Komentarz przed sesją 27.04.2018

Podczas wczorajszej sesji, przy dość niskim zaangażowaniu inwestorów , indeks WIG 20 zyskał na wartości i to całkiem niemało bo 1.16%. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2283 czyli zaledwie 1 pkt niżej niż maksimum sesji. Jeśli chodzi o zaangażowanie wyrażone wielkością obrotów to niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego jak będą wyglądać najbliższe dni. Mam tu na myśli oczywiście “majówkę” , która oznacza wolne na GPW w wtorek i czwartek a tym samym daje nam kiepskie widoki w tej kwestii na cały następny tydzień. No ale spójrzmy na sytuację po wczorajszej sesji.

Jak widzimy , biała świeca o całkiem sporym rozmiarze doszła do strefy oporu , której nie będzie łatwo chyba wybić. Jednak pamiętajmy również o tym w jakim miejscu doszło do zatrzymania spadku, który wydaje się być na obecną chwilę układem “abc”. Zatem byki nie są moim zdaniem na całkowicie straconej pozycji i mają szansę na atak strefy oporu z pozytywnym zakończeniem. Jeśli tak by się stało to wówczas ważnym poziomem będzie rejon na ok. 2320-2330 gdzie czeka strefa oporu “na Koronę”. Jeśli nie uda się jednak wybić strefy do której wczoraj dotarł indeks to wówczas można spodziewać się kolejnej próby zejścia w dół , co najmniej w kierunku poziomu 2240. Spójrzmy teraz na wykres intra bo może on da nam nieco więcej jaśniejszych wskazówek.

Tu widzimy wyraźny cień podażowy odbijający się od strefy oporu. Na fixingu to odbicie zostało jednak nieco zniwelowane a z racji, iż cena wyszła nad poziom OB i pokonała ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym, dzisiaj możemy spodziewać się kolejnego ataku na strefę oporu. Moim zdaniem ważnym będzie to czy uda się zamknąć jakąś świece nad strefą. Jeśli tak to nawet gdy cena dość szybko zeszłaby w dół to i tak mielibyśmy układ impulsu i wówczas można byłoby zakładać tylko korektę spadkową. Jeśli nie będzie żadnego zamknięcia nad strefą to ważnym poziomem wsparcia będzie rejon 2268 , którego wybicie w dół będzie raczej wskazaniem zejścia do poziomów ok. 2230. Niestety dla byków cały czas w grze jest układ RGR z linią szyi na obecnej strefie oporu. Zasięg tej formacji nie został w pełni zrealizowany co będzie mogło być przeszkodą w wzrostach. No i na koniec trzeba powiedzieć sobie jasno. Obecnie jedynie niedźwiedzie mają okazję do zajmowania pozycji. Byki jeśli coś robią z wyjątkiem scalpingu to tylko próbują łapać dołek co nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Na DAX , podczas wczorajszej sesji, został potwierdzony Pin bar i daje to wskazanie, iż indeks będzie chciał osiągnąć nowy szczyt. Takie wypełnienie scenariusza zwiększy nam prawdopodobieństwo szybkiego nastania czasu spadków ale w ramach korekty a nie nowej fali schodzącej na nowe dołki. W przypadku zanegowania ostatniego sygnału kupna czyli wybicia minimum Pin bara, bez osiągnięcia prędzej nowego szczytu , droga na nowy dołek zostanie ponownie otwarta. Jednak na obecną chwilę wykres pokazuje wyraźnie kierunek północny w ramach trendu wzrostowego jaki ma już miejsce na wykresie dziennym choć w tym wymiarze bliższym intra niż tygodniowym.

Patrząc na wykres intra kontraktów, widać wyraźnie, że na przeszkodzie do osiągnięcia nowego szczytu stoi jeszcze strefa oporu na Koronę przy poziomie ok. 12630. Tu trzeba uwzględnić, iż spadek od szczytu choć miał charakter korekty prostej to jednak wybił ostatni potwierdzony dołek w ruchu wzrostowym i otworzył drogę do zmiany trendu. Dlatego w ujęciu swingowym wspomniana strefa ma ogromne znaczenie. W Dt mamy cały czas trend wzrostowy i dość daleko położony rejon wsparcia, którego wybicie mogłoby zmienić obecną tendencję. OB to poziom ok. 12490 a ostatni potwierdzony dołek to poziom o kolejne 90 pkt niżej. Zatem niedźwiedzie szykują się na strefę “na Koronę” a byki albo są w pozycji albo powinny poczekać na jakąś korektę by dołączyć do ruchu. Tu zejście do wspomnianych okolic 12490 mogłoby być taka dobrą okazją na L.

 

3 Replies to “Komentarz przed sesją 27.04.2018

 1. Witam!
  Do ewentualnego wnioskowania przyszłych trendów na rynkach finansowych polecam raport Saxo Banku z 16 kwietnia br. “The end of a cycle unlike any other”.
  “Autor S. Jakobsen konkluduje, że scena geopolityczna zdominowana zostanie przez programy nacjonalistyczne, co oznacza spadek handlu i wzrost jego ceny oraz – w przypadku najgorszego scenariusza – podział świata na Chiny i Stany Zjednoczone i zmuszenie pozostałych krajów do opowiedzenia się po którejś ze stron. Stoimy przy tej ulicy. Musimy się rozejrzeć, ale również zaakceptować fakt, iż jest to koniec cyklu niepodobnego do innych, a przyszłość nie będzie przedłużeniem niedawnej przeszłości.”
  Tradingeconomics prognozuje na 2020 r. :
  DJIA – 18392; DAX – 9218; WIG – 45707.
  Ps. Wracając do S&P to wczorajsza zwyżka przy mizernym volumenie utwierdza mnie, że w najbliższych dniach, a może nawet w poniedziałek indeks przełamie dołem podstawę (2581) trójkąta prostokątnego zniżkującego.
  Jeśli chodzi o WIG, to jak widzę armagedon spółek budowlanych ( w okresie trwającego od kilku lat boomu budowlanego ) to trudno być optymistą.
  Pozdrawiam

  1. Jak wszyscy widzą jakieś formacje – to ich nie ma. Ja nie widzę trójkąta tylko zygzak od szczytu 26 stycznia. Także zejście winno jeszcze być ale nie na te poziomy które kolega zamieścił. Na koniec roku i owszem, ale nie teraz.

   1. S&P – trójkąt prostokątny zniżkujący w cenach zamknięcia:
    – przeciwprostokątna 2872 – 2786 – 2708,
    – podstawa 2581 – 2581.
    Każdy widzi to co chce zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *