Komentarz przed sesją 22.02.2018

Powiem szczerze, że tylko i wyłącznie złe samopoczucie po odpuszczeniu już dwóch porannych komentarzy spowodowało, że dzisiaj postanowiłem napisać kilka słów. Tak naprawdę w jakimś znaczącym wymiarze nie zmieniło się nić ale jakieś spostrzeżenia można wyłożyć więc …. . 

wig20

Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 po dwóch dużych czarnych świecach z końcowego okresu poprzedniego tygodnia, w tym tygodni mamy już trzy świece pokazujące niezdecydowanie ale z wyraźniejszym zasygnalizowaniem obrony „strefy na Koronę”. W świetle pierwszego odbicia od dołka na 2375, które zdołało wybić ostatni potwierdzony szczyt korekty w ruchu spadkowym, mamy cały czas możliwość tworzenia co najmniej fali „c” korekty całego spadku. Pamiętając jednak, że w dłuższym wymiarze czasowym nie wybiliśmy dołka z 4.12.2017 i tym samym droga na nowe szczyty jest jak najbardziej otwarta i realna. Przyjrzyjmy się zatem jak sytuacja wygląda w niższym ujęciu czasowym do czego posłuży nam wykres intra kontraktów na WIG 20.

fw20intra

Tu jak widzimy dokładnie, w ostatnim ruchu spadkowym od poziomu 2475 cały czas mamy coraz niższe dołki i szczyty. Innymi słowy trend spadkowy trwa i nie ma oznak jego końca. Jednak ostatnie 3 sesje tworzą na wykresie coś w rodzaju klina i jednego co osobiście mi brakuje to zejścia jeszcze raz na nowy dołek w okolice 2385 gdzie w tym interwale występuje „strefa na Koronę”. Mimo wszystko za sprawą wspominanego wcześniej szczytu na poziomie 2475 zakładam odwrócenie tendencji spadkowej w ujęciu swingowym i stąd przyjmuję utrzymanie dołka na 2376 i zatrzymanie obecnego spadku w strefie o której już napisałem. Gdyby jednak rynek sprowadził cenę kontraktów poniżej 2376 to wówczas sytuacja zmieni się dość znacząco i to nie tylko w ujęciu intra.

dax

Na DAX już 5 ostatnich sesji mieści się w wąskim przedziale cenowym bronionym od dołu wybitą strefą na ok. 12300 a od góry okolicami 12500. Układ świec czyli najpierw wybicie strefy na 12300 a następnie udane dla byków jej re-testy wskazują na to jakby wartość indeksu miała zmierzać w kierunku strefy oporu na 12600-126500 czyli tej strefy która powinna być wybita jeśli mielibyśmy brać pod uwagę możliwość zmiany trendu i definitywne zakończenie spadku.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać jeszcze bardziej wyraźnie ostatnia fazę ruchu bocznego. Wczorajszy dzień idealnie wpisał się w utrzymanie strefy 12350-12380 i tak naprawdę trudno jest określić jakąkolwiek przewagę dla ruchu wzrostowego czy spadkowego. Jeśli dalej wspomniana strefa będzie utrzymana a cena ruszy w górę to kontrakty powinny zaatakować 12500 i z racji utworzonego obecnie układu dość stanowczo go wybić a w konsekwencji przejść również poziom 12550. Na tę chwilę cały czas mamy trend wzrostowy w tym interwale a świece jakie pojawiły się na strefie wsparcia są dobrymi sygnałami do zajmowania pozycji L . Jeśli jednak rynek wybiję obecną strefę to otwarta zostanie przestrzeń do poziomu ok. 12280 a dalej nawet do 12100 i wówczas w Dt powinniśmy składać zlecenia na S a w nieco większym wymiarze czekać na wspomniane poziomy aby przymierzyć się do L bo tu dopiero wybicie 12100 powinno zmienić spojrzenie na kierunek.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Komentarz przed sesją 22.02.2018

 1. Patrząc co zrobił dax i s&p wczoraj po FOMC malując cienie naruszające ostatnie szczyty a nastepnie czarne spore świece wydaje się że rynki mają zamiar iść niżej, nasi pewnie posłusznie podążą za nimi.

  1. To jest odwieczny problem jaki częstu tutaj występuje. Może bierze się stąd, iż nie zawsze precyzyjnie opiszę. W tym przypadku na H1 mamy jak najbardziej trend wzrostowy a to co pokazujesz to jest jakby nie było z układu dziennego. Innymi słowy Dt -L.

   1. Tak, zawsze w jakimś TF mamy trend wzrostowy. Przypomnę że od paru miesięcy na spółkach z WIG 20 są coraz niższe szczyty i dołki a teoria Dowa jest ponadczasowa. Nie widać, ale kanarek już dawno zdechł.

    1. Z tym małym szczegółem że najważniejszy dołek nigdzie nie jest wybity , na żadnym indeksie , a każda duża korekta jest jakimś trendem spadkowym. Dlatego zawsze mówię że każdy inwestor musi mieć swój podstawowy interwał a w analizach tego nie da się jednoznacznie opisać bo musiałbym robić kilka komentarzy do tego samego. Zatem nie skreślałbym tego kanarka i brał pod uwagę że reanimacja przyniesie pozytywne skutki.

     1. Rozumiem, że wybicie 2370 na w20 przekonuje do zmiany trendu na spadkowy? Można spojrzeć na indeks w ujęciu dolarowym – jest bardziej prospadkowy. Luka wielopunktowa wybroniła się wzorcowo i jak popatrzeć z daleka wygląda jak luka startu a nie pomiarowa. Pozdrawiam

 2. Witam, na szkicu kolejno od lewej górnej sp, fw, dax i wig20. Obecne sygnały dt do obserwacji. Na fw byk walczy o poziom 2402 w cenie zamknięcia, a misiek w dt o wybicie 2365 i close pod różową bandą. Sygnały dt są pomocne do obrania kierunku, SL należy dobrać indywidualnie.

  http://bankfotek.pl/view/2111454

  Pzdr

  Pzdr

  1. Nie ma pojęcia jak to się stało, widzę że kilka razy coś podawałeś a le ja nic nie robiłem aby znalazło się to w spamie. Blokuje tylko Twoje głupie wypowiedzi obrażające innych takiej nigdy bym nie zablokował.

  1. BIBO nigdy tak nie rysuj bo wtedy człowiek popada w złudzenie że rynek będzie szedł po kreskach. Nic bardziej mylnego rynek zawsze pójdzie swoją drogą przeważnie inną niż nasze złudzenia. Potem rozczarowanie że rynek nie chciał iść tak jak my chcieliśmy ,a nie daj boże jeszcze otworzyć pozycje pod te kreski.

 3. aktualizacja szkicy dla sp, fw, dax, wig20. Nadal zachód na L, ale nasz rynek także dołączył do L. Na szkicach aktualne zasięgi dla L, wejście i SL. Dla fw pokonanie 2406 to klucz na 2425 i ten kierunek zakładam, błędne założenie gdy pokonają 2390. Pod to prognozę ruchu dt mam L2398. Udanych zagrań

  http://bankfotek.pl/view/2111478

  Pzdr

 4. Na naszym rynku uważam, że kierunek wskazany. Pozostało do wykonania pokonanie przez kasowy 2418 to pkt w wachlarzu fibo, który daje dystans ruchu w górę na 2450 (minimum), a następnie szukając końca fali c zaznaczyłem na szkicu poziomy dla fali korekcyjnej, udanych

  http://bankfotek.pl/view/2111482

  Pzdr

 5. Sewerynie nie gra się pod kreski,tylko pod punkty zwrotne(potencjalne),wtedy jest najmniejsze ryzyko,czyli stosunek zysku do straty ,fale są super,wyprzedzają rynek.Sewerynie złudzenia to ty masz,to jest jedynie prognoza ruchu,co rynek musi potwierdzić żeby zacząć grę,napisałem gra pod falę C,a jak wiadomo C nie może wybić poprzedniego impulsu,wziąć swoje i w nogi(ja wyciągnąłem 50 pkt,z tego ruchu potem zamykam z automatu).
  ps.Jak na razie kreśli po mojemu. Czekan na następny sygnał wejścia.

 6. Kolego cały czas jest scenariusz spadkowy,12550 jest kluczem,lecz nie do końca,bo mogą zrobić korektę złożoną.
  Sewerynie jak zarabiasz to bardzo mnie to raduje .Jak jeszcze masz jakiś plan działania, to jestem zachwycony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *