Komentarz przed sesją 10.04.2018

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od mini wzrostu indeksu WIG 20. Wartość tego „osiągnięcia” wyniosła 0.15% co dało nam zamknięcie dnia na poziomie 2262. Innymi słowy wczorajsza sesja idealnie wpisała się w to co zazwyczaj spotyka inwestorów w poniedziałki, mała zmiana w sytuacji. Jednak pare ciekawych wniosków można po tej sesji wyciągnąć.

Doji z wysokim górnym cieniem wyraźnie wskazuje na reakcję podażową wywołaną strefa oporu i mniejszym zakresem OB , który odnosi się głównie do kanału/klina z jakim mamy do czynienia. Jeśli wczorajszą sesję w zakresie świecowym połączymy z wyraźnie większym obrotem niż dwie poprzednie sesje wzrostowe to otrzymamy informację, która wskazuje na wyczerpanie potencjału wzrostowego w ramach korekty i daje poważne wskazania na przejście w kolejny ruch spadkowy , którego osobiście brakuje mi do wykończenia klina.

Niestety po zaprzestaniu udostępniania danych na Stooq.pl jestem dzisiaj zmuszony posiłkować się wykresem intra kontraktów z platformy brokerskiej (na bossa brakuje danych z dwóch ostatnich sesji). Choć minimalna różnica w wartościach występuje na tym wykresie to jednak postaram się dokładnie podać ważne wartości na podstawie notowań on-line z BM . Najważniejszym wnioskiem jaki można wyciągnąć z wczorajszych notowań jest odbicie od strefy oporu i ruch spadkowy, który swoim zasięgiem wybił ostatni potwierdzony dołek na 2254. To daje nam informacje o dużej możliwości zakończenia ruchu wzrostowego. Spadek miał moim zdaniem charakter impulsu i dlatego spodziewałbym się dzisiaj rozpoczęcia sesji od tendencji wzrostowej w ramach jego korekty, która mogłaby zaprowadzić ceny nawet na poziom ok. 2277. Jeśli właśnie taki przebieg będzie miał ewentualny wzrost to wówczas po zmianie kierunku powinniśmy być świadkami dłuższej przeceny zmierzającej  w kierunku ostatnich dołków (2194 i 2197) z mocnym założeniem próby ich wybicia. Zwrócę jednak uwagę, że na drodze takiego spadku może jeszcze stanąć strefa wsparcia połączona z zakresem OB na poziomie ok .2230 , która w przypadku realizacji założonego scenariusza będzie chyba ostatnią deską ratunku dla byków.

Czy wiesz, że z całej AT jej zaledwie mniejsza część jest tą praktyczną analizą techniczną, która daje przewagę i pozwala bez komplikowania sobie życia osiągać lepsze wyniki inwestycyjne?

Gdyby okazało się jednak, że ruch wzrostowy zdołałby doprowadzić do wybicia wczorajszego szczytu to sytuacja uległa by mocnej zmianie. Wówczas bylibyśmy po wyrysowaniu ORGR , z którego zasięg mógłby zaprowadzić ceny w okolice 2370 a już z dużym prawdopodobieństwem zaatakować poziom ok. 2330 gdzie znajduje się kolejna ważna strefa oporu. Jednak ten scenariusz biorę jako znacznie mniej prawdopodobny.

DAX podjął wczoraj próbę, nieudaną próbę , negacji formacji Harami. Widać wyraźnie, że linia trendu poprowadzona po dwóch poprzednich , lokalnych szczytach jak i wewnętrzna strefa wsparcia na ok. 12350 są miejscem, którego podaż nie odpuszcza. Z drugiej strony dolny cień wczorajszej świecy pokazuje wyraźną reakcję na strefę wsparcia co powinno przełożyć się na jeszcze jedną próbę zanegowania formacji. Gdyby taka próba powiodła się wówczas otworzyłaby się droga do zmiany trendu ale na tę chwilę, mimo wszystko jest to dla mnie scenariusz o znacznie mniejszym prawdopodobieństwie realizacji niż bazowy polegający na zejściu w dół na kolejny nowy dołek.

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wyraźną reakcję na strefę oporu umiejscowioną w okolicach 12370. Reakcja ta jednak nie zdołała wybić ostatniego potwierdzonego dołka i dlatego ponowny atak na strefę jet dalej możliwy. Gdybyśmy zeszli na jeszcze niższy interwał to moglibyśmy zobaczyć, iż po spadku od strefy cena kontraktów ruszyła w górę impulsem a gwałtowniejszy spadek z końcówki notowań miał na tę chwilę układ korekty prostej. To oznaczałoby, że w dniu dzisiejszym powinniśmy w początkowej fazie sesji atakować najpierw 12320 dalej 12350 a ostatecznie i 12370 . Nie wykluczyłbym udanego ataku nawet na ten najwyższy poziom i realizacji ruchu w okolice 12400 , musimy bowiem brać pod uwagę fakt, iż nawrót do spadku nastąpił mimo wszystko pod poziomem zakresu OB (a lepiej jest gdy taki poziom jest naruszony a nie nieosiągnięty) no i co najważniejsze reakcja na strefę nie wybiła ostatniego dołka a to oznacza że trend wzrostowy na tym interwale trwa dalej.

4 Replies to “Komentarz przed sesją 10.04.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *