Komentarz przed sesją 31.01.2018

Na przedostatniej sesji miesiąca indeks WIG 20 w dalszym ciągu tracił na wartości. Tym razem było to -1.05% co dało zamknięcia dnia na poziomie 2566. Już samo otwarcie było pomyślne dla niedźwiedzi a powstała luka cenowa stanowi obecnie opór dla popytu.

wig20

Luka cenowa i dość wyraźna czarna świeca sprowadziły indeks do poziomu strefy na którą wcześniej zwracałem uwagę czyli tej opartej o szczyty z końca 2017. Dla strony popytowej jest to idealne miejsce do podjęcia walki o dalsze wzrosty. Oprócz wspomnianej jednej z najistotniejszych stref, która została wybita jedną dużą białą świecą i obecnie powinna zadziałać jako wsparcie nie do przejścia, mamy tu również zniesienie 61.8% impulsu jaki powstał od poziomu ok. 2500 oraz szczyt poprzedniego impulsu. Wydaje się zatem, że odbicie z tych rejonów powinno nastąpić i to jeszcze dzisiaj. Jeśli tak się stanie to podstawowym scenariuszem powinien być ruch na nowy szczyt choć oczywiście trzeba uwzględnić to, że w przypadku gdy rynek zawróci wcześniej będziemy oczekiwać na rozwinięcie korekty spadkowej zapoczątkowanej 24.01.

fw20intra

Zejście indeksu do poziomu strefy opartej o szczyty z końca 2017 musiało zaowocować pokonaniem tożsamej strefy na wykresie kontraktów. Wczoraj rano o tym pisałem a dzisiaj tylko przypomnę, że na wykresie skończonej serii grudniowej taka sama strefa znajdowała się w rejonie 2570. Powyższy wykres intra pokazuje, iż cena kontraktów zeszła do szczytu poprzedniego impulsu wzrostowego i tu pojawiła się świeca pokazująca pierwsze nieśmiałe próby obrony. Jeśli popyt zaatakuje od początku dzisiejszej sesji i nie dopuści do wyraźnego wybicia strefy to po przekroczeniu poziomu 2589 powinniśmy zakładać ruch wzrostowy co najmniej w okolice 2620. Piszę „co najmniej” bo faktycznie podstawowym scenariuszem będzie wówczas nowy szczyt. Jeśli obecna strefa wsparcia nie utrzyma rynku to dalsza przecena powinna sprowadzić go w rejony 2520-2530. Jednak taki scenariusz na tę chwilę powinien być iście rezerwowym.

dax

Również DAX nie był wczoraj łaskawy dla inwestorów a świeca jaka powstała na wykresie dziennym ma prawo wzbudzać obawy w szeregach byków. Tu dołek z 17.01 stanowi ostatnią „barykadę” broniącą przed wejściem w fazę znacznie większej przeceny i będącą zarazem idealnym miejscem do rozpoczęcia impulsu wzrostowego prowadzącego na nowy szczyt. Jak do tej pory powstała tylko korekta prosta i na dzień dzisiejszy rozważanie nowych szczytów w okresie kilku czy kilkunastu sesji jest jeszcze do zaakceptowania. Wybicie tego dołka będzie wskazywać na duże prawdopodobieństwo dalszych spadków w kierunku 12900.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX zdaje się wskazywać, że optymistyczny dla byków wariant ma jak najbardziej szansę na realizację. Rynek zszedł wczoraj do wskazanej wcześniej strefy i wykonał zakładany przez nas zasięg. Spadek od zakończenia największej korekty wzrostowej w całym ruchu przybrał moim zdaniem układ klina końcowego w którym jak najbardziej można zakładać wykonanie 5 fal. Zatem pierwsze wyjście na poziom 13220 będzie małym krokiem w kierunku definitywnego zakończenia korekty spadkowej i powrotu do wzrostu na nowy szczyt. Oczywiście z punkty techniki poziomem wskazującym na bardzo prawdopodobne zakończenie korekty spadkowej jest 13400 i tamtejsza strefa ale wybicie 13220 daje już podstawy do grania L co najmniej w kierunku 13300.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

11 Replies to “Komentarz przed sesją 31.01.2018

  1. Moim zdaniem jeżeli dziś Dax jest taki słaby w stosunku do Nasdq to w przypadku ponownego dojścia do wsparcia na Amerykanie mamy gwarancję , że Niemiec dojdzie przynajmniej do 13130 ,a nawet 12900 .

  2. Tak czy inaczej warto obserwować , cieniasy Wy na tym blogu już popisywaliście się bardziej nie trafnymi określeniami .

    1. Było reklamować nietrafne wypowiedzi choć gwarancji na ich trafność nikt nie dawał. Ale żeby od razu cieniasy? to prowokuje do rękojmi ; )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *