Komentarz przed sesją 16.03.2018

Za nami przedostatnia sesja tygodnia. W czwartek indeks WIG 20 stracił ponownie na wartości. Tym razem było to -0.6% przy zamknięciu dnia na poziomie 2322. Była to trzecia sesja pod rząd w której przewagę miała podaż chcąca sprowadzić indeks na nowe minima.

Trzecia czarna świeca , tym razem z wyraźnym cieniem od góry wskazującym na obronę strefy oporu, daje wiele obaw o “bezpieczeństwo” ostatniego dołka. Jakby nie patrzeć , układ który wyrysował się przez ostatnie trzy sesje to układ niemal idealnie pasujący do obrazu formacji Trzy kruki. Wydaje się zatem, że dołek na poziomie 2296 jest poważnie zagrożony. Jak to oczywiście jest z formacjami tu również potrzebne jest potwierdzenie. Czy nastąpi ono podczas dzisiejszej sesji? Z tym może być różnie ponieważ jak dobrze wiemy, dzisiaj jest Dzień trzech wiedźm czyli dzień w którym wygasają marcowe serie kontraktów i przy tej okoliczności zachowania na rynkach są czasami ” dziwne”. Jednak trudno jest na obecną chwilę zakładać z mocnym przekonaniem to, że rynek w najbliższych dniach nie wyjdzie na nowy dołek.  Jedynym “powodem” z a sprawą którego byki mogą wyjść zwycięsko z walki o dołek są dwie formacje odwracające “ustawione” w przeciwnym kierunku do Trzech kruków.

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mieliśmy wczoraj nieudaną próbę wybicia strefy oporu na 2355-2365 a świeca jaka powstała po tym ataku była dobrą okazją na S w ujęciu Dt. W efekcie zaliczyliśmy nowy dołek, który powstał na poziomie 2318 a więc o ok. 2 pkt wyżej niż to wczoraj sugerowałem. Reakcja na poziom zniesienia , strefę i okolice zasięgu OB była wyraźna , jednak na obecną chwilę nie wystarczająca aby uznać, iż coś się zmienia na linii byki/ niedźwiedzie. W obecnym układzie bardzo istotnym jest poziom strefy oporu wypadający na ok. 2345 jak i zasięg OB który to wypada niemal idealnie na dolnym ograniczeniu wspomnianej strefy. Oczywiście ten rejon jest idealnym wręcz miejscem do zajmowania S a w przypadku większej siły uderzenia byków , ponownie poziom ok 2355 jest również ciekawy ale zarazem “ostatni” z możliwych do zajęcia takiej pozycji. Z nieco dłuższej perspektywy musimy pamiętać o wykonaniu niemal idealnym układu korekty w harmonii Gartleya a co za tym idzie uwzględnić nieco większe ryzyko w zajmowaniu pozycji S. Jeśli byki zdołają wybić OB i następnie 2355 to możemy spodziewać się dość silnego ruchu w kierunku północnym tj do poziomów powyżej 2400 a dokładniej 2405 lub 2435.

Na DAX mieliśmy wczoraj próbę zniwelowania spadku z przed dwóch sesji, jednak jedyny plus dla byków jest taki, iż zasięg białej świecy zdołał naruszyć połowę czarnego korpusu. To oczywiście daje jakieś nadzieje dla byków, iż w kolejnych dniach uda się zanegować spadek jednak pamiętajmy , że rynek wykonał zwrot na poziomie OB i nadal w przewadze jest scenariusz z nowym dołkiem, co trwać będzie tak długo aż cena nie wybije 12455 (jeśli się w ogóle to uda).

Na wykresie intra kontraktów na DAX w ujęciu Dt mamy trend wzrostowy, który zbliżył się do istotnych zakresów oporu. Strefa na ok. 12400 stanowi bardzo ciekawe miejsce do zakończenia wzrostu a ewentualne jej wybicie nie koniecznie przekreśla szanse niedźwiedzi. Tu ważnym poziomem będą jeszcze okolice 12460 z których to ruszyła lawina podażowa. Wydaje się że takie poziomy oporu nie powinny zostać wybite bez problemów a to sprawia, że byki z Dt powinny chyba powstrzymać się z zajmowaniem pozycji do czasu aż ewentualny ruch wzrostowy nie wybije tych poziomów. Wspomniane rejony stref oporu wzmocnione są przez zniesienia wewnętrzne 78.6 i 88.6 co w połączeniu z pierwszym szczytem na poziomie 50% daje nam dodatkowe możliwości ukształtowania się formacji harmonicznych na spadki. Zdaje się zatem że dzisiaj co najmniej do pewnego czasu to niedźwiedzie będą miały więcej możliwości a byki będą wstrzymywać się do momentu ewentualnego wybicia a jeśli są już w pozycjach L od jakiegoś czasu to zapewne powinny zadbać o dobre zabezpieczenie ich SL.

 

 

 

 

14 Replies to “Komentarz przed sesją 16.03.2018

 1. Na Dax scenariusz wzrostowy . Czeka nas mocy ruch do góry po ewentualnym początkowy korekcyjnym zejściu.

  1. O 12:00 wygasają opcje, podobno sporo putów 12400 otwierało się jak spadali na początku marca. Więc przytrzymaja rynek do wygaśnięcia nad 12400 a potem sruu.

 2. Dzisiaj z uwagi na wiedźmy nie odnawiam pozycji zamykanych wczoraj, niemniej po niedzieli sądzę, że wyprzedaż będzie przybierać na sile. Szczerze mówiąc uważam za bardzo mało prawdopodobne obronienie dołka. Najbardziej pasowałoby mi zejście tak do około 2250 a następnie jakaś mini panika testująca 2200 albo nawet 2150 (cieniem) i tam zakończenie korekty dwuletniego impulsu. Oczywiście to życzeniowe podejście, jednak również bardzo zyczeniowe jest to co napisałeś Darek o nie schodzeniu na nowy dołek.
  Inna sprawa, że to co na razie uznaję za korektę może okazać się czymś zupełnie innym, czas pokaże.

   1. A powiedz człowieku gdzie ten gospodarz pisze że są nowe szczyty? Co Ty za dyrdymały wypisujesz. Rzadko tu piszę ale często czytam i zauważyłem że rośniesz na kolejnego Trolla jak Qba i jeszcze paru. Panie Darku takich trzeba zaraz ustawiać do pionu aby odszczekali to.

    1. Jurkowski , masz rację ale nie chce mi się ciągle bronić bo nie widzę takiej potrzeby. Uważni czytelnicy zauważą to tak jak Ty. Dzięki za prawdę.

    2. panie Jurkowski pisałem o pułapce na Mwig40 https://stooq.pl/q/?s=mwig40&c=1y&t=c&a=ln&b=1 , a p Darek nowe szczyty, wyszło na moje,,,
     czytam wpisy i blog był na byczo, przyszła zwala, cisza na forum, wniosek większość załadowana w L. Tutaj nie można miec innego zdania widzę, a klakierem nie będę. Blog warto śledzić, pan Darek był kiedyś niedźwiedziem w czasie hossy… pisze publicznie to niech bedzie gotowy na publiczne baty. Ciekawe ilu wtopiło na HUB, spółce której bym w gumowych chemicznych rękawicach nie dotknął.

     1. Masz rację kilka dobrych lat temu faktycznie widziałem zbyt mocno to co przyszło dopiero w 2011 i zakończyło się w 2016, nie zmieni to jednak faktu że jak w 2016 na początku roku podawałem że zaczyna się hossa to nie było tu niemal nikogo kto widziałby to samo. Hubstyle jeśli ktoś dokładnie wychwycił co pisałem , mógł chwilowo zarobić a już na pewno nie mógł stracić bo podałem dokładnie gdzie należy uciekać. Szkoda że nie wskażesz kolego innych kilkunastu spółek które wskazałem na wzrosty 80 % i więcej i to uczyniły jak np. CCC , PKN , JSW itp. Nie jestem nieomylny ale takie właśnie zachowanie jak Twoje spowodowało że nie pisze o swoich pozycjach bo zbyt dużo ludzi widzi i wypomina jedną czy dwie nieudane próby a nie dostrzega znacznie więcej tych udanych. No ale to już chyba takie polskie aby każdemu przywalić nawet jak nie ma się racji. Udanych zagrań kolego PKC i miłego weekendu.

     2. no co Ty Darek, to nie wiesz, że nic tak Polaka nie cieszy jak cudze nieszczęście? 😉

  1. Tylko ze nie pisałem o utrzymaniu dołka w kategoriach większego prawdopodobieństwa a wręcz przeciwnie “Wydaje się zatem, że dołek na poziomie 2296 jest poważnie zagrożony. Jak to oczywiście jest z formacjami tu również potrzebne jest potwierdzenie.”

   1. Ok, sorry. Przeczytałem to: “Jednak trudno jest na obecną chwilę zakładać z mocnym przekonaniem to, że rynek w najbliższych dniach nie wyjdzie na nowy dołek.” Ale przy piątku chyba mam już problemy ze zrozumieniem zdań złożonych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *