Komentarz przed sesja 08.02.2018

Za nami sesja podczas, której popyt próbował zniwelować straty jakie nastąpiły po poprzedniej sesji. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 1.23% i zakończył dzień na poziomie 2441. Na wykresie powstała idealna sytuacja do wykorzystania dla strony kupującej w celu ponownego rozpatrywania nowych szczytów.

wig20

To, ze rynek zatrzymał się w idealnym miejscu po wtorkowej sesji, pisałem już wczoraj rano. Wczoraj na wykresie powstał kolejny element dający nadzieję inwestorom. Mianowicie mam na myśli białą świecę w rejonie czarnego korpusu, której zamknięcie znajduje się wyraźnie powyżej połowy jej ciała. Innymi słowy w idealnym miejscu powstała formacja Harami, którą teraz pozostaje “tylko” wykorzystać i wybić górą. Jeśli to zadanie zostanie wykonane to będzie to pierwszy poważny krok w stronę kontynuacji hossy. Zanegowanie formacji i równoczesne wybicie dołka z 4.12.2017 będzie natomiast miało swoje negatywne konsekwencje w dłuższym terminie. Czekamy zatem teraz na potwierdzenie bądź zanegowanie formacji i adekwatnie do sytuacji podejmujemy odpowiednie działania.

fw20intra

Jeśli chodzi o wykres intra kontraktów na WIG 20 to tu możemy powiedzieć, że żadna istotna zmiana nie nastąpiła. W dalszym ciągu znajdujemy się na strefie oporu ok. 2440 wyraźnie poniżej kolejnej bardziej istotnej strefy na ok. 2460. Wczoraj przez cały dzień cena oscylowała w bardzo wąskim zakresie , wyznaczając konsolidację mogącą stać się bardzo fajną bazą do wybicia w górę. Pokonanie 2446 będzie już pierwszym optymistycznym sygnałem tworzącym na wykresie intra coś w rodzaju DB. W tym miejscu warto wspomnieć o jednej ciekawej sprawie. Mianowicie od dwóch sesji a dokładniej od popołudnia z wtorku i dalej przez cały wczorajszy dzień mieliśmy do czynienia z intensywnym zamykaniem pozycji. LOP zmalał przez ten okres o przeszło 6000 szt. Warto to utrwalić w swoich spostrzeżeniach aby mieć na przyszłość pewne wskazania co taka sytuacja oznacza.

dax

Na DAX kolejna biała świeca z wyraźnymi cieniami domknęła lukę i na tę chwilę odbiła od strefy oporu na ok. 12650. Trudno jest na podstawie tego wykresu ocenić z jakimkolwiek większym lub mniejszym prawdopodobieństwem, czy mamy już za sobą spadki czy rynek jeszcze ich nie skończył. Reakcja wzrostowa na strefę wsparcia i formację harmoniczną jest silna ale o takich spadkach nie musi to oznaczać samych dobrych rzeczy. Dodatkowym utrudnieniem jest zupełnie inne zachowanie indeksu i kontraktów jakie miało miejsce kilkadziesiąt godzin wcześniej. Na tych drugich rynek wybił dołek z końca sierpnia a na indeksie nie. Teoretycznie to indeks rządzi kontraktami a nie odwrotnie ale z drugiej strony musimy pamiętać że jednak ktoś tam na bardzo niskich poziomach zagrywał i nie koniecznie jest po dobrej stronie rynku co może powodować stworzenie okazji do próby ponownego zejścia w te rejony. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak dokładnie śledzić indeks ale równocześnie kontrakty w ujęciu intra co zawsze tu czynimy. A skoro już o tym mowa to spójrzmy na wykres intra kontraktów.

daxfutureintra

Tutaj nadal brakuje wybicia strefy na ok. 12750, która oddziela zgodnie z zasadami fazę spadkową od możliwości jej zmiany na wzrostową. W ujęciu czysto Dt mamy trend wzrostowy i dopóki rynek nie zejdzie poniżej 12320 tak będzie dalej. Po ewentualnym wybiciu wspomnianej strefy będziemy mogli powoli zmieniać spostrzeżenie rynku w ujęciu nieco większym niż Dt.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarz giełdowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „Komentarz przed sesja 08.02.2018

 1. Lingwista pisze:

  Lingwista pisze:
  6 lutego 2018 o 17:54

  Obroty 1447 mln. Może jutro na ząbek w górę starczy, ale na coś więcej bym nie liczył.
  Wczoraj ząbek. Dzisiaj dziąsło. Jutro ? Okostna.

 2. Łiktor pisze:

  Przewieźli mnie wczoraj w jedną i drugą stronę i dziś już jestem spokojniejszy .

 3. ewa pisze:

  Wzielam eur/usd po 1.22684…stop na -1600zl …zobaczymy

 4. ewa pisze:

  Szybko poszlo -1600..

 5. ewa pisze:

  Pozycja ponowiona na 1.22650 …stop na -4700zl

 6. ewa pisze:

  Zamknelam na 1.22900 -z zyskiem ok.10.000 minus wczesniejsze 1600….ale moze isc dalej do gory…

 7. ewa pisze:

  Pytanie dla gospodarza….jak widzi pare eur/usd…?

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Jest duża szansa że została wykończona 4 fala w impulsie od 1.1550 czyli 4 w 5 w impulsie od samego dołka z stycznia 2017. Co prawda dzień jeszcze trwa ale są na to duże szanse . Jeśli jednak nie stanie się tak to zejdą jeszcze chyba w okolice 1.2170 i z tych poziomów rozpoczną 5 w 5.

   • ewa pisze:

    Bardzo dziekuje…czyli raczej mamy zgodnosc pogladow…to cieszy w koncu doskonale przewidzial Pan kurs usd/pln

   • Dobromir pisze:

    A czy nie potrzebna byłaby korekta widoczna na świecach tygodniowych? bo w wypadku takiego zwrotu – już dzisiaj – nie byłoby żadnej proporcji tej fali czwartej w stosunku do układu falowego od 1.1550

   • Dobromir pisze:

    Podsumowując moje pytanie, czy ten tydzień nie powinien skończyć się w okolicach 1.22 a następny z dolnym cieniem sięgającym 1.21 ale z zamknięciem na ok. 1.2250 i następne 2-3 tygodnie już do góry

    • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

     Dobromirze z pełnym szacunkiem odpowiem tak , nie jestem wróżbitą i naprawdę nie wiem co powinno być i jak.

 8. Lingwista pisze:

  Wszystko zgodnie ze scenariuszem, który wbrew zdecydowanej większości analityków przewidziałem 6-ego o 17.54, co zacytowałem wyżej. Lizanie ran nie skończy się na jednej sesji.

  • Seweryn pisze:

   Ktoś zawsze przewidzi, pytanie ile na tym zarobiłeś lingwisto albo ile na tym straciłeś.

   • Tom'as pisze:

    zgadza się …. ciekawe czy największe niedźwiadki mają S-ki?

    • Seweryn pisze:

     Ja jako ten który czekał na te tysiące punktów w dół na razie przeoczyłem a nawet i wtopiłem na L-kach . I to wszystko zgodnie ze scenariuszem, który wbrew zdecydowanej większości analityków przewidziałem Lingwisto .
     Przez duże L bo się będzie czepiał ; )

     • Tom'as pisze:

      Nie żebym się cieszył z czyjejś straty Seweryn a wręcz jest przeciwnie współczuje bo wiem że to nic miłego ale rynek dał znać o tym co może zrobić ….

      Tom’as pisze:
      31 stycznia 2018 o 21:38
      tym razem Liktor pojawiło się coś już na NDX godzinowym i powiedziałbym że tu mocno trzeba obserwować bo choć wsparcie trzyma to rGr wyrysowali
      http://www.bankfotek.pl/view/2109670

      u mnie na tą chwilę wygląda to tak:
      http://www.bankfotek.pl/view/2110440
      czekam na wybicie kolejnego dołka

   • Lingwista pisze:

    W kasie zero-czekam bowiem na wyraźny sygnał wejścia. ale kolejne skądinąd potwierdzenie słuszności moich teoretycznych założeń zajmowania w średnioterminowym horyzoncie pozycji na giełdzie zaowocuje niebawem. W przeciwieństwie do większości uczestników tego bloga nie jestem bowiem uzależniony od hazardowej gry na kontraktach.

 9. Łiktor pisze:

  Lubię jak tak zapierdziela .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *