Komentarz przed sesją 13.04.2018

Czwartek był dobrym dniem dla byków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.52% i metę dnia ustanowił na poziomie 2306. Taki wynik dał nam kilka nowych i ważnych informacji na temat przyszłości indeksu. 

Wyraźna biała świeca wybijająca linie trendu albo inaczej górne ograniczenie kanału/klina, zakres OB i to ten największy w całej korekcie spadkowej sprawia , iż można na poważnie myśleć o zmianie trendu. Przed nami strefa oporu na którą zwracałem już wcześniej uwagę ze względu na skupisko zniesień wewnętrznych i zewnętrznych z poszczególnych szczytów korekt całego ruchu spadkowego. Ostatnie kilka sesji przed tą wczorajszą tworzyły jak ja to określam “schodki” dlatego wczorajsza świeca choć może być tą wykańczającą impuls wzrostowy to jednak nie musi a w konsekwencji może oznaczać zapoczątkowanie tzw. 3 fali. Gdyby tak miało być to oczywiście strefa na ok. 2330 zostałaby wybita a my moglibyśmy spodziewać się ruchu w kierunku 2380. Jedno co wydaje się bardzo prawdopodobne to własnie dojście do strefy na ok. 2230 gdzie rozegra się walka o kolejne przyczółki. To lepiej widać na wykresie intra.

Cała sesja zakończyła się silną białą świecą z widocznym górnym cieniem na największym obrocie. To typowy obraz dla fali 3 . Jednak warto pamiętać, że taka świeca często występuje tuz przed korektą i tu możemy mieć jakieś zejście w kierunku 2300. Jednak docelowo należy założyć , że ruch wzrostowy po wybiciu konsolidacji będzie kontynuowany. Myślę, że maksymalnie rynek mógłby zejść do poziomu górnego ograniczenia wybitej konsolidacji jednak wydaje się , ze taki retest , jeśli będzie miał miejsce to dopiero po osiągnięciu nowego szczytu , który powinien być co najmniej w rejonie kolejnej strefy oporu tj. ok. 2325-2328. Dlaczego? Zaraz po wybiciu konsolidacji mieliśmy sprawdzającego Pin bara.

Na DAX powstała białą świeca a to daje coraz większe szanse na wybicie strefy oporu na ok. 12450 i danie powodów do uznania możliwości zmiany trendu. Poprzednia czarna świeca okazała się typowym re-testem wybitego górnego ograniczenia kanału co wspomaga dalszą kontynuację wzrostu. Zatem dzisiaj czekamy na wybicie strefy oporu.

Tak jak zwracałem uwagę wczoraj na coraz wyższe dołki i szczyty w układzie intra na naszych kontraktach tak samo zgłaszałem to w kwestii DAX. Zachowanie równości korekt czyli zasada OB spowodowało, iż rynek poszedł ponownie do szczytu i zbliżył się totalnie do poziomu szczytów z 12,13 i 16 marca. Warto tu jednak zwrócić uwagę że ruch wybijający strefę oporu na ok. 12330 ma charakter pełnego impulsu a to może oznaczać, że zanim zostanie przeprowadzony atak na wymienione szczyty , na rynku pojawi się korekta, która mimo wszystko nie powinna być głęboka. Po ewentualnym wybiciu szczytów można będzie uznać że dominację na rynku przejęły byki i to już poważnie dla ruchu w górę w kierunku nowych historycznych szczytów. Jeśli natomiast ta sztuka się nie uda to trzeba będzie się liczyć z dłuższą korektą spadkową czy nawet zejściem do nowych dołków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *