Komentarz przed sesja 08.02.2018

Za nami sesja podczas, której popyt próbował zniwelować straty jakie nastąpiły po poprzedniej sesji. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.23% i zakończył dzień na poziomie 2441. Na wykresie powstała idealna sytuacja do wykorzystania dla strony kupującej w celu ponownego rozpatrywania nowych szczytów.

wig20

To, ze rynek zatrzymał się w idealnym miejscu po wtorkowej sesji, pisałem już wczoraj rano. Wczoraj na wykresie powstał kolejny element dający nadzieję inwestorom. Mianowicie mam na myśli białą świecę w rejonie czarnego korpusu, której zamknięcie znajduje się wyraźnie powyżej połowy jej ciała. Innymi słowy w idealnym miejscu powstała formacja Harami, którą teraz pozostaje „tylko” wykorzystać i wybić górą. Jeśli to zadanie zostanie wykonane to będzie to pierwszy poważny krok w stronę kontynuacji hossy. Zanegowanie formacji i równoczesne wybicie dołka z 4.12.2017 będzie natomiast miało swoje negatywne konsekwencje w dłuższym terminie. Czekamy zatem teraz na potwierdzenie bądź zanegowanie formacji i adekwatnie do sytuacji podejmujemy odpowiednie działania.

fw20intra

Jeśli chodzi o wykres intra kontraktów na WIG 20 to tu możemy powiedzieć, że żadna istotna zmiana nie nastąpiła. W dalszym ciągu znajdujemy się na strefie oporu ok. 2440 wyraźnie poniżej kolejnej bardziej istotnej strefy na ok. 2460. Wczoraj przez cały dzień cena oscylowała w bardzo wąskim zakresie , wyznaczając konsolidację mogącą stać się bardzo fajną bazą do wybicia w górę. Pokonanie 2446 będzie już pierwszym optymistycznym sygnałem tworzącym na wykresie intra coś w rodzaju DB. W tym miejscu warto wspomnieć o jednej ciekawej sprawie. Mianowicie od dwóch sesji a dokładniej od popołudnia z wtorku i dalej przez cały wczorajszy dzień mieliśmy do czynienia z intensywnym zamykaniem pozycji. LOP zmalał przez ten okres o przeszło 6000 szt. Warto to utrwalić w swoich spostrzeżeniach aby mieć na przyszłość pewne wskazania co taka sytuacja oznacza.

dax

Na DAX kolejna biała świeca z wyraźnymi cieniami domknęła lukę i na tę chwilę odbiła od strefy oporu na ok. 12650. Trudno jest na podstawie tego wykresu ocenić z jakimkolwiek większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, czy mamy już za sobą spadki czy rynek jeszcze ich nie skończył. Reakcja wzrostowa na strefę wsparcia i formację harmoniczną jest silna ale o takich spadkach nie musi to oznaczać samych dobrych rzeczy. Dodatkowym utrudnieniem jest zupełnie inne zachowanie indeksu i kontraktów jakie miało miejsce kilkadziesiąt godzin wcześniej. Na tych drugich rynek wybił dołek z końca sierpnia a na indeksie nie. Teoretycznie to indeks rządzi kontraktami a nie odwrotnie ale z drugiej strony musimy pamiętać że jednak ktoś tam na bardzo niskich poziomach zagrywał i nie koniecznie jest po dobrej stronie rynku co może powodować stworzenie okazji do próby ponownego zejścia w te rejony. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak dokładnie śledzić indeks ale równocześnie kontrakty w ujęciu intra co zawsze tu czynimy. A skoro już o tym mowa to spójrzmy na wykres intra kontraktów.

daxfutureintra

Tutaj nadal brakuje wybicia strefy na ok. 12750, która oddziela zgodnie z zasadami fazę spadkową od możliwości jej zmiany na wzrostową. W ujęciu czysto Dt mamy trend wzrostowy i dopóki rynek nie zejdzie poniżej 12320 tak będzie dalej. Po ewentualnym wybiciu wspomnianej strefy będziemy mogli powoli zmieniać spostrzeżenie rynku w ujęciu nieco większym niż Dt.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

21 Replies to “Komentarz przed sesja 08.02.2018

 1. Lingwista pisze:
  6 lutego 2018 o 17:54

  Obroty 1447 mln. Może jutro na ząbek w górę starczy, ale na coś więcej bym nie liczył.
  Wczoraj ząbek. Dzisiaj dziąsło. Jutro ? Okostna.

  1. Jest duża szansa że została wykończona 4 fala w impulsie od 1.1550 czyli 4 w 5 w impulsie od samego dołka z stycznia 2017. Co prawda dzień jeszcze trwa ale są na to duże szanse . Jeśli jednak nie stanie się tak to zejdą jeszcze chyba w okolice 1.2170 i z tych poziomów rozpoczną 5 w 5.

   1. A czy nie potrzebna byłaby korekta widoczna na świecach tygodniowych? bo w wypadku takiego zwrotu – już dzisiaj – nie byłoby żadnej proporcji tej fali czwartej w stosunku do układu falowego od 1.1550

   2. Podsumowując moje pytanie, czy ten tydzień nie powinien skończyć się w okolicach 1.22 a następny z dolnym cieniem sięgającym 1.21 ale z zamknięciem na ok. 1.2250 i następne 2-3 tygodnie już do góry

    1. Dobromirze z pełnym szacunkiem odpowiem tak , nie jestem wróżbitą i naprawdę nie wiem co powinno być i jak.

 2. Wszystko zgodnie ze scenariuszem, który wbrew zdecydowanej większości analityków przewidziałem 6-ego o 17.54, co zacytowałem wyżej. Lizanie ran nie skończy się na jednej sesji.

    1. Ja jako ten który czekał na te tysiące punktów w dół na razie przeoczyłem a nawet i wtopiłem na L-kach . I to wszystko zgodnie ze scenariuszem, który wbrew zdecydowanej większości analityków przewidziałem Lingwisto .
     Przez duże L bo się będzie czepiał ; )

     1. Nie żebym się cieszył z czyjejś straty Seweryn a wręcz jest przeciwnie współczuje bo wiem że to nic miłego ale rynek dał znać o tym co może zrobić ….

      Tom’as pisze:
      31 stycznia 2018 o 21:38
      tym razem Liktor pojawiło się coś już na NDX godzinowym i powiedziałbym że tu mocno trzeba obserwować bo choć wsparcie trzyma to rGr wyrysowali
      http://www.bankfotek.pl/view/2109670

      u mnie na tą chwilę wygląda to tak:
      http://www.bankfotek.pl/view/2110440
      czekam na wybicie kolejnego dołka

   1. W kasie zero-czekam bowiem na wyraźny sygnał wejścia. ale kolejne skądinąd potwierdzenie słuszności moich teoretycznych założeń zajmowania w średnioterminowym horyzoncie pozycji na giełdzie zaowocuje niebawem. W przeciwieństwie do większości uczestników tego bloga nie jestem bowiem uzależniony od hazardowej gry na kontraktach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *