Komentarz przed sesją 07.02.2018

No to się zadziało! Wczoraj nasz rynek zgodnie z przewidywaniami po „czarnych poniedziałkach” na innych rynkach, runął w dół. Indeks WIG 20 zrealizował spadek o -3.75% i zakończył dzień na poziomie 2412. Nie jest to zapewne wynik, który cieszy inwestorów ale …. . 

wig20

No właśnie, powiedzmy sobie szczerze, w ujęciu dziennym tragedii żadnej, na tę chwilę , nie ma. Po prostu głęboka korekta która zeszła do strefy na Koronę a czarna świeca z delikatnym dolnym cieniem powstała przy skokowo większym obrocie. Jak widać na powyższym wykresie, znaleźliśmy się na linii trendu poprowadzonej przez dwa dołki od których rozpoczął się ostatni impuls wzrostowy na szczyt. Strefa o której już wspomniałem cechuje się jeszcze jedną kwestią, mianowicie OBROTY. Zaznaczyłem strzałkami jak właśnie na tym poziomie odbierany był papier przez silniejsze ręce co w efekcie wyniosło indeks w rejony 2650. Wczoraj tez tutaj powstał duży obrót zatem należy spodziewać się, iż dołek jest tuż tuż. Jeśli indeks nie wybije 2370 to będzie to dołek korekty i otwarta zostanie droga do kolejnego szczytu. Na dzisiaj przy tych „sprzyjających okolicznościach” dla zakończenia spadku brakuje sygnału i dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 mamy dojście do strefy wyznaczonej za sprawą zniesienia 88.6 i strefy wewnętrznej cenowej. Układ jaki możemy dostrzec w obecnej sytuacji idealnie pasuje do harmonicznego Nietoperza. Korekty wiodące spadek o idealnie równym rozmiarze są również ciekawym wyznacznikiem. Tu ostatnia z nich widać miała już przebłyski wybicia. Możemy zatem powiedzieć, że ważą się losy związane z ewentualnym zakończeniem spadku. Pierwszą taką oznaką będzie wyjście ceny nad 2455. Jeśli tak się stanie to jak najbardziej w grze będzie nowy szczyt jeśli jednak rynek nie zdoła utrzymać 2390 to sytuacja będzie bardziej niedźwiedzia niż jest dzisiaj. Brak wybicia 2455 a równoczesne pokazanie się w tych okolicach sygnałów sprzedażowych będzie kolejną okazją w Dt do podjęcia tematu pozycji krótkich.

dax

Na rynku DAX rozjechały nam się instrumenty jakie omawiamy. Tzn inaczej wygląda DAX a zupełnie inaczej kontrakty na ten indeks. Najpierw ten pierwszy. Spadek na otwarciu wypadł w okolicach strefy wsparcia na 12250-12300. Reakcja była silna i gwałtowna jednak do końca dnia utrzymał się górny cień i w dalszym ciągu nie mamy domkniętej luki. Zatem możemy powiedzieć, że realizacji czerwonego OB jest jak najbardziej możliwa a wczorajsze odbicie należy rozpatrywać w kategoriach korekty a nie koniecznie zmiany tendencji i jej zakończenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na kontraktach które jeszcze wczesnym rankiem wczorajszego dnia notowane były w okolicach 11700 a więc poniżej dołka z 31.08.

daxfutureintra

Tutaj widać silną reakcję, która jednak nie zdołała jeszcze wybić ostatniego potwierdzonego szczytu korekty w ruchu spadkowym i trudno jest tu mówić o tym, że nastąpiła zmiana w tendencji jaka panuje od kilku ostatnich sesji. Choć na wykresie dziennym kontraktów możemy doświadczyć bardzo ciekawej formacji odwracającej trend to jednak ta rozbieżność między rynkami indeksu i kontraktów daje chyba podstawy do wyczekania lepszych momentów na ewentualną grę w kierunku północnym natomiast cały czas obowiązuje jeszcze kierunek S.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

24 Replies to “Komentarz przed sesją 07.02.2018

 1. Na 2428 wypakowywał się chyba jakiś „ukryty baton”, więc mogą tu wrócić i jeszcze raz docisnąć. Przynajmniej u mnie tak to wyglądało…

  1. Proszę o uzasadnienie tego poziomu, bo ja tu widzę formacje spadkową z zasięgiem na przynajmniej 200 pipsów czyli 1.2090 wówczas tygodniowy MACD będzie spadkowy co może dać znacznie głębsze zejście na kilkanaście miesięcy. Gdyby dzisiaj pojawiła się siła popytowa, to i tak max. zasięg jest ograniczony górnym poziomem obecnej formacji ok. 1.2520

    1. Tak mówią, że brakuje tej fali, ale mam pytanie jaki poziom spadku zanegowałby tą teorię, do ilu może zatem maksymalnie spaść, żeby można było mówić o wyprowadzeniu 5 w 5

 2. Sl podciągam do poziomu 12393 , wydaje się , że będą jeszcze nabijać dołek , a szkoda profitów . Ach ta chciwość

 3. No i mamy niemiecki rząd. Reakcja rynku taka jaka jego jakość. SPD /która przegrała wybory/ poza fotelem Kanclerza bierze najważniejsze resorty. Kapitulacja Merkel.

  1. Za mało mam doświadczenia, by się wypowiadać w tej kwestji , ale pozwoliłem sobie zauważyć , że konty nachylenia różnią się od siebie . Czy tak może też wyglądać ta formacja ?

   1. Rozumiem że chodzi Ci o to co było już po zakończeniu poprzedniego tygodnia. Pamiętajmy jednak że każda formacja potrzebuje potwierdzenia a na dodatek dużo korekt zaczyna się również objęciem ale nic z tego nie wychodzi. Moim zdaniem Hossa nie kończy się odwróconą “v” i wątpię aby to był koniec.

 4. Usdpln wybił moją linię, o której pisałem na poziomie 3,77 i teraz w najlepszym przypadku może być tylko powrót do niej .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *