Komentarz przed sesją 16.02.2018

Zanosi się na złą dla byków końcówkę tygodnia. Wczoraj rynek , po kilku dniach przerwy, znowu oberwał się w dół. Indeks WIG 20 stracił -1.07% i zakończył dzień na poziomie 2423. Taki znaczący spadek indeksu miał miejsce mimo wysokiego otwarcia a stało się to w ostatniej godzinie notowań i było do przewidzenia w świetle zachowania wykresów intra indeksów DAX i S&P.

wig20

Duża czarna świeca z bardzo wyraźnym jednym, górnym cieniem nie może napawać optymizmem inwestorów przed ostatnią sesją tygodnia. Trzeba jednak zauważyć , iż mimo że doszło do takiego silnego spadku (jakby nie było po wcześniejszym zejściu indeksu o niemal 300 pkt. inwestorzy są mocno wystraszeni i niewiele potrzeba aby i pogonić na parkiecie) to jednak najpierw indeks wybił zakres OB i ostatni potwierdzony szczyt korekty w dużym ruchu spadkowym. To zaś pozwala zakładać , ze być może dochodzi do zmiany trendu a wczorajsza „panika” jest częścią korekty po pierwszej fali wzrostowej. Do zanegowania takiego założenia rynek musi teraz wybić ostatni dołek a takie wybicie będzie raczej niosło za sobą dalsze konsekwencje. Jesteśmy obecnie w momencie, w którym podaż ma swoje argumenty związane z trendem spadkowym jaki panuje na wykresie dziennym od 23.01 a popyt swoje racje upatruje w miejscu powstania ostatniego dołka, w tym o czym pisałem przed chwilą jak i w układzie świec jaki powstał na dołku. Jest to najgorszy moment dla inwestorów bo tu najprościej o błędy. Trzeba jednak pamiętać, że giełda to biznes w którym niekiedy trochę trzeba zaryzykować ale najważniejsze aby nie bronić tego co ewidentnie jest negowane. Zatem każda ze stron w bliskim terminie powinna dostać informację zwrotną czy rzeczywistość jest po jej stronie czy po stronie przeciwnej.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, po kilku dobrych godzinach osuwania się ceny z poziomu po dość wysokim otwarciu , w momencie wybijania powrotnego strefy na ok. 2452-2457 nastąpiło przyspieszenie i w efekcie cena spadła na 2426 zbliżając się do pierwszej strefy wsparcia mogącej dać inne wskazania niż ta ostatnia czarna świeca. Strefa na ok. 2415-2409 a następnie strefa na 2389-2393 są idealnymi miejscami do zatrzymania spadku jako korekty po pierwszej fali wzrostowej wybijającej ostatni potwierdzony szczyt i dającej możliwość zmiany trendu. Podnoszenie w tych miejscach pozycji L jest mocno obarczone ryzykiem nawet w przypadku pojawienia się ewidentnych sygnałów kupna. Takie zagrania można uznać za hazard choć w jakieś mierze uzasadniony. W ostateczności to co każdy gra zależeć powinno od perspektywy czasowej jaką stosuje bo inaczej sytuacja wygląda dla tych którzy grają z interwału godzinowego czy jeszcze mniejszego a inaczej dla tych którzy grają z interwałów dziennych i wyższych. Dla tych pierwszych ważniejsze są S a dla tych drugich wcale nie musi już to wyglądać tak samo.

dax

Na DAX czarna świeca której maksima znajdują się na poziomie zbliżonym do OB a więc idealne miejsce aby kontynuować spadki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zamknięcie dnia wypadło mimo wszystko nad zamknięciem poprzedniej sesji i dalsza przecena w kierunku nowych dołków nie jest taka oczywista. Jesteśmy w miejscu i mamy taki układ świecowy gdzie chyba obydwie strony powinny raczej dokonywać obserwacji niż angażować się w rynek.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźnie jak w godzinach porannych powstała formacja DT z ewidentnymi sygnałami świecowymi na szczytach co w konsekwencji wybicia linii szyi na poziomie 12393 musiało przynieść silniejszą przecenę. Rynek zszedł do poziomu 12272 gdzie powstała dość mocna formacja odwracająca dodatkowo wzmocniona zniesieniem 50% ostatniego swingu wzrostowego. Jeśli teraz rynek zdoła wybić 12420 to powinniśmy mieć powrót do wzrostów i ruch w kierunku 12550. Jeśli jednak na jednej ze stref oporu tj. na ok 12400 lub własnie na ok. 12420 dojdzie do powstania sygnałów sprzedażowych to będzie to świetna okazja Dt do zajęcia S z perspektywą spadku do poziomu ok. 12180 gdzie mamy strefę „na Koronę” , układ harmoniczny i linię trendu. Wybicie 12100 czyli znacznie niższe zejście będzie już raczej silną zapowiedzią powrotu do spadku z wyższej perspektywy czasowej.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21 Replies to “Komentarz przed sesją 16.02.2018

  1. Umiesz kolego czytać i rozumieć to co czytasz? Wyraźnie masz napisane że dwa dni temu była idealna okazja na L w Dt , która może się przełożyć na coś większego, „może” nie oznacza na pewno i jeśli ktoś bierze się za grę na kontraktach to musi mieć jakieś podstawowe pojęcie jak swoje pozycje zabezpieczać. Jeśli nie umie to niech nie gra. Zatem uważam Twój wpis za całkowicie chybiony.

 1. tylko w styczniu ofe wywalily akcji za 900 mln wprawdzie byl robyg ale w tym roku suwak do zus wynosi 8 mld zl

 2. Wczorajsze zagranie indeksów SP500 i DAX „załatwiło” nasz WIG.

  Zwróćcie uwagę na rozwój sytuacji na obu indeksach po zamknięciu naszej giełdy – w obu przypadkach zaraz odbiły do góry. Czy to czysty przypadek?

  SP500.FUT 10M
  http://at.biznesradar.pl/db620ff45adc411eeb37422ef0d0a689.png

  DAX.FUT 10M
  http://at.biznesradar.pl/e2eef6a4b41434b072ee61ac6b65413a.png

  Na potwierdzenie SP500 zamknął się na dużym plusie

  https://stooq.pl/q/?s=^spx&c=1d&t=c&a=ln&b=1 i aktualnie kontrakty SP500.FUT są w nieznacznie powyżej wczoarjszego zamknięcia.

  Oczywiście nasz rynek będzie chciał zapewne odreagować dzisiejszy “wymuszony” spadek, ale biorąc pod uwagę to co stało się wczoraj i że dzis jest sesja kończąca tydzień, optymizm może być hamowany większą ostrożnością.
  I jeśli za oceanem i za miedzą z lewej, znowu odegrają taki scenariusz jak wczoraj, to koniec sesji może być mniej efektowny (jakiego można by oczekiwać), jeśli nie podobny jak w dniu wczorajszym.

 3. Zamknelam L daxa i s&p chce miec spokojny weekend…na razie zadnych S.Przyjemnego weekendu dla wszystkich:-):-):-)

 4. Znowu klepiecie,okazje są kilka razy dziennie,ja gram w obie strony właśnie wyciągnąłem na S DAXA 56 PKT.I czekam na dalsze sygnały.Dla zrozumienia ugryzę co moje(zaplanowane) i zmykam.

 5. Sewerynie dla mnie śmieszne jest jak wpisujecie swoje wejścia( to jest tylko zaśmiecanie bloga)z góry mówię że jesteś przyszłym bankrutem.Stopy powyżej 30 pkt. nie mają prawa istnieć.Rynek potrafi wyrzucić kilka raz pod rząd,nawet 10 razy.Ja przy niskich stopach przy dziesięciu wejściach 3,4 zyskowne wystarczą żeby zarabiać.

  1. Bibi przestań rozśmieszać, to jakie są SL zależy od wielu czynników ale na pewno nie od tego że rynek może wyrzucać ileś tam razy zanim ktoś trafi. SL zależy przede wszystkim od interwału na jaki się gra. Ty próbujesz coś ugrać na 5m czy 1m i jak na tę chwilę tu na blogu miałeś wszystkie złe wejścia ale nawet jak zarabiasz to sam napisałeś 56 pkt na dax gdzie zmienność jest jaka jest. Inny gra na 1H i SL będzie miał na 30-40 pkt a inny gra na dziennym i może mieć SL ponad 100 pkt. Zatem daj sobie spokój z takimi wyjazdami.

 6. Chyba euforia na odbicie już wyparowała, taktyka SPRZEDAJEMY GÓRKI bardziej właściwa. I prośba do gospodarza by nie publikował zagrań, forumowiczów, bo jest to szkodliwe, blog mogą czytać mało doświadczeni i podawanie pozycji bez metodologi jest zupełnie bez sensu. Co to ma być social trading czy patrzcie jaki jestem zajebisty trajder?

  1. Z tą prośbą będzie trudno bo jak do tej pory jesteś jedyny któremu to przeszkadza. Jak będzie jakieś większe zgłoszenie tego problemu to wówczas można coś zmieniać.

   1. Po prostu kieruję się logiką, to i uwaga nie tylko moja. Np. fus100 na blogu nie jest analizowany. Napisze ze zajmuje np S 6825 z SL 6860, i co to ma udowodnić? takich zagrań są setki lub tysiące, nic to nie wnosi. Teraz jakiś swieżak tak zagra i co?

   2. PKC pisze:
    22 stycznia 2018 o 15:23

    13500, 13700 no i 14k do maja

    Panie PKC czy powyższy wpis to ma być: „social trading czy patrzcie jaki jestem zajebisty trajder?”
    Gdyby ktoś sugerował się tym wpisem to faktycznie mogłoby to być bardzo szkodliwe, ponad 1000 pkt. w plecy w niecały miesiąc.

  2. Jak był byś bystry to po kilkunastu takich pozycjach dopatrzył byś się , pewnych analogi . Ja nawet bacznie obserwując wejścia Darka , pomimo , że rzadko to robi zrozumiałem co to znaczy obserwować wsparcie , czy czasem nie zmienia się trend i porobiłem sobie kopie tych wejść by je porównać i dokładnie przeanalizować .

   1. A efekty było już widać ,gdy na dax zajmowałem dobrych kilka pozycji Lpod prąd i potrafiłem wycofać się z nich na 0 , lub kilku punktową stratą , a nie jak do tej pory mi się zdażało , że leciały mi całe 50 pkt Sl .

 7. usa kończą odbicie ja zaczna spadac zobaczycie lacznie z adminem co sie bedzie dzialo a drzwi beda wąskie dobra zmiana zmienia prezesow sadze ze kolejny zmiennik sie pojawi na kolejnej wielkiej firmie z interesami min w chile …. oby miedzianie nie ruszyli w strone elektrowni atomowej jak pkn,poza tym banki wzrost zyskow o kilka % a kurs urosl np pko o 130 % teraz przychodzi otrzezwienie potegowane przez wykres wig banki i np ruchem deutsche banku szort na bzwbk…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *