Komentarz przed sesją 02.02.2018

Początek miesiąca zaczęliśmy od mocnego machnięcia niedźwiedzią łapą. Indeks Wig 20 stracił na wartości -0.77% a zamknięcie, które wypadło na poziomie 2534 nie jest czymś co napawa optymizmem inwestorów. 

wig20

Dość sporych rozmiarów czarna świeca z niemal takiej samej długości cieniami po obydwu stronach nie należy do tych, które mogą wywoływać pozytywne spojrzenie inwestorów. Fakt powstania tak długich cieni, pokazuje jednak, że na rynku są duże emocje a te jak wiemy nie są najlepszym doradcą. Tak naprawdę, z perspektywy dziennej jeszcze nic złego dla popytu się nie stało. Cena wyraźnie odbiła od linii trendu a brak wybicia dołka ostatniego impulsu wzrostowego i zatrzymanie na poziomie 88.6% daje możliwość powstania układu Nietoperza i próby powstrzymania podaży. Jeśli układ taki zadziała to pierwszym ważnym oporem będzie strefa w okolicy 2590. A co jak zostanie wybity dołek na ok. 2500? Wówczas należy oczekiwać rozwinięcia większej korekty całego wzrostu z poziomu ok. 2370.

fw20intra

Silna przecena z godzin popołudniowych wczorajszej sesji, sprowadziła cenę kontraktów na indeks WIG 20 do poziomu 2516. Odbicie jakie tam nastąpiło należałoby rozpatrywać jako ruch korekcyjny po którym wydaje się iż rynek ten powinien ustanowić jeszcze jeden dołek. Jeśli cena nie wybije 2508 i powstanie jakiś schemat odwrotu to może to być idealny moment na wejście w nowy impuls wzrostowy. Dt, którzy zajmowali pozycję zgodna z trendem w tym interwale czyli S powinni mocno obserwować sytuację i odpowiednio reagować.

dax

Na DAX mieliśmy wczoraj jeszcze większą przecenę , silna czarna świeca bez problemu wybiła strefę wsparcia i doszła do poziomu ok. 13000 gdzie na drodze stanęła linia trendu. Trochę niżej mamy wyraźną strefę wsparcia a tak na dobrą sprawę to cały rejon od 12750-13000 jest naszpikowany strefami i ważnymi poziomami. Jeśli rynek zdoła go pokonać to wówczas należy spodziewać się dalszej przeceny do poziomu ok. 12500. Jednak takie rozważania zostawmy jeszcze na chwilę z boku bo choc świeca nie napawa optymizmem to z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę iż takie markowanie ceny nosi często znamiona wykończenia się potencjału spadkowego. To zaś mogłoby oznaczać zakończenie korekty na linii trendu i powrót do wzrostów.

daxfutureintra

Już pierwsza godzina wczorajszej sesji , pokazała na wykresie intra kontraktów na DAX, że słusznym kierunkiem będzie S. Pin bar który przetestował strefę na ok. 13250-13270 nie mógł być odebrany inaczej jak tylko sygnał do zajmowania S. Oczywiście stosunkowo duża bliskość strefy 13130-13180, która była ostatnio broniona mogła wzbudzać obawy o takie zajmowanie pozycji. Jeśli ktoś tak odbierał rynek to nie udało mu się załapać na całkiem fajny ruch. W obecnej sytuacji należy mocno brać pod uwagę, iż trend spadkowy jaki w tej chwili mamy na wykresie intra, powinien sprowadzić cenę w okolicę 12850. Tam upatrywałbym ewentualnego końca spadku. Co prawda warto zauważyć miejsce w jakim obecnie się znajdujemy bo i ono posiada “walory” do zakończenia przeceny na tym instrumencie. Mimo wszystko, jeśli ktoś planuje inne pozycje niż S powinien zaczekać na wyraźniejsze sygnały zmiany tendencji.

58 Replies to “Komentarz przed sesją 02.02.2018

 1. Oj , Severyn zamiast mnie uspokajać trzeba było skupić się na tym co pokazuje wykres i reagować na to . A tak nieźle cię wczoraj przewieźli z twoimi L kami

  1. Przewieźli tyle co na SL-osie
   Ale Ty Łiktor wczoraj trochę za bardzo szalałeś z tymi pozycjami . Jak Ci wybiją SL to odczekaj godzinę, może dzień a nie za 5 minut otwierasz to samo praktycznie w tej samej cenie .Nie ma sensu po wybiciu natychmiast otwierać jej znowu. Przecież to jest ciągle ta sama pozycja.

   1. Zauważ , że wczoraj sytuacja zmieniła się radykalnie w 5min było to widać bardzo ładnie na Nasdq , dlatego zamknąłem L na Dax i otworzyłem S na Nas100 niestety za sępilem się na 20 pkt. I już nie udało mi się ponowić pozycji bo odskoczyli od oporu jak poparzeni .

   2. Ja mam Severyn wrażenie , że ty widzisz wsparcia i linie trendu ale zupełnie ignorujesz to co się na nich tworzy .

 2. Teraz na Nas 100 głowa z ramionami jak byk jeśli wybija szyję 6900 to Dax 12750 pewnie zrobi , a jak wybronił to hossa cd .

  1. Pod odreagowanie , bo to jeszcze nie koniec spadku , ale możliwy powrót do wybitnej linii szyji na Nas100

   1. Zastanawiam się czy nie ustawić sl na poziomie 12750? Jestem na tą chwilę pięknie zarobiony na tych S z Dax . Grunt to dobry początek roku . Ile szczęścia miałem , że udało mi się wytrwać lukę , którą zrobił Dax na szczycie wie ten kto obserwował sytuację . Małpa znów górą nad analitykami .

 3. Zastanawiam się jeszcze do jakiego poziomu zejdzie Dax w przypadku gdy Nasdq zrealizuje cały zasięg RGR , a podobienstwo na tego ruch jest na tą chwilę bardzo wysokie

 4. Przesune Sl na poziom wejścia . Słabiutki ten Dax nawet nie reaguje na odbicie na innych głównych indexach .

 5. Ludzie wrzućcie sobie wykresy tygodniowe indeksów USA. Gdzie są wolne średnie? Gdzie jest RSI? Prosta AT i zimna głowa. Do 200 setek jest 10%. BTC. Codziennie niskie ceny. Promocje po -10% czyżby brak wiary w nowe finanse? Kodak wszedł w blockchain. Kiedyś dodawali sobie .com taka złowroga analogia

 6. W poniedziałek rano na 95% będziemy mieli nowy niemiecki rząd. Po 4 miesiącach podawaniu różnych terminów, łamaniu własnej konstytucji i wielu pustych obietnicach Frau Merkel zostanie Kanclerzem. A facet po zawodówce ministrem spraw zagranicznych albo – o zgrozo – finansów.

 7. Jeszcze jedno . Ja na Dax widzę pełne pięć fal może nie wykończone , ale teraz czas na min abc . Jeżeli ktoś ma silne ręce to nawet jeżeli teraz weźmie L to nawet jak 5 nie jest wykończona powinien zamknąć pozycję bez straty podczas korekty. Dobrze myślę?

  1. Z drugiej strony na moim ulubionym index widzę powrót do wybitnej linii szyji i tam szansę do S , a w tym przypadku widzę Dax o 100 pkt . niżej chyba , że ten okaże się być odporny na spadki w Ameryce .

    1. Chyba jednak nie skorzystam SL wybity
     Łiktor ostatnio coś pisałeś o gwarancji. Czy przyjmujesz reklamacje ?

     1. Rynek kara za chciwość za zuchwałość ale też za głupotę i za brak planu. Chciałem pokazać żeby nie sugerować się kimś w podejmowaniu decyzji o otwarciu transakcji bo przeważnie się tak kończy i jest to skrajna nieodpowiedzialność bo niby skąd mógłbyś wiedzieć że teraz trzeba już kupować albo nie? . Obserwując Twoje ostatnie zagrania widać że ulegasz emocjom i zmieniasz zdanie nawet w ciągu 5 minut. Powiedziałbym że nawet bardziej niż niejaki Qba który tu kiedyś gościł . To zawsze się kończy tylko w jeden sposób.

 8. Jeszcze raz ci napiszę Severyn , że nie reagujesz na to co się dzieje , tylko bierzesz pozycję , a potem się modliszka żeby zarobiła .

 9. Odkupuje 2L na Dax po 12798 Sl 12700 może jeszcze pociągną na dół , ale jesteśmy już blisko mocnego wsparcia

 10. 12775 jedno L bo boję się że odjada . Mam duży zapas z S więc Śl na 12670 i będę dobierał 2 L po dojściu do 12730

 11. Już w domku . Wyjaśnie wam dlaczego mam duże wątpliwości co do nowych szczytów . Mianowicie spójrzcie co dziś się działo na obligacjach amerykańskich , do tego spójrzcie co się działo na Apple . Nasdq 100 co do punkta zrobił zasięg RGR i teraz należy się korekta jak chłopu ziemia . Na tą chwilę nie widzę możliwości wyjścia na nowy szczyt , ale napewno będą chcieli utrącić S-kowiczów z linii szyji . Dlatego uważam że trafnym było zamknięcie pozycji po wykonaniu zasięgu .

 12. Spoglądałem na bardzo stary szkic tej RGR zanim jeszcze powstała i to był wykres liniowy , a na chwilę obecną na świeczkach zasięg to 6730 , wiec to mnie skłoniło do ponownego zamknięcia Dax i oczekiwania na niego na 12730 . Minimum .

  1. Sam błąd tu popełniłem i zamknąłem S brane na linji szyji po 6800 .Niestety mając szefa nad głową w pracy ciężko wszystko ogarnąć .

 13. 12654 to jest zasięg , krórego bym się sopdziewał . Pamiętacie trójkąt rozszeżający Rubika , a pod którego ja brałem pozycję S na 13500 poziom ten pokrywa się z jego dolnym ograniczeniem i jest tam też piękne wsparcie . Nie pamiętam jaki TP po zajęciu S wtedy wpisałem , wyleciał mi ten rysunek zupełnie z głowy .

 14. apple już doszło do dolnego ograniczenia trójkąta rozszeżającego to i może Nas 100 dalej nie pójdzie a formacja z liniowego była właściwa .

 15. Severyn właśnie puścił kleksa , bo wyleciała już 3 L z długim stopem , ale należało mu się , bo zrobił się za bardzo zuchwały .

  1. Druga nie trzecia a stop nie był taki długo bo miałem już dużo większe SL niż 50pkt. No i nie zapominaj że to była Twoja rekomendacja, ale oczywiście Ciebie nie winię. Z tą gwarancją to były tylko takie żarty, ale skoro masz z tego powodu wybicia SL tyle radości to i tak warto było. lubię jak ktoś jest z mojego powodu szczęśliwy.

 16. wyleciało na Sl może to i dobrze , bo dzienne świeczki na Nas wyglądają tragicznie i może być rano luka w dół .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *