Komentarz przed sesją 09.05.2018

Na wczorajszej sesji, po dość niskiej zmienności jaka towarzyszyła nam przez znaczna część sesji, indeks zdołał wykonać w ostatniej godzinie ruch, który spowodował, iż jego wartość wzrosła o 1% do poziomu 2236. Warto zwrócić również uwagę na fakt znacząco wyższych obrotów jakie towarzyszyły wczorajszym notowaniom spółek. 

Na wykresie dziennym indeksu powstała wyraźna biała świeca tworząca z poprzednią czarną formację Przenikania. Pamiętamy, że chociaż zdecydowana większość wskazań daje przewagę na scenariusz z osiągnięciem nowego dołka to jednak mimo wszystko wydaje się, iż w grze może być układ w którym obecny spadek jest korektą pierwszego ruchu wzrostowego od dołka na 2193. W takim wypadku powstała formacja mogłaby oznaczać zakończenie korekty i rozpoczęcie kolejnego impulsu wzrostowego co najmniej w okolice 2380. Jest pewien element, o którym wspomniałem w pierwszym zdaniu, a mianowicie obrót. Taki skokowy wzrost obrotu w momencie gdy rynek nie wybija ważnego oporu to zazwyczaj informacja o sprzedaży akcji przez profesjonalistów rynku. To zaś potwierdzałoby, ze rynek czeka jeszcze nowy dołek i to niższy nie tylko od tego z poniedziałku ale również od tego na 2193. Jedyną nadzieją dla byków, w świetle powyższych faktów jest kontynuacja wzrostu w dniu dzisiejszym i równoczesne potwierdzenie formacji odwracającej. Jeśli to się nie uda to dalej podstawowym założeniem wynikającym z wykresu, zwłaszcza tygodniowego, będzie nowy dołek.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy zatrzymanie w strefie wsparcia na zniesieniu 88.6% , utworzenie formacji odwracającej Objęcia hossy i silny ruch na dużym obrocie. Właśnie ze względu na siłę wykazaną wielkością świecy jak i na towarzyszący jej obrót mamy do czynienie albo z falą 3 albo z falą c. Najważniejszym obecnie miejscem jest rejon najbliższej strefy oporu czyli okolice 2250 – 2254 gdzie dodatkowo mamy skupisko silnych zniesień Fibonacciego (38.2 i 88.6%). Jeśli spadki jakie towarzyszyły nam do wczoraj miałyby okazać się tylko korektą to ta strefa powinna zostać wybita. Brak wybicia to realizacja korekty (może tu powstać idealna harmoniczna 38.2/88.6 ) i okazja do S z perspektywą nowego dołka. Wybicie strefy oporu to wskazanie, że nawet po ewentualnej korekcie spadkowej powinniśmy zrobić jeszcze jeden impuls w górę jako wykończenie całej większej korekty spadku od 2309. W takim wypadku również będzie brany pod uwagę scenariusz z kolejnym impulsem wyższego rzędu i droga ku wybiciu poziomu 2342. Zatem najważniejsze na dzisiaj jest to czy rynek zdoła wybić 2254 czy nie.

Wykres DAX

Na DAX , który z powodów technicznych znajduje się pod powyższym linkiem, rynek próbował wczoraj zawrócić ale w efekcie otrzymaliśmy świece pin barową re-testująca pozytywnie od góry wybitą wcześniej strefę oporu. Oczywiście układ dwóch ostatnich świec jest obrazem formacji Harami i jeśli zostanie ona potwierdzona to sytuacja może ulec zmianie, jednak na obecną chwilę przewaga stoi po stronie popytu i kierunek na który powinniśmy zwracać uwagę to kierunek północny.

Względy techniczne i nagła awaria zmuszają mnie kolejny raz zamiast wykresu wstawić link do niego. Mam na myśli oczywiście wykres intra kontraktów na DAX.

Wykres intra kontraktów na DAX

Od szczytu rynek wykonał ruch spadkowy i oparł się o szczyt mniejszego impulsu. W związku z powyższym mamy zachowany układ poruszania się ceny w trendzie i wskazanie na osiągnięcie nowego szczytu. Mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę, iż od poziomu 12680 możemy mieć wykończony pełen impuls wzrostowy i dlatego ważnym rejonem w obecnym ruchu wzrostowym jest niebieska strefa na ok. 12955. Ewentualny brak nowego szczytu i wyraźne sygnały sprzedażowe w rejonie strefy oporu mogą być początkiem kolejnej fali spadkowej w większej korekcie. W takim wypadku, oznaczone strefy jak i zasięg OB to teoretyczne miejsca w których mogłoby dojść do zakończenia takiej przeceny. Przy mocniejszym spadku szczególnie ciekawe będą okolice strefy wsparcia na poziomie ok. 12650 gdzie może powstać układ korekty pędzącej 1:1 na wzrosty. Zatem kto kupił wcześniej L oczekuje na nowy szczyt a szczególną uwagę zwraca na niebieskiej strefie oporu. Kto nie ma nic, w swingowym podejściu czeka na korektę aby wskoczyć na L a w podejściu Dt można również wziąć pod uwagę S w przypadku wyraźnych sygnałów sprzedaży w rejonie niebieskiej strefy oporu..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *