Komentarz przed sesją 05.04.2018

Po środowej sesji, kiedy to  indeks WIG 20 stracił i to aż -1.7% a zamknięcie wypadło na poziomie 2201, mamy nowy dołek w cenach zamknięcia. To oznacza, że element, który określałem jako najprawdopodobniej brakującym jest już na wykresie. 

Czarna świeca choć zamknęła się na nowym dołku to jednak nie zanegowała formacji odwracającej trend jaka powstała w poprzednich dniach i o której piałem wczoraj rano. Mamy zatem idealny moment do próby ataku byków w celu zakończenia spadku i wyjścia z powstałego klina, co mogłoby okazać się zakończeniem całej korekty spadkowej. Przypomnę, że takie rozwiązanie dawałoby duże prawdopodobieństwo, iż cały spadek od szczytu na 2650 był korektą prostą „abc” gdzie fala „a” była impulsem , fala „b” korektą pędzącą i fala „c” klinem. Jeśli tak miałoby być to wydaje się, iż dzisiaj rynek powinien mocno ruszyć w górę w dwóch celach. Pierwszy , ten najbliższy to skuteczne wybicie poziomu 2250 w cenach zamknięcia, które byłoby potwierdzeniem formacji odwracającej. Drugi cele to wybicie 2283 aby można byłoby wziąć pod uwagę zmianę trendu za sprawą wybicia ostatniego potwierdzonego szczytu i wybicia OB. Oczywiście najważniejszym zadaniem ale to raczej nie na jedną sesję jest wybicie 2330.

Patrząc na wykres intra kontraktów chciałoby się powiedzieć, że tak jakby brakowało jednego zejścia  w dół chociażby lekko naruszającego poziom ostatniego minimum czyli poziom 2194. Jednak nie lekceważyłbym tego że dokładniejsze przyjrzenie się ostatniemu swingowi spadkowemu pozwala dostrzec „pełen impuls” a ostatnia świeca na wykresie ma również w tym kontekście swoje znaczenie. Dzisiaj powinniśmy spodziewać się wyższego otwarcia za sprawą innych rynków. Cel dla byków to zapewne poziom wczorajszego szczytu, którego wybicie pozwoliłoby na utworzenie DB i dałoby możliwość wzrostu o kolejne 60 pkt co oznaczałoby już pokonanie OB i wybicie strefy na 2290. Pytanie czy taki scenariusz będzie można dzisiaj zrealizować bo rozgrzane rynki kontraktów na DAX i S&P mogą (ale nie muszą) mieć dzisiaj fazę korekty wczorajszych mocnych wzrostów. W takim przypadku po wysokim otwarciu moglibyśmy mieć sesję podczas której cena naszych kontraktów będzie poruszała się w kierunku wczorajszych minimów. Te kwestie da się zapewne w jakiś szerszy sposób okiełznać w trakcie sesji bo wskazanie teraz jednoznacznego rozwiązania jest niczym wróżenie z fusów.

Na DAX choć nie został wybity żaden konkretny poziom oporu to jednak świeca jaka powstała ma szansę zaowocować atakiem na 12151 a pokonanie tego poziomu otwarłoby drogę do strefy na ok. 12450 z dużym prawdopodobieństwem jej wybicia. Taki scenariusz jest tym bardziej możliwy, że indeks kończył swoje notowania o 17:30 a kolejne godziny pokazały że kontrakty na DAX zrobiły dużo pozytywnego właśnie w takim kierunku.

Wykres kontraktów na DAX pokazuje, że wczoraj został zrealizowany scenariusz jaki podpowiadałem rano. Cena tego instrumentu zeszła do strefy wsparcia w okolicach 11800 i rozpoczęła wspinaczkę w górę. W trakcie sesji, na bazie wykresów o niższych interwałach czasowych napisałem w komentarzu pod analizą poranną o zamykaniu S i przygotowaniu się do zmiany kierunku co nastąpiło. W efekcie cena doszła do poziomu 12081 co po pierwsze jest znacznie lepszym wynikiem niż zamknięcie indeksu a po drugie dało nam wyjście nad ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym od 12157. To zaś oznacza możliwą zmianę tendencji i zapowiada w obliczu wcześniej powstałej Korony na wybicie szczytu na 12157 i podążanie co najmniej w kierunku 12300. Oczywiście trzeba brać mocno pod uwagę, że taki wzrost jak wczoraj doprowadził do „przegrzania” oscylatorów i dlatego może dzisiaj dojść do jakieś korekty tego wzrostu. Gdyby takie zachowanie miało miejsce to bardzo ciekawym poziomem byłoby ok. 11900-11920 czyli istotna strefa wsparcia połączona z zniesieniem 61.8% (to zniesienie wypada tam na tę chwilę). Jednak pamiętajmy, że taki start jak wczoraj na rynku DAX często jest kontynuowany do poziomów w jakie mało kto wierzy bez korekty i dlatego ten kto nie wziął wczoraj L po wybiciu np. ORGR to dzisiaj może nie mieć żadnej dobrej okazji do wejścia w taką pozycję a wskakiwanie do rozpędzonego pociągu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem mamy ogromne szanse aby cena doszła w rejony 12140 bez korekty a dopiero strefa „na Koronę” mogłaby wywołać korektę , która wówczas miała by już wcześniej dobre miejsce do zakończenia czyli okolice wczorajszego zamknięcia. No ale tu również, więcej wniosków będzie można wyciągać podczas sesji.

 

 

 

5 Replies to “Komentarz przed sesją 05.04.2018

  1. Darku wczorajszy wpis o zamykaniu S i patrzeniu na L na DAXie – mistrzostwo. Poszedł jak po sznurku. TP 12140 i kończe tydzień na ładnym plusie. Wielkie podziękowania za syganał. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *