Komentarz przed sesją 27.03.2018

Za nami pierwsza sesja nowego i zarazem „skróconego tygodnia”. Nastrój świąteczny przebijał przez nią w intensywności zaangażowania inwestorów wyrażonej wielkością obrotów. Indeks WIG 20 stracił na wartości -0.73% i zakończył dzień na poziomie 2241.

Na wykresie powstała czarna świeca, która co prawda nie wybiła nowego minimum w cenach minimalnych a;e zamknięcie na nowym dołku pokazuje, że byki nie mają dalej siły aby zmienić tendencję jaka towarzyszy nam już od ponad dwóch miesięcy. Właściwie to nic ująć nic dodać po weekendowej.

Otwarcie luką cenową zaowocowało wyraźnym nowym dołkiem na wykresie intra kontraktów terminowych. Pierwsza reakcja popytowa doprowadziła do zamknięcia luki ale nie dała rady nic więcej wskórać . Druga połowa sesji to spadek, który na obecną chwilę ma wygląd korekty prostej. Jeśli niedźwiedzie nie docisną dzisiaj na początku sesji to popyt ma szanse wyciągnąć kontrakty w rejony 2290 gdzie będzie można spodziewać się zwiększonego zaangażowania niedźwiedzi i moim zdaniem może właśnie w tych okolicach nastąpić atak w celu osiągnięcia nowego dołka.

Na DAX najmniejszy wymiar kary dla inwestorów został osiągnięty zgodnie z planem. Czarna świeca z wyraźnymi cieniami po obu jej stronach ustanowiła nowy dołek. W dalszym ciągu to podaż jest po stronie zwycięzców i dlatego należy zakładać, że to jeszcze nie koniec trendu spadkowego. W dalszym ciągu bardzo prawdopodobnym wydaje się zejście indeksu w okolice 11400.

Wykres intra kontraktów na DAX daje jakieś nadzieje bykom. Tu po osiągnięciu poprzedniego dołka i jego delikatnego wybicia, nastąpiła reakcja popytowa i tym samym cena wzrosła do poziomu ok. 11920. Obowiązujące zasięgi OB które widoczne są na wykresie nie zostały wybite a strefa na poziomie ok. 12000 stanowi idealne miejsce do ewentualnego kolejnego ataku podaży i kontynuacji spadków. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby powstanie na wykresie pełnego impulsu spadkowego od szczytu na 12432 czyli innymi słowy , sytuacja wygląda właśnie tak jakby na rynku miał zagościć jeszcze jeden ruch spadkowy. Tu , powtórzę , strefa na 12000 jest idealnym miejscem do tego zwłaszcza że wypada tam również zniesienie wewnętrzne 38.2%, które jak wiemy jest tym statystycznie najczęstszym dla zasięgu fali 4. W przypadku pokonania 12000 zostaje jeszcze niedźwiedziom poziom ok. 12080 gdzie wypada większy OB. Jednak realizacja tego poziomu będzie już miała znamiona możliwej zmiany trendu z racji wybicia ostatniego potwierdzonego szczytu.

 

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

10 Replies to “Komentarz przed sesją 27.03.2018

  1. Tom’as czy Ty jeszcze śpisz? Pokaż mi to gdzie przekonuje od dwóch tygodni o trendzie wzrostowym na DAX ? Jeśli dla Ciebie OB i wskazanie na nowy dołek jakie zapowiadałem od połowy marca to mówienie o trendzie wzrostowym to jestem mocno zdziwiony. Czyżbyś też próbował dołączyć do wąskiego grona osób , które wkładają mi słowa jakie nie wypowiedziałem?

 1. Jak dla mnie to wykluł się już nowy trend, to jest trend spadkowy. O ile się nie odwróci, to przyjmuję że trwa. Odbicia takie jak dziś to okazja do S.

  1. chodzi o to że mamy trend boczny i logika wskazuje na granie L na wsparciach i S na oporach do tego mamy na dołkach wzrost obrotów
   http://www.bankfotek.pl/view/2114125
   ja nie wiem co rynek zrobi i wczoraj zamykałem 70% pozycji bo taką mam strategię ale grać S w tym miejscu nie mam zamiaru
   pozdro

   1. oczywista oczywistość. odbicie od wsparć i/lub 200ek coraz częstsze, retesty 200ek od dołu to nie hossa, robimy korektę w impulsie spadkowym, z takiej wysokości nawet zdechła żaba się odbije, nie mówiąc o kocie, szukać miejsc na S, już schodzi powietrze z tego flaka

    1. Dax przebił niedawno nowy dołek, tam też trend spadkowy. Dow Jones wybił się z konsolidacji w trójkącie w dół, więc raczej nici z ataku na szczyty. Wykres Nikkei zrobił to wcześniej co DAX, i to mimo, iż bank centralny starał się bronić kursu skupując akcje. To samo w Chinach, mieli spadek prawie 5% jednego dnia, i nawet gdy rząd rozpoczął interwencyjnie skup akcji, to i tak skończyli na paru procentach spadku. Nic tego nie uratuje moim zdaniem. FED też się wypowiadał, że ma obawy co do baniek spekulacyjnych, więc trudno zakładać, że będą teraz szaleńczo to jeszcze pompować. Moim zdaniem chodzi jedynie o to, aby spadki były kontrolowane, a nie flash crash typu -40% jednego dnia.

 2. Tom’as nie chcę Cię stresować, ale ryzykowne granie na L, tym bardziej że luka nie została domknięta a kurs się kisił na górze, a na dole został wybity kolejny dołek niedawno co raczej sugeruje, że bardzo niedługo znowu tam będziemy walczyć o jego pogłębienie. Trend is your friend. Trend od stycznia jest spadkowy. Granie na L w trendzie spadkowym to zawsze ryzyko nawet gdy widzisz, że będzie odbicie. Lepiej już wtedy wyzbyć się S i nic nie posiadać i poczekać na górkę odbicia i znowu wziąć S. Stany są nieprzewidywalne, ale tam też już jest trend spadkowy moim zdaniem. Na razie nie widzę żadnych powodów dla których trend miałby się odwrócić, nic nie przemawia za tym – stopy procentowe nie będą rosły w Polsce, spółki nie będą już poprawiać wyników tak jak w ubiegłym roku, złotówka nie będzie się już tak umacniać, fundusze nie będą miały napływu gotówki, a nawet raczej moim zdaniem nawet gdyby chciały to nie są wstanie kupować bo muszą przesuwać kasę do ZUS w ramach suwaka, bazowe na świecie też słabo niedawno globalny index obejmujący wszystkie główne indeksy przebił w dół 200-sesyjną..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *