Komentarz przed sesją 04.04.2018

Nowy, poświąteczny tydzień rozpoczęliśmy od wzrostu indeksu WIG 20 o 1.3%. Ten całkiem spory wzrost doprowadził do zamknięcia dnia na poziomie 2239. Trzeba powiedzieć sobie jasno, iż samo otwarcie mogło już nieco zaskoczyć ponieważ po spadku S&P w poniedziałek, kiedy nasza giełda miała wolne, było na poziomie zamknięcia z czwartku a to pokazało brak jakiejkolwiek paniki. Czy jednak była to oznaka “siły”?

Na wykresie dziennym powstała wyraźna biała świeca , która po formacji Harami jaka wyrysowała się za sprawą dwóch poprzednich sesji, dała nam układ mocno przypominający Gwiazdę poranną. Jakby nie spojrzeć na te formacje to oczywiście potrzebują one potwierdzenia i jeśli takowe będzie miało miejsce dzisiaj to mało istotnym będzie to którą uznamy za faktyczną. Z drugiej strony trzeba sobie jednak uświadomić, iż nawet potwierdzenie formacji nie da nam jeszcze mocno przekonujących informacji świadczących o możliwości zakończenia spadków i zmianie tendencji na wzrostową. Wszystko za sprawą klina (kanału cenowego) w jakim poruszamy się od jakiegoś czasu. Z jednej strony można by uznać,iż wspomniany klin został wykończony jednak osobiście mam zastrzeżenie czy tak faktycznie jest. Patrząc również na wykres kontraktów mimo  wszystko biorę mocno pod rozwagę, że brakuje mu jeszcze jednego dołka. Na wykresie oznaczyłem układ (czerwonymi grubszymi liniami), który moim zdaniem może być korekta pędzącą w całym spadku od szczytu na 2650 a strzałka wskazywałaby wówczas początek klina. W takim przypadku widać wyraźnie, że brakuje jeszcze jednego dołka. Zatem warto w tym wypadku zaczekać na ewentualne wybicie poziomu 2330 aby otrzymać ewentualne mocniejsze potwierdzenie, iż zakładany scenariusz (brak wykończenia klina) schodzi na niższy stopień prawdopodobieństwa. Z resztą jakby nie patrzeć to zakusy na kupowanie w obecnym momencie byłyby niczym innym jak łapaniem dołka choć może nieco usprawiedliwione. Chcąc grać zgodnie z sztuką AT na wybicie 2330 powinniśmy zaczekać i wówczas ewentualnie przymierzać się do zakupów. Moim zdaniem warto zaczekać ponieważ utworzenie pełnego klina i zmiana kierunku trendu byłaby mocnym wskazaniem na to, iż cały spadek z poziomów powyżej 2600 miał najprawdopodobniej charakter głębokiej korekty abc gdzie c własnie byłoby klinem kończącym.

Jeśli spojrzymy na wykres intra kontraktów to tu pierwszą “granicę” można by było ustanowić na poziomie ok. 2290. Wypada tam zakres OB prowadzący od samego szczytu z stycznia. Mamy tam również bardzo istotną strefę oporu cenowego i linię trendu. Zatem gdyby byki zdołały wybić wyraźnie ten poziom , można byłoby brać pod uwagę zmianę trendu  a tak wszystko co pokaże się do tego poziomu może być co najwyżej dobrym momentem do podłączenia się na S.

Rynek DAX wyraźnie zareagował na poniedziałkowe notowania za oceanem ale jakby nie patrzeć to w ostatni dzień przed wolnym zrobił wyraźny ruch w górę w stosunku do naszego rynku. Zatem tu dalej byki mogą się zastanawiać nad szansą powstania dużego DB (bo mały już jest) ale jakby nie patrzeć trend spadkowy trwa i dopóki cena nie wyjdzie nad poziom 12450 trudno jest inaczej patrzeć na ten rynek. Rejon 12190-12220 to miejsce gdzie mogą powstać sygnały do kolejnej fali spadkowej.

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX możemy mówić o trendzie wzrostowym zapoczątkowanym układem Korony. Obecnie , po dość niskim otwarciu w dniu wczorajszym , rynek próbuje zamknąć powstałą lukę i dlatego można spodziewać się, iż cena tego instrumentu będzie dalej wznosiła się w rejony 12137. Jeśli tam zmieni się kierunek to wówczas można oczekiwać zejścia w rejony 11880 lub 11800. Dopiero po wybiciu w dół poziomu 11770 będziemy mogli mówić o powrocie do spadku z wyższego interwału.

 

34 Replies to “Komentarz przed sesją 04.04.2018

   1. Bronisz tego wystrzału na złocie jak niepodległości, odzywasz się oczywiście tylko wówczas gdy cena znajduje się powyżej Twojego 1338 ale właśnie dlatego najprawdopodobniej w ciągu 2-3 dni zamilkniesz na dłużej bo wygląda wyraźnie na to że rejony 1350 będą tymi ostatnimi abyś wszystko jeszcze raz przemyślał.

    1. Nie mam powodu pisać nic się nie zmienia, patrzę jak krew się leje na giełdach. 1325 obronione. Jest dobrze. Czekam na “dobrego” twitta Trumpa. Będzie problem z górną bandą sprzedam i kupię po 1315. I tak aż któraś pęknie. Załamanie ceny złota w obecnej sytuacji jest mało prawdopodobne.

     1. Przecież Ty czekasz na nowe szczyty dzienne a nie na intra więc z czego taka radość? Poziom 1350 jest tym który Ci napisałem ze najprawdopodobniej spowoduje powrót do spadku na złocie w kierunku 1270

     2. dopóki to się nie skończy o wzrosty jestem spokojny https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/chiny-wprowadzaja-cla-odwetowe-na-produkty-z-usa/cr02fp8
      od grudnia idą trójkątem zwyżkującym, a wybicie będzie górą

      skąd ta awersja do złota i zaklinanie spadków, czyżby historyczna wtopa jak zadra siedzi?
      złoto to zło 🙂 Pan Lingwista mógłby się wypowiedzieć w gestii słowotwórstwa.
      ps. radość taka że poziom dowiozą na close :))

     3. Według mojej oceny grudzień -styczeń impuls na nowy szczyt a od szczytu tworzy się trójkąt prostokątny z bokiem prostopadłym na dole, coraz niższe szczyty a dołki na tym samym mniej więcej poziomie. To jest figura statystycznie najczęściej wybijana przez prostopadły bok a więc w tym wypadku w dół ale każdy ma prawo widzieć co chce.

     4. gru 2015 dołki coraz wyższe, góra na tym samym poziomie, nawet jak zrobią 1270 nie zaneguje formacji

     5. PKC albo się nie rozumiemy albo , co bardziej prawdopodobne cos miękniesz. Nie pisałeś o zajmowaniu pozycji w kontekście tak rozległego zakresu czasowego. 68 $ STRATY OD Twoich 1338 mogłoby co najmniej nadszarpnąć Twój budżet i byłoby to co najmniej śmieszne tak zagrywać z takim marginesem błędu. Chyba już widzisz że pierwszy sygnał tego co pisałem o gold już padł i coraz bliżej jest realizacja spadku który zapowiadałem. Trudno będzie zrobić to o co Tobie chodziło i coraz mniej prawdopodobne wydaje się realizowanie Twoich wzrostów.

 1. Na FW wcale nie musi brakować pogłebienia, zależy jak oznaczy się korektę po pierwszym spadku. Może być np korekta płaska która kończyłaby się o jedną górkę wcześniej (26 marca), wtedy mamy pełne pięć falek w klinie i możliwe, że zakończoną całą korektę.

  1. Dlatego pisałem że jest taka możliwość jednak wydaje się że to nie jest ta ostateczna ale zobaczymy.

 2. Dynamika dzisiejszego spadku na DAX i miejsce jej dotychczasowego zatrzymania otwiera powoli możliwość zakończenia korekty impulsu wzrostowego z 11772 do 12167. Zatem intra day pozycje S można było zamknąć i zaczekać teraz na ewentualne wybicie 11890 aby po korekcie wziąć L. Jeśli ktoś nie zamknął jeszcze S to powinien mocno śledzić i zadbać aby w razie czego nie utracić zbyt dużo zysku.

 3. Nie wiem wydawało mi się , ze Tom’as napisał jakiś komentarz z małym przytykiem do mnie ale po zatwierdzeniu nie widzę go. Czy możesz go powtórzyć?

  1. Tomas to był jakiś komentarz gdzie pisałeś że w analizie podawałem iż powstała formacją mogąca być formacją dołkową a zaraz napisałem że gdzieś tam była dobra okazja na S. Nie wiem dokładnie o co chodziło Tobie ale jedno z drugim chyba się nie kłóciło bo zakładam że formacja dołkowa była z dziennego a sygnał S na intra.

   1. najgorsze jest to że często walczymy ze sobą (jako komentujący na tym blogu) próbując udowodnić swoje racje zamiast walczyć z rynkiem … więc może tak
    na dax-ie najbardziej martwi mnie h4 i to co wyrysowali
    http://www.bankfotek.pl/view/2114778
    trochę przestałem wierzyć w dalsze wzrosty

    1. Pewno że zawsze odbicie od oporu może niepokoić ale : OB wybity , korona na wzrosty utworzona a ostatni spadek jako abc nie wybił poziomu 11772 i jak najbardziej nadaje to znaczenie wzrostom co najmniej wybijającym 12170 i podążającym w kierunku 12300.

     1. tak myślałem że będą zamykać tą lukę na 12 300 (index) ale coś mi tu nie gra – zbyt mocny ruch do góry jakby takie szybkie podbicie przed jazdą w dół – mowa o dzisiejszym wzroście no ale okaże się

     2. czekam jeszcze na usa bo wczoraj po 20 tej zaczeli zrzucać cene i Nas 100 wybił nowe dołki …
      jaka to platforma jeśli można spytać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *