Komentarz przed sesją 13.02.2018

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia w którym rynek próbował odmienić główną tendencję z ostatnich 3 tygodni. Jednak Wig 20, który wzrósł wczoraj o 1.33% do poziomu 2414 nie sprostał do końca temu zadaniu i mimo otwarcia luką nie dał „ciężkich” powodów do uznania takiej możliwości.

wig20

Walcząc o utrzymanie dołka z początku grudnia 2017 otworzyliśmy się wczoraj luką. Jednak próba chociażby wybicia połowy czarnego korpusu, która przy powodzeniu dałaby silny sygnał do wzrostu czyli formację Gwiazdy porannej, nie udała się. Pozostawiony po sesji górny cień każe nam zachować pełną ostrożność na dzisiejszą sesję. Trzeba przyznać, że obecny układ trzech ostatnich świec daje dość mocny argument niedźwiedziom ponieważ takie rozłożenie świec w takich kolorach przypomina formację kontynuacji i bez wyjścia nad połowę czarnego korpusu z ostatniego czwartku strona podażowa ma za sobą większą przewagę.

fw20intra

W ujęciu intra, kontrakty wybiły ostatni potwierdzony szczyt korekty w ruchu spadkowym ale tylko tym od poziomu 2457 a to jest zbyt mało aby myśleć co najmniej o większym odreagowaniu. Faktem jednak jest, że na dołku można dostrzec formację ORGR a ostatnia świeca z długim dolnym cieniem idealnie wpisuje się w ruch powrotny do wybitej linii szyi. To zaś daje możliwość kontynuacji wzrostu w kierunku strefy na ok. 2455-2457 w celu jej wybicia i dania sygnału możliwości zmiany całego trenu spadkowego od szczytu na 2658.

dax

Na DAX mamy podobny układ świec do tego jaki powstał na naszym indeksie i tu również pozostawiony długi cień od góry wczorajszej świecy nie napawa optymizmem. Jednak pamiętamy z jakiego miejsca nastąpiło odbicie i dlatego nie odrzucałbym możliwości kontynuacji jego w celu wyłamania OB i strefy oporu na ok. 12600-12650. Takie odbicie dało by już mocne podstawy do upatrywania zmiany trendu.

daxfutureintra

Jeśli chodzi o wykres intra kontraktów na DAX to tu również sytuacja nie jest jeszcze taka klarowna. Mamy co prawda wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu korekty i możliwość zmiany tendencji ruchu od 12658 ale po pierwszym reteście wybitej strefy na ok. 12550-12300 rynek nie zrobił nowego szczytu i w dalszym ciągu jest możliwość pogłębienia korekty pierwszego odbicia czy nawet ruch na nowy dołek. Z punktu widzenia ruchu spadkowego od 12658 wybicie w dół strefy różowej powinno zaowocować co najmniej zejściem do poziomu ok. 12150. Jeśli byki nie dopuszczą do tego a skutecznie wybiją kolejną strefę oporu w rejonie 12450 albo pozwolą na cofnięcie i po dojściu do 12150 zaatakują wybijając dwie kolejne strefy, wówczas będziemy mieli duże szanse na dalsze wzrosty, wybicie 12650 a co za tym idzie otwartą drogę do 12950 czy nawet do 13150.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz przed sesją 13.02.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *