Komentarz przed sesją 23.01.2018

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia, która zakończyła się całkiem fajnym wzrostem indeksu WIG 20 o 0.73% do poziomu 2621. Tym samym rynek ustanowił kolejny szczyt co nie powinno zbyt dziwić obiektywnych „techników rynku”. Tym samym znaleźliśmy się już w najbliższym sąsiedztwie strefy, która dzieli Nas od uznania, iż z ogromnym prawdopodobieństwem całe wzrosty od 2016 są elementem większej hossy a nie korektą spadku od 2011. Pamiętamy przy tym, że sytuacja na WIG 20 jest inna aniżeli na WIG gdzie brakuje już tylko niecałe 500 pkt do historycznego szczytu co stanowi mniej niż 1%.

wig20

Wyraźna biała świeca jaka powstała podczas wczorajszej sesji osiągnęła nowy szczyt w hossie. To jednak spowodowało, iż na wykresie dziennym możemy spokojnie dojrzeć możliwość powstania już pełnego impulsu wzrostowego od poziomu 2500. Taki wykres może nie daje podstaw aby obecnie wchodzić na rynek w kierunku północnym ale zapewne nie daje żadnych podstaw aby uciekać z niego jeśli się już na nim jest. Tzn. inwestowanie w wzrost na obecnym etapie , w ujęciu innym niż intra, obarczone jest dość sporym ryzykiem wejścia ” na górce”. Do tego dochodzi bardzo istotna strefa oporu w rejonie 2630-2650, która może wyzwolić sporo energii w niedźwiadkach i zaowocować wejściem rynku w fazę spadkową. Najbliższe z istotnych wsparć znajduje się obecnie w rejonie ok. 2550-2570 i jest to strefa, której sposób wybicia w górę nie powinien pozwolić poddać się przy pierwszej próbie ataku podaży. Innymi słowy jest to strefa gdzie w przypadku dojścia indeksu, można szukać okazji zakupowych.

fw20intra

Również wykres intra kontraktów na WIG 20 niesie zagrożenie w postaci wykończonego impulsu wzrostowego. Tu pierwszym wskazaniem na takie rozwiązanie będzie wybicie przez niedźwiedzie poziomu ok. 2595 jednak nawet w takim wypadku powinniśmy pamiętać o silnej strefie wsparcia na ok. 2585. Patrząc na cały ruch wzrostowy od poziomu 2387 wydaje się jednak, że to jeszcze nie koniec byczego apetytu na wzrosty. Moim zdaniem, realnym wydaje się być docelowe zawędrowanie ceny w rejony ok. 2700 choc tu oczywiście strefa 2640-2660 broni przed tym niedźwiedzie. Na takie rozwiązanie wskazywałaby geometria jak i zasięg pierwszej fali całego impulsu wzrostowego jaki mamy od poziomów 1657 z stycznia 2016. Choć oczywiście jest to zasięg z większych interwałów więc nawet w przypadku jego realizacji, w ujęciu intra zapewne będą jeszcze korekty spadkowe.

dax

DAX wykonał wczoraj kolejny ruch w kierunku ustanowienia nowego szczytu jednak nie był on już dynamiczny jak w ostatni piątek. Można nawet powiedzieć, że był mini ruchem w stosunku do tamtego. Jednak jest to związane z dużą bliskością historycznego szczytu i walki o to czy ten szczyt ma zostać pokonany już teraz czy jednak zanim to nastąpi rynek będzie musiał przejść korektę ruchu od 12745, który mógłby już być całym impulsem. Pierwszym wskazaniem na takie rozwiązanie będzie wybicie połowy długiego białego korpusu z piątku i zejście poniżej strefy na ok. 13330. Dopełnieniem takiego zagrożenia dla byków byłoby wybicie ostatniego dołka  na 13137. Dopóki te poziomy nie zostaną wybite dopóty można spoglądać na obszary nowego historycznego szczytu pamiętając o potencjale na 14000.

daxfutureintra

Patrząc na wykres intra kontraktów na DAX można wyznaczyć pełen impuls wzrostowy od dołka na 13129 co może sprowadzić na ten rynek korektę. Zejście poniżej strefy na 13400 byłoby pierwszym wskazaniem na taki scenariusz. Bez tego jedynym słusznym kierunkiem jest kierunek północny.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz przed sesją 23.01.2018

 1. Łiktor pisze:
  22 stycznia 2018 o 23:20
  Na nic się zdał ten wasz trójkąt rozszarzający .

  Dokładnie dlatego nie gram na żadne trójkąty, linie trendu itp… itd
  Jedyne co daje szanse i wejście z niskim sl – em są „rgr-y” – wczoraj Dax dał bardzo fajne wejście i to pod szczytem na L
  wejście – wykres 5 min http://www.bankfotek.pl/view/2108939
  cały ruch z 15 min http://www.bankfotek.pl/view/2108940
  nie jest to oczywiście 100% metoda i jest wiele wejść stratnych ale lepsze to niż grać bez SL i siedzieć na stracie
  pozdro

   1. SL ręcznie czy przez rynek co za różnica, jak ten sam poziom 🙂 na daxie często tak jest. Otwierasz S na 13570? bo robi się konsolka, na dalszy up czy domknięcie luki?

    1. O widze PKC że wnikliwie obserwujesz daxa 😉
     Jeśli to do mnie pytanie to na tą chwile częścowo zamykam na oporach a teraz coś nie mogą przejść 13 587 więc sl do góry na 13 535

     1. Niezależnie od rezultatu dla mnie jesteś „H/H” -tzn. hardkorowy hazardzista ( bez urazy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *