Komentarz poranny przed sesją 11.05.2018

Za nami kolejna sesja wzrostowa. Indeks WIG 20, w dniu wczorajszym, wzrósł o kolejne 0.95% i zakończył dzień na poziomie 2303. Mamy zatem 3 pod rząd sesje wzrostową przy czym istotnym dla inwestorów powinien być fakt, iż każdej z nich towarzyszył naprawdę duży obrót na nasz rynek.

Na wykresie dziennym pojawiła się kolejna biała świeca. Tym razem ma ona wyraźnie mniejszy korpus ale to co najważniejsze, zarówno cena zamknięcia jak i cena maksymalna wybiły poziomy odpowiadające ostatniemu potwierdzonemu szczytowi w poprzedzającym ruchu spadkowym. Jeśli połączymy to wraz z efektami wzrostu od poziomu 2193 to możemy mocno brać pod uwagę, że obecnie jesteśmy w ruchu, który powinien uporać się z poziomem 2342 i co najmniej dojść w okolice 2380. To jest według mnie najmniejszy zakres jaki powinien wykonać indeks. Oczywiście nie koniecznie w jednym ciągłym ruchu wzrostowym. Po drodze powinna mieć miejsce jakaś korekta, dla której nawet 2250 nie byłoby jakimś wielkim wyzwaniem. Spojrzenie na rynek z znacznie większej perspektywy czasowej oraz element wielkości obrotów o jakim już wspomniałem daje podstawy do mocnego brania pod uwagę ruchu, który może wyprowadzić indeks na nowy szczyt (powyżej 2650) a dojście do okolic 2550 jest moim zdaniem jeszcze bardziej prawdopodobne. Jednak o tych poziomach będziemy myśleli dokładniej kiedy uda się pokonać najważniejszy teraz opór w postaci strefy w okolicach 2380.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy wyraźne wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym i obecnie znajdujemy się przy dolnej granicy strefy „na Koronę”. Tu byki powinny zachować dużą ostrożność, ponieważ obecne okolice mogą być idealnym miejscem do zakończenia obecnego rajdu wzrostowego i wejścia w fazę korekty całego wzrostu od poziomu 2211. Patrząc na wzrost od strony fal , również możemy spodziewać się, iż obecnie znajdujemy się w fali 5 całego impulsu wzrostowego a ostatnia czarna świeczka może być pod falą 4. Jeśli faktycznie rynek zaniecha w tych rejonach dalszej zwyżki to pierwszą ważną strefą wsparcia jest rejon 2280-2285. Jeśli natomiast byki nie odpuszczą to kolejna strefą oporu są już poziomy szczytu na 2342.

Na DAX , zgodnie z trendem, rynek wybił strefę oporu i obecnie zmierza w kierunku 13200. W obecnej fazie myślenie o S nie powinno mieć miejsca a każde cofnięcie do stref wsparcia powinno co najwyżej być zachętą do szukania sygnału na L. Musimy zdawać sobie sprawę, że obecny wzrost ma duże prawo być tzw falą 5 w dużym impulsie od początku 2016 i z tego powodu mogą w nim nie występować jakieś znaczące korekty.

Wykres intra, który zgodnie z tradycją zaakceptował zasięg OB doszedł do poziomu szczytu i tym samym wykonał minimum planu. Ostatni układ dwóch takich samych korekt jet przedzielony wyraźnym abc co może oznaczać, iż jest to łącznie korekta pędząca 1:1. Opór z wyższego interwału ma miejsce dopiero w okolicach 13120 a zatem dalszy wzrost ceny kontraktów jest jak najbardziej możliwy. Z drugiej strony możemy mieć również do czynienia z klinem końcowym i tu obecny wzrost miałby prawo być tym ostatnim co raczej nie dałoby wzrostu w okolice wspomnianego 13120. Zatem będąc świadomi takich możliwości , trzymamy palec na spuście i reagujemy odpowiednio do tego co się zadzieje. Wyjście nad poziom szczytu i dość szybki powrót a następnie zejście poniżej dołka na 12928 będzie moim zdaniem tym co scenariusz z klinem uczyni bardziej prawdopodobnym.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz poranny przed sesją 11.05.2018

  1. rubik , nie wiem czy jest ale biorę taką możliwość pod uwagę a chodzi o wszystko co na dziennych ma miejsce od 12300 a na intra w mniejszej skali od 12860

 1. Na Dax mamy wydłużenie fali piątej więc myślenie o S jest jak najbardziej pożądane. Zejście na 12700 – 12640 pewne. Problem jak zwykle z poziomem wejścia w pozycję.

  1. carolllll pozwolisz że w żaden sposób nie zgodzę się z Twoim komentarzem. Przede wszystkim nie podajesz o „jakim S” można myśleć , w jakim interwale . Jednak to jest najmniej istotne, gorsze jest to że propagujesz totalna spekulację i swoje prognozowanie a nie obiektywne spojrzenie. Po pierwsze sam fakt że coś może być wydłużone nie jest żadnym pretekstem to myślenia o grze w przeciwnym kierunku. Po drugie opierasz to na falach nie biorąc zupełnie pod uwagę czegoś co równie dobrze może mieć miejsce i oznacza dalsze silne wzrosty. Po trzecie takie myślenie jak Twoje teraz (wraz z niedopuszczalnym „pewnikiem – Zejście na 12700 – 12640 pewne. ” powoduje to co jest udręką tych wszystkich, którzy nie zarabiają dużych % bo po prostu sami na siłę kończą sobie trend bo tak im się coś wydaje. A trend ma to do siebie że zazwyczaj trwa dłużej niż większość myśli a zbyt wczesne wyjście z trendu dolewa dodatkowej oliwy do ognia bo wówczas taki inwestor już w dalszy wzrost nie wierzy i próbuje na siłę brać S (mieliśmy kilka miesięcy temu żywy przykład tego w postaci jednego z tych piszących tu komentarze. I na koniec , te wszystkie moje wątpliwości wobec Twojego komentarza mogłyby się brać chociażby z takiego założenia http://www.bankfotek.pl/view/2116910 i powiedz dlaczego miałoby być ono błędne?

   1. Wydłużenie fal to temat rzeka. Ja mam prostszy świat od Twojego – pierwsze pięć fal zawsze traktuję jako impuls dopóki nie pojawi się siódma. Oczywiście jeszcze te elliottowskie zasady w tle. Jak mam się zastanawiać czy będą kolejne wg. np. Twojej rozpiski szukając 9 – tej fali – starość mnie dopadnie zanim coś zarobię. W rozszerzeniach zawsze jedno jest pewne – a mianowicie poziom powrotu – i w naszym przypadku to jest 12700-12640. Natomiast nigdy nie wiadomo z jakiego poziomu. Tyle Elliott zostawił nam w spadku i z autopsji wiem, że to w 100% się sprawdza. Ryzyko zawsze pozostaje. Ja też to widzę, że ochota jest na więcej – ale jakąś pozycję trzeba zająć. Osobiście uważam, że czas na korektę. Trend to już w ogóle inna sprawa. Pisałem już kilka razy, że mam bycze nastawienie co do indeksów.

    1. Jeszcze jedna mała uwaga – teoretycznie może być tak, że obaj się mylimy. Ponieważ na wykresie liniowym (dzienny interwał) od dołka z 26.03 widać: 11 fal do 18 kwietnia; potem zwyczajowe abc i kolejne na razie 6 fal. A ten układ jeżeli trzymamy się elliotta wyraźnie sugeruje, że to tylko korekta i szybko wrócimy do spadków. Także pole do popisu dla teoretyków jest wielkie. Al jakąś pozycję trzeba mieć.

     1. I z ostatnią kwestią, sorry ale też się nie zgodzę. Kto powiedział ze jakąś pozycję trzeba mieć? 🙂

  1. Ale że co? Jest obowiązek posiadania pozycji? Co tu ma wspólnego kogo to jest blog? Jeśli chcesz zaprzeczyć temu, że gdy nie do końca masz jasność sytuacji to lepiej stać z boku i jest to profesjonalne postępowanie, to raczej jeszcze czegoś brakuje w Twoim działaniu. I nie chodzi tu o jakikolwiek atak na Twoją osobę , tylko o to jak należy postępować. Nie rozumiem po prostu dlaczego próbujesz zrzucić to na fakt, że piszemy na moim blogu? To nie ma tu nic do rzeczy.

 2. Gotówka to też pozycja…a to wszystko co się teraz dzieje to tylko korekta w nowym trendzie spadkowym od stycznia. ..a trend ten zajdzie tak daleko ,że niektórzy by nie uwierzyli….

  1. Ewa, ale ten spadek od stycznia to może być fala 4 w trendzie trwającym od początku 2016 roku. Dotyczy to zarówno DAX, S&P jak i WIG20. Możliwe jest że korekta ta została zakończona a możliwe, że dopiero jej fala A została wymalowana i obecnie jestesmy w trakcie lub na ukończeniu fali B.

  2. Dokladnie, co miesiac ta sama gadka o końcu spadkow, a potem wszyscy z longami sa wyworzeni jednym krotkim ruchem. Orlen rosnie od tygodnia przy malych obrotach gdy ropa urosla na 80 usd… czyli marże im spadna dalej a juz mieli 50% spadek zyskow

  1. Jak się nie mylę to jest ponad 400 pkt wyżej od poprzedniej S . Fakt była zarobiona ale tu jest przykład 400 w górę i nic ale na jakieś ząbki w dół to bierzemy.

 3. Witam,
  To czy hossa czy bessa zależy od tego kto na jakich interwałach zajmuje pozycje i jakich zysków się spodziewa …. a trend ma jedną bardzo ważną cechę – jest „zmienny” 🙂 …. schemat 3 który Pan wrzucił ostatnio wyłapałem dziś na Dax uwaga!!! interwał 1 -minutowy ( wiem że niektórzy się zszokują że można wchodzić w rynek na tak niskich TF-ach ale ja lubię )
  http://www.bankfotek.pl/view/2116925
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *