemy mocno brać pod uwagę, że obecnie jesteśmy w ruchu, który powinien uporać się z poziomem 2342 i co najmniej dojść w okolice 2380. To jest według mnie najmniejszy zakres jaki powinien wykonać indeks. Oczywiście nie koniecznie w jednym ciągłym ruchu wzrostowym. Po drodze powinna mieć miejsce jakaś korekta, dla której nawet 2250 nie byłoby jakimś wielkim wyzwaniem. Spojrzenie na rynek z znacznie większej perspektywy czasowej oraz element wielkości obrotów o jakim już wspomniałem daje podstawy do mocnego brania pod uwagę ruchu, który może wyprowadzić indeks na nowy szczyt (powyżej 2650) a dojście do okolic 2550 jest moim zdaniem jeszcze bardziej prawdopodobne. Jednak o tych poziomach będziemy myśleli dokładniej kiedy uda się pokonać najważniejszy teraz opór w postaci strefy w okolicach 2380.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy wyraźne wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym i obecnie znajdujemy się przy dolnej granicy strefy „na Koronę”. Tu byki powinny zachować dużą ostrożność, ponieważ obecne okolice mogą być idealnym miejscem do zakończenia obecnego rajdu wzrostowego i wejścia w fazę korekty całego wzrostu od poziomu 2211. Patrząc na wzrost od strony fal , również możemy spodziewać się, iż obecnie znajdujemy się w fali 5 całego impulsu wzrostowego a ostatnia czarna świeczka może być pod falą 4. Jeśli faktycznie rynek zaniecha w tych rejonach dalszej zwyżki to pierwszą ważną strefą wsparcia jest rejon 2280-2285. Jeśli natomiast byki nie odpuszczą to kolejna strefą oporu są już poziomy szczytu na 2342.

Na DAX , zgodnie z trendem, rynek wybił strefę oporu i obecnie zmierza w kierunku 13200. W obecnej fazie myślenie o S nie powinno mieć miejsca a każde cofnięcie do stref wsparcia powinno co najwyżej być zachętą do szukania sygnału na L. Musimy zdawać sobie sprawę, że obecny wzrost ma duże prawo być tzw falą 5 w dużym impulsie od początku 2016 i z tego powodu mogą w nim nie występować jakieś znaczące korekty.

Wykres intra, który zgodnie z tradycją zaakceptował zasięg OB doszedł do poziomu szczytu i tym samym wykonał minimum planu. Ostatni układ dwóch takich samych korekt jet przedzielony wyraźnym abc co może oznaczać, iż jest to łącznie korekta pędząca 1:1. Opór z wyższego interwału ma miejsce dopiero w okolicach 13120 a zatem dalszy wzrost ceny kontraktów jest jak najbardziej możliwy. Z drugiej strony możemy mieć również do czynienia z klinem końcowym i tu obecny wzrost miałby prawo być tym ostatnim co raczej nie dałoby wzrostu w okolice wspomnianego 13120. Zatem będąc świadomi takich możliwości , trzymamy palec na spuście i reagujemy odpowiednio do tego co się zadzieje. Wyjście nad poziom szczytu i dość szybki powrót a następnie zejście poniżej dołka na 12928 będzie moim zdaniem tym co scenariusz z klinem uczyni bardziej prawdopodobnym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Tom'asalex-mrubikewaDariusz Bartłomiejczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rubik
Gość
rubik

na jakim interwale ten tuk na daxie jest? rys. by sie przydał

carolllllll
Gość
carolllllll

Na Dax mamy wydłużenie fali piątej więc myślenie o S jest jak najbardziej pożądane. Zejście na 12700 – 12640 pewne. Problem jak zwykle z poziomem wejścia w pozycję.

carolllllll
Gość
carolllllll

Twój blog – masz prawo 😉 .

ewa
Gość
ewa

Gotówka to też pozycja…a to wszystko co się teraz dzieje to tylko korekta w nowym trendzie spadkowym od stycznia. ..a trend ten zajdzie tak daleko ,że niektórzy by nie uwierzyli….

rubik
Gość
rubik

Ewa, ale ten spadek od stycznia to może być fala 4 w trendzie trwającym od początku 2016 roku. Dotyczy to zarówno DAX, S&P jak i WIG20. Możliwe jest że korekta ta została zakończona a możliwe, że dopiero jej fala A została wymalowana i obecnie jestesmy w trakcie lub na ukończeniu fali B.

alex-m
Gość
alex-m

Dokladnie, co miesiac ta sama gadka o końcu spadkow, a potem wszyscy z longami sa wyworzeni jednym krotkim ruchem. Orlen rosnie od tygodnia przy malych obrotach gdy ropa urosla na 80 usd… czyli marże im spadna dalej a juz mieli 50% spadek zyskow

ewa
Gość
ewa

Otwieram USA 30 po 24800 krótkie. …i się boję:-)

ewa
Gość
ewa

Po fakcie łatwo tak pisać. ….

ewa
Gość
ewa

Po za tym jeśli uwazam że bessa to gram krótkie chyba logiczne. …po fakcie te 400pkt na Dow

Tom'as
Gość
Tom'as

Witam,
To czy hossa czy bessa zależy od tego kto na jakich interwałach zajmuje pozycje i jakich zysków się spodziewa …. a trend ma jedną bardzo ważną cechę – jest „zmienny” 🙂 …. schemat 3 który Pan wrzucił ostatnio wyłapałem dziś na Dax uwaga!!! interwał 1 -minutowy ( wiem że niektórzy się zszokują że można wchodzić w rynek na tak niskich TF-ach ale ja lubię )
http://www.bankfotek.pl/view/2116925
pozdro

ewa
Gość
ewa

Pozycję krótkie zamknięte po 24749-24743 i przyjemna wypłata na weekend. …pozdrawiam