Komentarz przed sesją 26.01.2017

Za nami kolejny dzień przeceny, tym razem bardziej wyrazistej niż ta z środy. Indeks WIG 20 stracił -1.23% i zakończył dzień na poziomie 2589. Wykres wzbogacił się o świecę, która nie ma szans aby napawała optymizmem, oczywiście byczą stronę rynku.

wig20

Wyraźne naruszenie OB i tylko minimum sesji na poziomie strefy wsparcia jako minimalna szansa dla popytowej strony rynku. Jednak po takiej świecy trudno liczyć na gwałtowne odwrócenie. Zanosi się na tworzenie ruchu spadkowego, który w najmniejszym wydaniu byłby korektą impulsu od 2500. Pisałem już kilka razy, że tu widać układ mogący świadczyć o wykończonym impulsie wzrostowym i po wczorajszej świecy trudno założyć, że minima samej szczytowej fali zdołają dzisiaj wywołać tak pozytywne reakcje, iż rynek zawróci w górę i będzie atakował nowy szczyt. Może na koniec wspomnę jednak, że taka mini mini szansa jest dopóki nie wybiją obecnej strefy wsparcia ale to nawet mi ciężko przechodzi przez gardło a ośmieliłem się tak wspomnieć na podstawie wykresu intra kontraktów do którego przejdźmy zaraz.

fw20intra

Tu jak widać rynek utrzymał OB a ruch, który do tej pory odbył się w 3 falach zszedł niemal do samego minimum ostatniego impulsu wzrostowego ale go nie wybił. Z racji, iż mamy tu wyraźny silny trend wzrostowy może jeszcze dzisiejszy dzień, ochronić byki przed dalszą przeceną. Jeśli strefa pęknie to już raczej nic nie uchroni przed korektą co najmniej impulsu wyższego rzędu, który można wyznaczyć od poziomu 2507. To oznaczałoby, że za kilka dni cena znajdzie się najprawdopodobniej na poziomie ok. 2560 czyli na zniesieniu 61.8 na strefie wsparcia i na zniesieniu 38.2 ruchu od 2388 który to moim zdaniem może mieć znamiona 3 fali impulsu jeszcze wyższego rzędu. Po ewentualnym wybiciu wczorajszych minimów, reakcji popytowej powinniśmy spodziewać się w rejonie 2585 gdzie na tej serii kontraktów znajdują się dwa wybite szczyty z końca 2017.

dax

Na DAX kolejna świeca w kolorze czarnym, tym razem z wyraźnymi cieniami po obu jej końcach. Górny to test na domknięcie luki jaka powstała rano a dolny to ewidentna obrona ważnych stref wsparcia. Jak pokazuje wykres, utrzymany jest również OB a co za tym idzie dzisiejsza sesja może mieć spore znaczenie zwłaszcza że najważniejszy poziom obrony jest już bardzo blisko tj. na ok. 13140.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX mamy wyraźny spadek, który według mojej oceny jest na tę chwile korektą impulsu od 13129. Wczorajszy ostry spadek, który wyhamował na poziomie ok. 13220 gdzie powstał wyraźny Pin bar przerodził się w odbicie dochodzące do wybitej linii trendu i będące najprawdopodobniej falą 4 w większej fali C choć nie można wykluczyć, że fali 3. Jednak na tę chwilę zakładam ewentualne zejście w rejony wczorajszego minimum nawet delikatne naruszenie do poziomu ok. 13170 i z tego rejonu powrót do wzrostu. Mało prawdopodobne choć nie niemożliwe wydaje się wyjście nad poziom 13450 już teraz bez jeszcze jednego dołka.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

6 Replies to “Komentarz przed sesją 26.01.2017

  1. Właśnie o to chodzi Tomas że EUR/USD nie nadbił szczytu w tym kółeczku natomiast DAX tak. Są to zupełnie dwie różne sytuacje nie tylko z tego powodu. Dax naruszył a nie wybił i się schował . Takie coś według mnie zapowiada spadki i ewakuację kapitału. Ale oczywiście to może być subiektywne spojrzenie.

    1. Moim zdaniem to jest życzeniowe myślenie Seweryn.trend jest ewidentnie wzrostowy a sytuacja gospodarcza zbyt dobra by uznać że to już koniec trendu, jeśli będzie spadać to raczej będzie tylko korekta.

    2. Nadbił w cenach zamknięcia i sam pisałeś że giełda to nie apteka ale tu jest jeszcze jedno moje spostrzeżenie że Dax podąża za edkiem z lekkim opóźnieniem – oczywuście w dłuższej perspektywie czasowej … czy tak będzie jak na eur/usd zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *