Komentarz przed sesją 01.02.2018

Miesiąc zakończyliśmy sesją spadkową, trzecią pod rząd sesją podczas której niedźwiedzie były górą. Wczoraj indeks WIG 20 stracił na wartości -0.48% i zakończył dzień na poziomie 2554 co równocześnie było minimum sesji.

wig20

Czarna świeczka z górnym cieniem pokazuje wyraźnie, że w dalszym ciągu dominuje podaż i choć jesteśmy w zakresie bardzo istotnej strefy wsparcia to na tę chwilę nie widać nic co mogłoby świadczyć o zatrzymaniu spadku własnie na tych poziomach. Obecny układ na wykresie zdaje się zapowiadać dalszy ruch spadkowy co najmniej w rejony 2520. Jeśli dzisiaj coś się tu nie zmieni i jakimś trafem popyt nie obroni obecnej strefy to właśnie na wspomnianym poziomie oczekiwałbym dopiero na ewentualne zatrzymanie. Nie jestem całkowicie przekonany o zejściu do 2520 ale teraz naprawdę nie ma nic co mogłoby powstrzymać dalszy spadek. Znajdujemy się na silnym wsparciu (strefa i 61.8) ale wczorajsza świeca nie daje nadziei na odwrót, no chyba że tak jak wspomniałem, dzisiaj coś byki wymyślą. Na to ewentualne zagranie, które mogłoby zmienić sytuację już teraz, delikatnie wskazywać może układ intra na kontraktach.

fw20intra

Tu dzięki ostatniemu spadkowi z końca wczorajszej sesji, trudno jest mówić o impulsie. Na tę chwilę mamy układ zygzaka a ostatnia świeca tzw. markowanie ceny , daje możliwość próby zmiany kierunku jaki tu obowiązuje obecnie czyli spadkowego na wzrostowy. Miejsce jest ok ale czy wystarczy sił? Jeśli rynek nie da rady dokonać odwrotu to i tu należy spodziewać się kolejnej przeceny w kierunku 2530. Przed dalszym zjazdem, ostatnią linię obrony upatrywałbym w strefie (zielonej) na ok. 2555. Jeśli popyt zdecydowałby się na atak to najistotniejszym , pierwszym poziomem jaki powinien wybić i to z wyraźnym „przytupem” jest 2585.

dax

Na DAX kolejna czarna świeczka, z wyraźnie dłuższym górnym cieniem , nie napawa optymizmem, jednak fakt, iż w dalszym ciągu nie została wybita strefa wsparcia a walka rozgrywa się w jej obrębie, daje jeszcze możliwości do zakończenia korekty. Kierując się jednak wskazaniami wykresu powinniśmy brać mocno pod uwagę zejście w rejony 12900 i dopóki popyt nie pokaże czegoś dobrego dopóty to jest scenariusz o dużym prawdopodobieństwie realizacji. Pewne oznaki tego, że byki nie pozwolą na takie rozwiązanie można upatrywać w zachowaniu kontraktów na DAX przedstawionym na poniższym wykresie intra.

daxfutureintra

Tu widać wyraźnie że strefa na koronę jest broniona jak niepodległość. Ostatni większy swing przypomina mocno klin spadkowy i do pełni szczęścia brakuje „tylko” ruchu w górę wybijającego poziom 13260. Takie rozwiązanie otworzyłoby drogę do pełnego zakończenia korekty spadkowej i rozpoczęcia kolejnego impulsu wzrostowego z celem na nowe szczyty. Tu sprzymierzeńcem może okazać się wczorajsza sesja na S&P i to co wyrysował tam ten indeks w ujęciu 1h czy 4h.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

30 Replies to “Komentarz przed sesją 01.02.2018

  1. Masz rację Tomas , wydaje Ci się. No ale rzeczywiście dopóki nie padnie można próbować coś tam podkupić. Problem w tym że jak padnie a kiedyś padnie to dalej będzie podkupywanie, a więc bronienie tej strefy to tylko takie złudzenie.

    1. Gra giełdowa nie toczy się na rynku tylko w naszych głowach. Kupujemy złudzenia z chciwości a sprzedajemy fakty ze strachu. Jak opanujemy strach i chciwość to wtedy zarobimy. Przykładowo kupujemy L na Dax 13221

     1. Widze że ta pełnia działa na Ciebie ale żebyś sié nie zdziwił jak z tym schylanuem się ….

     2. I teraz mamy już niezłą stratę cena 13065 zamykamy ze strachu . Tak wygląda gra przeciętnego gracza giełdowego żyjącego złudzeniami że coś jest bronione.

 1. musiałem sie przeprosić z rynkiem i załadować fw20 L 2565 bronią i chyba z sukcesem, L również na FJP225 nie mogłem zasnąć i pykłem se na telefonie 🙂

    1. Uspokój się Łiktor . SL 450pkt. Jesteś lepszy ode mnie ; ) 13044 to nie S tylko L .
     Ja otwieram L 13030 SL 71 pkt.

     1. Człowieku ten sl był na tym poziomie do tej pory , a ja nie mam teraz czasu na dogłębne analizy , bo jestem jeszcze w pracy .

 2. Biorę tego Daxa z krótkim stopem , bo Nasdq wybronił wsparcie i rysuje piękny młot , ale w grę wchodzi jeszcze jego testowanie .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *