Komentarz przed sesją 26.04

Środa przyniosła nam kolejną odsłonę spadającego indeksu WIG 20. Jego wartość zmniejszyła się o -0.53% przez co zamknięcie dnia wypadło na poziomie 2257. Nieco niższy poziom minimalny osiągnięty w trakcie sesji spowodował, że znaleźliśmy się w najbliższym otoczeniu ważnych stref cenowych, które wczoraj określałem jako cel dla spadku indeksu.

Jak widać na wykresie dziennym, wczorajsze minimum wypadło na dolnym ograniczeniu strefy wsparcia cenowego pochodzącej z czasów kiedy na rynku panowała hossa a dokładniej z okresu marzec-czerwiec 2017 i równocześnie z 3 pkt nad strefą wsparcia wynikającą z linii szyi DB które rozpoczęło ostatni ruch wzrostowy. Te strefy, chyba tak można powiedzieć, są “połączone” z zniesieniem wewnętrznym wzrostu 61.8%. Innymi słowy obecne okolice są idealnym miejscem do zakończenia korekty (jeśli jest to korekta, na co wskazywałby zakres ostatniego ruchu wzrostowego). Niestety nie mamy na obecną chwilę sygnału świadczącego o możliwości zakończenia spadku zatem nie pozostaje nam nic innego jak bacznie obserwować i czekać na sygnał bądź na zanegowanie takiego scenariusza co wiązałoby się z dalszym spadkiem na nowe dołki.

Wykres intra kontraktów na WIG 20 również wyraźnie pokazuje dojście do strefy wsparcia , która mimo wszystko wydaje się być na tyle silna, iż nie powinna zostać wybita przy pierwszym podejściu. Jednak nawet w przypadku reakcji, którą już możemy dostrzec, trudno jest chyba podejmować wyzwanie z pozycjami L . Tu co najmniej należałoby zaczekać na wybicie poziomu 2265 i jego ewentualny re-test uznać za moment do zajęcia L i to tylko w przypadku Dt z celem w okolice 2285. Swingowo powinniśmy zaczekać na wybicie OB i wówczas po ewentualnej korekcie poszukać okazji. No ale oczywiście tu każdy inwestor ma swoje sposoby. Jeśli rynek nie zdoła wybić ok. 2280 i zawróci to możemy mieć co najmniej głębszy test strefy (takie mimo wszystko są najlepsze) a w przypadku jej pokonania, zejście do kolejnej strefy jaką mamy w okolicach 2225.

Na DAX już pierwsza strefa na jaką zwracałem uwagę w dniu wczorajszym , zatrzymała zakusy niedźwiedzi a obraz “po sesji” pozwala spojrzeć nawet dość byczo na obecną sytuację. Pin bar odbijający od strefy to dobry sygnał do kontynuacji wzrostu a co za tym idzie możliwość grania L z SL tuż pod strefą wsparcia. Pamiętajmy jednak że w przypadku formacji świecowych powinno zaczekać się na potwierdzenie.

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX widać wyraźnie, że potwierdzenie o którym pisałem powyżej jest i tu wymagane. Reakcja na strefę wsparcia przy poziomie ok. 12323 o której pisałem wczoraj w trakcie sesji i na podstawie której sam zamykałem S, jest już dość wyraźna jednak zaliczyła ona tylko wybicie OB a ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym dalej jest wyżej niż cena. Zatem w dalszym ciągu możemy mieć do czynienia z trendem spadkowym i w okolicach strefy do której właśnie się przybliżyliśmy , doświadczyć sygnałów do zajęcia S z perspektywą poziomu ok. 12270 czy nawet ok. 12170. Warto również badać OB w obecnym odbiciu , które może stanowić zakres spadku przy odbiciu od strefy oporu w celu wychłodzenia oscylatorów a po komunikacie ECB , który dzisiaj będzie miał miejsce , indeks i kontrakty mogą ruszyć w górę. Dlaczego tak myślę? Po prostu nie wierzę zbytnio w dobroć wielkich instytucji bankowych, które od kilku dni trąbią wszędzie, iż wzrost rentowności 10-cio latek USA powyżej 3% i umacniający dolar są wskazaniem na poważne spadki indeksów. Mieliby być aż tak dobroduszni dla dobrych inwestorów? No nie wiem, czas pokaże. I jeszcze jedno o wzmocnieniu USD wobec PLN pisałem już dużo wcześniej bo tak pokazuje wykres , jednak podstawowym założeniem obiektywnej oceny wykresu jest ruch korekcyjny do wybitego wcześniej wsparcia pokrywającego się dość dokładnie z równością fal. No ale dość tych dywagacji, mamy wykresy i reagujemy na to co one nam przedstawiają.

6 Replies to “Komentarz przed sesją 26.04

  1. Tom’as to jest kwestia swojego spojrzenia, dla mnie luka jest wówczas kiedy pozostaje pusta przestrzeń, są tacy którzy lukę biorą uwzględniają nawet wówczas gdy zamknięcie sesji jest na jakimś poziomie a następna sesja otwiera się wyżej pozostawiając miejsce od zamknięcia ale znajdując się w zakresie świecy z poprzedniego dnia. W tym przypadku reakcja jest dla mnie naturalna bo tam jest lokalny szczyt. Zauważ że odbiło w punkt do tamtego szczytu na Pin barze. Jednak jeśli Tobie to odpowiada to możesz określać to luką.

   1. moim zdaniem tam jest całkiem inna luka która trzyma nie jako punkt ale jako strefa i nie ma znaczenia czy jest zamknięta czy nie :
    http://www.bankfotek.pl/view/2116005
    ale nie to jest ważne co nam się wydaje ale to na co rynek reaguje
    …niech Pan zobaczy na sp500 jaka jest reakcja na górne ograniczenie i na czym powstało wczorajsze wsparcie ….
    http://www.bankfotek.pl/view/2116006
    ogólnie myślę że źle Pan interpretuje luki ale może się mylę
    pozdro

    1. Tom’as na tym drugim wykresie w ujęciu dziennym masz szczyt który został utworzony na luce cenowej , ta luka jest taką jaką ja uwzględniam. Natomiast jeśli chodzi o wsparcie to tu masz właśnie przykład na to co pisałem czyli , że są gracze którzy takie coś uważają za lukę jakby nie było to jest jakaś przestrzeń między zamknięciem dużej czarnej świecy a minimum następnej (pin bara). I ok. ale popatrz teraz na wykres intra abyś widział to dokładniej i to jest to co mnie interesuje
     http://www.bankfotek.pl/view/2116007
     a tu jeśli chodzi o sam indeks
     http://www.bankfotek.pl/view/2116008
     Trzeba uwzględnić że indeks nie chodzi 24h tak jak kontrakty. Jednak najważniejsze jest to że i ta Twoja interpretacja i moja daje takie same wyniki.

     1. luki to nie jest sprawa prosta ale jeśli Pan gra na akcjach i doświadczył kiedykolwiek luki otwarcia to powinien Pan wiedzieć czym ona jest na rynku kasowym w praktyce 🙂
      Jeśli chodzi o sp 500 to tutaj widać jakie one mają znaczenie i nie dlatego że tam jest jakaś trójka czy motyl czy coś … ale tam jest kapitał który szarpnął rynkiem … i tak na sp 500 mamy z jednej strony silny opór na luce bessy i albo retest luki hossy i dalej w górę albo kontynuacja spadków …
      http://www.bankfotek.pl/view/2116010
      … luka to jest bardzo istotny element rynku kasowego o ile nie najważniejszy i tym chciałem się podzielić 🙂
      pozdro

     2. Nie neguje znaczenia luki a jedynie mam inne podejście do tego co uznaję za lukę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *