Komentarz przed sesją 07.03.2018

Wtorkowa sesja przyniosła nam wzrost indeksu WIG 20 o 0.4% do poziomu 2340, jednak „cały zysk” to głównie zasługa otwarcia. W związku z tym sytuacja wygląda następująco.

Po utworzeniu na strefie wsparcia formacji świecowej Objęcia hossy mamy „potwierdzenie” jednak jego kształt czyli szpulka i to w dodatku w kolorze czarnym nie jest tym czego można byłoby oczekiwać od potwierdzenia. Uważam, że w dalszym ciągu wisi nad rynkiem test ostatniego minimum z dużą szansą na jego wybicie. Na pewno nie wziąłbym takiego sygnału w ciemno i nie zaryzykował L . Dlaczego ? Odpowiedź mamy na wykresie intra.

Tu widzimy wyraźnie, że po otwarciu i dojściu do poziomu strefy oporu na ostatnim potwierdzonym szczycie jak na wymiarze OB , wyrysowała się wyraźna świeca podażowa. Dalej w ciągu dnia rynek nie zdołał jej wybić a to w połączeniu z układem trzech fal jakie miały miejsce od dołka i ze zniesieniem 38.2% idealnie pasuje do kolejnego impulsu spadkowego, który ma szanse stać się tym ostatnim w całym ruchu od 2475. Przy realizacji takiego scenariusza spodziewałbym się ruchu w wymiarze ok 80 pkt. licząc od wczorajszego zamknięcia czyli do poziomu w okolicach 2250. Oczywiście mała szansa na dalszy wzrost istnieje ale tu potrzeba byłoby zatrzymać ewentualny spadek na ok. 2321 lub 2304 albo zaraz po otwarciu iść dalej w górę . Mimo wszystko jest to dla mnie mniej prawdopodobny scenariusz.

Na DAX trudno jest mówić o potwierdzeniu Objęcia hossy. Świeca jaka wczoraj powstała po sesji raczej pokazuje, iż rynek będzie podążał w kierunku ostatnich minimów ale tu nie koniecznie musi dojść do ich testu czy też wręcz wybicia. Dlaczego? Spójrzmy na wykres intra.

Tu możemy dopatrzeć się wyraźnego impulsu wzrostowego. Dojście świecą markującą popyt do poziomu strefy , tak istotnej strefy oporu i równocześnie zniesienia 61.8% musiało wywołać reakcję na którą wskazywałem wczoraj. W tej chwili pierwsze zejście od strefy wybiło ostatni potwierdzony dołek i rynek wszedł w fazę korekty całego impulsu wzrostowego. Potencjalnymi poziomami do jej zakończenia są moim zdaniem rejony 11900-12000 z szczególnym uwzględnieniem poziomów oddalonych co 50 pkt. tj. 12000, 11950 i 11900. Tu również chciałbym zaznaczyć, że zejście do najbliższej strefy tj. do 12000 i zatrzymanie spadku może i to w znacznym stopniu, wiązać się z tym , iż powstanie tam korekta spadku po której rynek zejdzie jeszcze raz w dół do wspomnianych niższych stref. To zaś niesie za sobą dużą możliwość „zaliczenia” jeszcze niższego poziomu w okolicach 11850 czy nawet 11800 (układy harmoniczne). Zatem obecnie w Dt raczej S z uwzględnieniem wspomnianych poziomów a ewentualne sygnały zmiany tendencji spadkowej na wzrostową na którymś z poziomów mogą być dobrymi sygnałami na L w ujęciu „swingowym”.

 

 

 

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Komentarz przed sesją 07.03.2018

  1. Przynajmniej jeden nie poddał się teorii chaosu i zarobił . Mój jest to już ostatni wpis , bo ręce mi opadły jak Darka wczoraj przeczytałem .

   1. Nie wiem dlaczego Ci ręce opadły ale jeśli chodzi o chaotyczne wpisy to wystarczy że sam im się przyjrzysz , s po tyle s po tyle sl tu zamykam to tu przesuwam biorę L , trzeba mocno się skupić aby to wszystko połapać, jednak tak może mi się wydawać a innym może to pasować.

  2. zamknąłem całość na nas 100 – trochę to wygląda jak gra w cymbergaja 🙂 może dadzą jeszcze okazje do wejścia

 1. Tomas na s&p jest klin pro spadkowy to ifw będzie się osówał w dół z L jeśli już koniecznie chcesz czekaj niżej na próbę obrony 2300

  1. Witam, Jurek uważam, że jak pokażą 2300-02 to złamią sekwencję i wtedy już tylko w dół, wiadomo nie od razu.

   Sytuacja na fw na godzinę 10.10

   Założenie dt na wzrost, zakładam, że nadal w grze, wystawiłem SL dla zakupionych L na 2315, widzę ryzyko nie sprawdzenia się założenia. Obecnie mamy fibo 62 falki 2302-2344 i jeśli zamkną lukę, tym ruchem, nie czyszcząc stopu i po dojściu obronią 2332-34 to zakładam ruch na poziom 2380. Wkrótce odpowiedź. Udanych

 2. Dax wygląda, że się domyka powoli ta luka otwarcia. Ostatecznie myślę że będzie odbicie na wszystkich indeksach po tym jak emocje opadną już dziś, bo ta cała panika może być trochę przesadzona bo oparta na domysłach. Ostatecznie wczorajsze wydarzenia mogą być bez znaczenia dla ekonomii. Większe znaczenie ma raport o płacach w USA, który już niedługo.. spodziewany jest spadek dynamiki wzrostów płac, a wzrost płac to był początek paniki w lutym po tym jak wage report za styczeń wyszedł 2 lutego no i była zwała. Jak wczoraj grałem na spadki, to dziś S pozamykałem i teraz L, pod zamknięcie tej luki porannej oraz uspokojenie się informacji w trakcie dnia oraz pozytywnego dla rynków wage report pod koniec tygodnia. Wzrostom moim zdaniem sprzyja też beznadzieja nastrojów – skoro już nawet na pierwszej stronie parkietu eksperci piszą że teraz to już na pewno musi spaść do 2200, to moim zdaniem wszyscy już wywalili akcje i grałbym pod to, że już rynek jest wyprzedany i nie ma kto już sprzedawać. Pod S to trzeba było grać gdy wig był na 2650, a co ciekawe wtedy na pierwszych stronach parkietu i pulsu biznesu były info że mamy rekordy, euforia, historyczne szczyty pokonane, będzie coraz lepiej…

   1. alex-m nie to nie cenzura ale zwyczajne przeoczenie za co mogę tylko przeprosić , nie mam najmniejszego powodu aby za jakiekolwiek wizje merytoryczne cenzurować komentarze.

    1. ok, super. moje podejście do wig20 uległo lekkiej zmianie po dzisiejszej sesji – jakkolwiek zakładałem taki scenariusz, i faktycznie tak zagrałem, to dynamika wzrostów moim zdaniem była bezpodstawna, więc to wygląda na ubieranie ulicy. Ja jestem teraz na S wig20 i Dax. Zakładam, że Wig20 skopiował to co się stało na DAX, a tam moim zdaniem była czysta spekulacja – bo gdy luka została domknięta, to kurs powinien poczekać na domknięcie luki w USA, tymczasem jak tylko stany zaczęły domykać lukę to DAX dostał dodatkowych dopalaczy, i właśnie o to mi chodzi, że nie rozumiem skąd ten ‚dodatkowy’ dopalacz. Nic takiego się nie stało aby DAX przebił tak znacznie ruch na Dow Jones. Wręcz przeciwnie, DAX zakładałbym że po wyborach we Włoszech powinien ogólnie zachowywać się słabiej od Dow Jones. Moim zdaniem to była spekulacja i ubranie kaczek. Luka w stanach niedomknięta, i idzie to z dużymi oporami co pokazuje słabość rynku, MSCI EM też słabo. Więc zakładałbym że to był zbyt mocny wyskok na dax i wig20 i będzie bolesny zjazd. Dodatkowo Eur/usd spada, i wygląda że to już był szczyt lub blisko szczytu.

 3. Cherry -przy moim scalpingu -wykorzystuję sytuację to co nazwałeś (nie od razu)-gratuluję trafnej analizy na godz.11.15

 4. pro spadkowe kliny na s&p i dax -nie zostały jeszcze zanegowane i trwa obrona jak to napisał Cherry 2332-34

 5. Jerzy za dwa tygodnie, będę miał prośbę o trochę wiedzy z price action, zakładam, ze dokończę czytać książkę i na skype porozmawiamy, wrócę do tematu.

  Obecna sytuacja na fw, jest jedno ze znaczeń, którego nie opiszę a jedynie napiszę co dalej.
  Obecny ruch do góry prowadzi Nas do poziomu 2365, już są gotowi a poziom sygnalny to 38, wtedy dynamika, obrót i przystanek dopiero na 2348-52. Pilnujemy i udanych zagrań.

  Pzdr

 6. Uciekam, dopiero po 16.00 podsumuje. Decyzje w zakresie fw, mam SL na 2324, dla kompletu, wystawiłem także TP – 2352, 2362, 2368, ważność do 16.15. Udanych zagrań.

  Pzdr

 7. Łiktor
  mnie bardzo pasują twoje wpisy, jak ma ktoś farta to bardzo ładnie ze się nim dzieli, żaden chaos, to nie wykład w auli , miej własne zdanie a jak ma ktoś inne to niech ci ręce nie opadają tylko weryfikuj która koncepcja się sprawdza

 8. brawo Cherry za bardzo trafną analizę i bardzo dokładne wypisanie poziomów 😉
  No i oczywiście za zarabianie kasy.
  Szacuneczek 😉

 9. Sytuacja na fw, jeszcze z terenu.
  Uwaga ta świeca H1 może się zamknąć na 2370. Mogą to zrobić fixem, tam te, na tym poziomie banda figury o której wspomniałem opisując tylko ruch. Na Fox po 70 zamienię na seel posiadane w grze pozycję. Pzdr

 10. Moje wieczorne spojrzenie na dax, sp i fw w krótkim założeniu.

  Sp, w fali wzrostowej 3, impuls w górę, gdzie już za nami fala 1 i 2 (czytam z D1). Zakładam, ruch w górę w tej fali i jakiekolwiek S (jak bym grał) sprzedawał bym na poziomie 2735, 2760 i 2772-8, uwaga tutaj główna walka o zanegowanie sekwencji spadkowej. Wpis jest z D1 więc dajmy im kilka dni, a poziom 2650 jak pójdą w dół daje dopiero sygnał gry pod 2530, oczywiście po kontrze popytu.Obecnie dla byków do grania L z obroną 2695-7, jak do niej dojdzie i na obrotach ruchem do góry.

  Dax, krótko, do grania L, cele dla byka są na poziomie 12350, 12480 i 12680, oczywiście przy panującym trendzie spadkowym na daxie (wpis z W1), można na wskazanych poziomach poczekać za sell, a odważni mogą spróbować L np. na 12190 (banda kanału spadkowego, musi być broniona od góry)

  Fw. Wpis na jutro, nie wiem jak otworzą, ale do testu 2377, tam górna banda trendu i będzie to dopiero fala 3 w TUP, oznacza to jedno, że żeby grana była ta figura musi nastąpić zejście pod 2327, nawet 2-5 pkt, ale musi rynek zejść w strukturze 3 fal, stąd dopiero powinien nastąpić ruch do góry nawet na 2430. Jest to opis wstępny jednej figury, nie znamy zakończenia fali 3, dopiero jak je poznamy można wg elliota rozpisać pozostałe struktury. Obecnie czytając M15 wzrostu na 77 broni 2344, nie ruszamy 2433, nawet o pkt, bo wtedy sekwencja dt do zmiany.

  Udanych zagrań.

  Pzdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *