Komentarz przed sesją 09.02.2018

Po jednej sesji wzrostowej, nasz rynek ponownie zaliczył spadek. Indeks WIG 20 stracił na wartości -1.44% i zakończył dzień na poziomie 2406. Zatem w cenach zamknięcia pojawił się nowy dołek. Czy teraz można już zapomnieć o dobrych czasach dla inwestorów?

wig20

Odpowiadając na pytanie mogę stwierdzić, iż w tej kwestii nie zaszła zmiana i choć „wisimy nad przepaścią” to jest to raczej efekt emocjonalny. Takie silne spadki uaktywniają czarne wizje. Prawda jest taka, ze dołek , najistotniejszy dołek z 4.12 w dalszym ciągu nie jest wybity a wczorajszy spadek stworzył na wykresie dziennym układ świecowy, który można określić mianem Kanapki. Jeśli wspomniany dołek zostanie wybity to na pierwsze miejsce wyjdzie scenariusz pożegnania szczytów na dłuższy okres ale jeśli dołek zostanie utrzymany i obecna tendencja zmieni kierunek to będzie to najlepsza z możliwych sytuacji do tego aby skorzystać z sytuacji i po fajnej korekcie dokonać zakupów z perspektywą nowych szczytów.

fw20intra

Jeśli chodzi o wykres intra kontraktów to tutaj konsolidacja jaka miała miejsce niemal przez trzy sesje utworzyła klin wzrostowy, który wczoraj po południu został wybity i tym samym ceny spadły do poziomów bardzo bliskich ostatnim minimom. Sytuacja stała się napięta bo jakby nie było wczorajsza sesja w USA nie jest taka zachęcającą do kupna tylko wręcz przeciwnie a to może spowodować emocjonalne otwarcie luką w dół, które zagrozi utrzymaniu dołka na 2387. Mimo wszystko na tę chwilę jeszcze tego nie ma i w dalszym ciągu rozgrywającymi jest strona S ale w tych rejonach trzeba mocno uważać z stawianiem na takie pozycje.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

52 Replies to “Komentarz przed sesją 09.02.2018

 1. Poza silnie umacniającym się CHF i USD, co daje do myślenia jak dynamiczne mogą być spadki, warto odsłuchać Krzysztofa Jackowskiego – prognoza na 2018 rok. To tylko tak w ramach ostrożności. WIG wyrównał szczyt historyczny i naprawdę ma z czego spadać. Tak dla poszerzenia wyobraźni hossy – CDR z 280 pracownikami i serią sprawnych wysokowydajnych komputerów ma kapitalizację 10,7 mld PLN, a PKP Cargo przewożący 120 mln t ładunków rocznie, przy pomocy 1200 lokomotyw i 62 tys. wagonów ma kapitalizację 4 x mniejszą !!! Powodzenia w zajmowanych pozycjach.

   1. wizja Jackowskiego była na pocz. stycznia, pstrzegal o pęknięciu banki na krypto i w usa i europie, znowu trafił. W USA prognozują 10 letnie obligacje na 3,25 to jest bessa

   1. Jak nie dowiozą zboża, węgla dla ciebie lub ciepłowni, ogólnie artykułów spożywczych, to zjesz myszkę czy klawiaturę tej gry?

 2. Na szybki powrót do wzrostów raczej nie ma co liczyć. Najpierw zapewne przez tydzień-dwa będą się tutaj konsolidować, ale dołek chyba rzeczywiście może być blisko.
  Tak, czy inaczej, przydałaby się korekta tego wodospadu i chociażby domknięcie tamtej luki.

  1. Białek i inni analitycy zauważają, że w każdym z 4 przypadków kiedy następowały tak głębokie spadki w USA jak obecnie nie oznaczały one rozpoczęcia bessy. Następowały one dopiero na ogół po 8 miesiącach. Tyle tylko, że p. Białek raczył zapomnieć, że tamtych przypadkach hossy nie trwały wcześniej 9 lat tylko ździebko krócej i nie były one nakręcane sztucznie drukowaniem papierów.

  1. Dość mocna teza w świetle ostatnich obrotów oraz zachowania LOP które dzisiaj po raz pierwszy od trzech dni nie spada tylko rośnie.

   1. Wzrost LOP, hmm. Czyli długa strona rynku pobiera eL nad wsparciem a strona przeciwna sprzedaje. Jest tego jakaś wartość prognostyczna?

    1. skoro ponad 6000 zamknęli przez 3 dni na dołkach to kto był siłą przewodnią zamykania? Duży? Wątpię. Teraz kto bierze długie ? Kowalski co ma g… w portkach i widzi już bessę? Wątpię?

     1. Darku,

      LOP rósł z 58/9k wraz z ceną z poziomu 2370 aż do momentu dołka/sesji 06/02 na 2509

      To jaką to ma wartość prognostyczną ? rosła cena / spadała cena a LOP tylko rósł !

      Nagle ktoś zamyka pozycje – zgoda

      To co stoi teraz na przeszkodzie żeby wraz ze spadkiem dalszym ceny zaczął rosnąć LOP ?

      http://bankfotek.pl/view/2110456

      Na wykresie dziennym w20 jesteśmy pod 200MA , test od dołu zaliczony i dolna banda TR/Megafonu możliwa. Weekly 2gi czarny kruk – 3ci next week ?

      Pozdrawiam

      BttF

 3. Już niemal 200 mln obrotu, więc pojawili się chętni na kupno papierów mimo braku Amerykanów. Ciekawe, czy to odbicie dojdzie (jeżeli to już dołek) chociaż do 2500?

 4. Panie Darku, Co Pan sądzi o PKN w tej chwili? W weekendowej prognozował Pan spadek na 95. Myśli Pan w tej chwili, że to już koniec spadków?

    1. Miałem.Ski na linii szyji na którą się uparlem , ale już pozamykali i to dużo wyżej . Wszak AT mówi że nie ma uprawnień do S póki nie padną odpowiednie poziomy .

    1. Seweryn, eliota można na tak różne sposoby wyznaczać że Ja tego nie jestem wstanie ogarnąć – więc to najzwyczajniej wyrzuciłem z mojej głowy ale tak z ciekawości wrzuć swoje rozliczenie bo mi wychodzi takie coś …
     http://www.bankfotek.pl/view/2110555
     oczywiście widzę wsparcia ale na h1 dopóki nie wybiją punktu „c” to mamy trend spadkowy
     ale być może wcześniej może być okazja do kolejnego „S” na 15 min tak to widzę na tą chwilę…
     http://www.bankfotek.pl/view/2110557
     pozdro

   1. Wykres przyjmie wszystko co głowa pomyśli . Ja sam rozrysowałem obecną sytuacje na jeszcze trzy inne sposoby . Myślę , że najwartościowsze zdaje się być obserwowanie , co dzieje się na bandach i potencjalnych oporach , obserwacja lopu i obrotów .

  1. Najgorsze , że na NAS 100 tygodniowym i na miesięcznym mamy wciąż objęcie bessy . Jest jeszcze szansa , że uda im się wymazać te miesięczne .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *