Komentarz przed sesją 15.02.2018

Za nami połowa miesiąca. Wczorajsza sesja przyniosła nam kolejny wzrost indeksu WIG 20, tym razem o 0.75% co pozwoliło na zamknięcie dnia na poziomie 2450. Taki wynik pozwoli nam wejść w fazę końcówki tygodnia z wzrokiem skierowanym na północ. 

wig20

Po pierwsze udało się doprowadzić do zamknięcia dnia powyżej czarnej świecy z czwartku a to oznacza pierwsze potwierdzenie układu świec tworzących sytuację o wymowie Gwiazdy porannej. Po drugie wyraźny cień od dołu pokazuje, że byki nie mają najmniejszego zamiaru odpuścić i odbicie w postaci chociażby korekty całego spadku z szczytu ma potrwać dłużej i zaliczyć wyższe poziomy. Spotkałem się z opinią, iż wielkość obrotów jaka towarzyszy wzrostom z ostatnich 3 sesji nie jest zbytnio zachęcająca do trwalszego ruchu wzrostowego. Muszę przyznać, że nie mogę się z tym zgodzić. Dlaczego? Ano dlatego, ze wielkie obroty mieliśmy w końcowej fazie spadku a jak każdy inwestor powinien wiedzieć, “wielcy tego rynku” nie kupują na wzroście a własnie na spadku. Po drugie każda kolejna sesja z ostatnich trzech czyli z tych wzrostowych odznacza się coraz większą wartością obrotu a to należy odebrać nie inaczej jak akceptowanie do kupna coraz wyższych poziomów cenowych. Myślę zatem, iż w świetle tego w jakim miejscu dokonał się zwrot i jak układają się obroty, założenie wejścia w fazę impulsu z celem na nowy szczyt jest jak najbardziej prawidłowe. Oczywiście może się okazać, ze jednak będzie to tylko korekta wzrostowa ale zakładanie takiego obrotu sprawy w świetle takich a nie innych faktów technicznych sprawia, że tylko nieliczni inwestorzy potrafią wykorzystać korekty w silnych trendach do zajmowania swoich dobrych , przynoszących profity, pozycji. Rynek dał wszystkim idealna możliwość do podłączenia się do trendu wzrostowego trwającego już dobrych kilkanaście miesięcy. Czy również da pełnię szczęścia z takiego rozwiązania? To już czas pokaże.

fw20intra

Choć w ujęciu swingowym nie mamy jeszcze najmniejszego “potwierdzenia” dla możliwości zmiany trendu spadkowego to jednak w tym najmniejszym przedziale jakim jest Dt, po utworzeniu ORGR na samym dołku a więc formacji akumulacji, wczoraj rynek dał świetną okazję do zajęcia pozycji L , która przy odrobinie szczęścia może zamienić się w świetną pozycję nie tylko Dt ale na dłuższy zakres cenowo czasowy. Zejście na dużej czarnej świecy z wyraźnym dolnym cieniem idealnie odbijającym od strefy wsparcia i to takiej istotnej z punktu poruszania się cen w trendach, był właśnie taką dobrą okazją na L. Zwłaszcza, że zarówno w 5M jak i 15M powstały tam silne formacje odwracające trend. Dzisiaj rynek powinien wreszcie uporać się z strefą oporu do której już wczoraj doszedł czyli 2450-2457 i tym samym utworzyć na wykresie intra większą ORGR z zasięgiem około 90 pkt co pozwoliłoby na ruch w kierunku 2550.

dax

Na DAX, choć w przeciwieństwie do S&P nie nastąpiło wybicie OB, to jednak sama świeca która dolnym cieniem wyraźnie odbiła po raz drugi od linii trendu i posiada biały korpus wskazuje na to, iż dzisiaj właśnie może nastąpić ten moment. Tu w dalszym ciągu czekamy na wybicie strefy oporu w rejonie 12600-12650 aby móc dać zielone światło dla zmiany trendu. Obecny ewentualny DB po wybiciu linii szyi powinien dać zasięg wzrostu pozwalający na wybicie tej strefy. Jeśli tak się stanie to dalsza droga na północ stanie otworem a pierwszą barierą , przeszkodą w dojściu na nowy szczyt będzie tak naprawę rejon 12900.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźnie realizację założenia z wczorajszej analizy. Zejście do strefy “na koronę” po uprzednim wybiciu ostatniego potwierdzonego szczytu i powstaniu formacji odwracającej dało wzrost, który w efekcie utworzył nowy poziom szczytowy i realizacja co najmniej korekty całego spadku od 12660 jest w grze. Teraz jesteśmy w niedalekiej odległości od stref oporu, które niedźwiedzie mogą chcieć wykorzystać do swojego ataku. Mam tu na myśli rejony 12500 – 12550 gdzie w bliskich odległościach mamy idealne poziomy zniesień geometrycznych do powstania układów harmonicznych na spadki jak i strefę oporu cenowego oraz górne ograniczenie kanału cenowego. Mamy zatem przestrzeń, która może sprawić problemy przed ewentualnym dalszym wzrostem. Równocześnie warto wziąć pod uwagę to, iż nawet jeśli do czegoś takiego dojdzie to bez wyraźnego wybicia stref w których obecnie się znajdujemy raczej nie powinniśmy ostro ryzykować pozycjami S. Wiem że tu na tę chwilę mamy tylko “abc” w górę i wydaje się że S z wspomnianych stref jest czymś naturalnym ale nawet wówczas musimy brać pod uwagę to co i gdzie zadziało się z ujęcia dziennego.

20 Replies to “Komentarz przed sesją 15.02.2018

  1. Uwaga 1 naruszona,lecz jak zbudują teraz klin,to będzie cacy,ja ponowiłem pozycje 20 pkt niżej nie ze strachu że rynek odjedzie ,dlatego gdyż był odpowiedni sygnał,no i ruchomy stop.Jak pojadą w dól koncepcja do kosza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *