Komentarz przed sesją 31.01.2018

Na przedostatniej sesji miesiąca indeks WIG 20 w dalszym ciągu tracił na wartości. Tym razem było to -1.05% co dało zamknięcia dnia na poziomie 2566. Już samo otwarcie było pomyślne dla niedźwiedzi a powstała luka cenowa stanowi obecnie opór dla popytu.

wig20

Luka cenowa i dość wyraźna czarna świeca sprowadziły indeks do poziomu strefy na którą wcześniej zwracałem uwagę czyli tej opartej o szczyty z końca 2017. Dla strony popytowej jest to idealne miejsce do podjęcia walki o dalsze wzrosty. Oprócz wspomnianej jednej z najistotniejszych stref, która została wybita jedną dużą białą świecą i obecnie powinna zadziałać jako wsparcie nie do przejścia, mamy tu również zniesienie 61.8% impulsu jaki powstał od poziomu ok. 2500 oraz szczyt poprzedniego impulsu. Wydaje się zatem, że odbicie z tych rejonów powinno nastąpić i to jeszcze dzisiaj. Jeśli tak się stanie to podstawowym scenariuszem powinien być ruch na nowy szczyt choć oczywiście trzeba uwzględnić to, że w przypadku gdy rynek zawróci wcześniej będziemy oczekiwać na rozwinięcie korekty spadkowej zapoczątkowanej 24.01.

fw20intra

Zejście indeksu do poziomu strefy opartej o szczyty z końca 2017 musiało zaowocować pokonaniem tożsamej strefy na wykresie kontraktów. Wczoraj rano o tym pisałem a dzisiaj tylko przypomnę, że na wykresie skończonej serii grudniowej taka sama strefa znajdowała się w rejonie 2570. Powyższy wykres intra pokazuje, iż cena kontraktów zeszła do szczytu poprzedniego impulsu wzrostowego i tu pojawiła się świeca pokazująca pierwsze nieśmiałe próby obrony. Jeśli popyt zaatakuje od początku dzisiejszej sesji i nie dopuści do wyraźnego wybicia strefy to po przekroczeniu poziomu 2589 powinniśmy zakładać ruch wzrostowy co najmniej w okolice 2620. Piszę „co najmniej” bo faktycznie podstawowym scenariuszem będzie wówczas nowy szczyt. Jeśli obecna strefa wsparcia nie utrzyma rynku to dalsza przecena powinna sprowadzić go w rejony 2520-2530. Jednak taki scenariusz na tę chwilę powinien być iście rezerwowym.

dax

Również DAX nie był wczoraj łaskawy dla inwestorów a świeca jaka powstała na wykresie dziennym ma prawo wzbudzać obawy w szeregach byków. Tu dołek z 17.01 stanowi ostatnią „barykadę” broniącą przed wejściem w fazę znacznie większej przeceny i będącą zarazem idealnym miejscem do rozpoczęcia impulsu wzrostowego prowadzącego na nowy szczyt. Jak do tej pory powstała tylko korekta prosta i na dzień dzisiejszy rozważanie nowych szczytów w okresie kilku czy kilkunastu sesji jest jeszcze do zaakceptowania. Wybicie tego dołka będzie wskazywać na duże prawdopodobieństwo dalszych spadków w kierunku 12900.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX zdaje się wskazywać, że optymistyczny dla byków wariant ma jak najbardziej szansę na realizację. Rynek zszedł wczoraj do wskazanej wcześniej strefy i wykonał zakładany przez nas zasięg. Spadek od zakończenia największej korekty wzrostowej w całym ruchu przybrał moim zdaniem układ klina końcowego w którym jak najbardziej można zakładać wykonanie 5 fal. Zatem pierwsze wyjście na poziom 13220 będzie małym krokiem w kierunku definitywnego zakończenia korekty spadkowej i powrotu do wzrostu na nowy szczyt. Oczywiście z punkty techniki poziomem wskazującym na bardzo prawdopodobne zakończenie korekty spadkowej jest 13400 i tamtejsza strefa ale wybicie 13220 daje już podstawy do grania L co najmniej w kierunku 13300.

11 Replies to “Komentarz przed sesją 31.01.2018

  1. Moim zdaniem jeżeli dziś Dax jest taki słaby w stosunku do Nasdq to w przypadku ponownego dojścia do wsparcia na Amerykanie mamy gwarancję , że Niemiec dojdzie przynajmniej do 13130 ,a nawet 12900 .

  2. Tak czy inaczej warto obserwować , cieniasy Wy na tym blogu już popisywaliście się bardziej nie trafnymi określeniami .

    1. Było reklamować nietrafne wypowiedzi choć gwarancji na ich trafność nikt nie dawał. Ale żeby od razu cieniasy? to prowokuje do rękojmi ; )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *