Komentarz przed sesją 19.01.2018

Wczoraj na rynku indeksu WIG 20 doszło do nieznacznej korekty ostatnich wzrostów. Indeks stracił na wartości -0.35% i zakończył dzień na poziomie 2591. Tym samym nie została powtórzona sekwencja z sierpnia 2017, o której wspominałem w wczorajszym komentarzu. 

wig20

Na wykresie dziennym powstała mała czarna świeczka, którą należy chyba traktować jako element korekty przed kolejnym ruchem w górę. Dopóki cena indeksu nie zejdzie poniżej 2555 każde zachowanie spadkowe odbieram jako korekta ale taka z tych najmniejszych w ujęciu dziennym czyli korekta w impulsie rozpoczętym na 2370. Trudno jest powiedzieć, czy jeden dzień odpoczynku wystarczy i już dzisiaj rynek ruszy na nowy szczyt atakując strefę oporu na 2625-2635 czy jednak okres korekty przedłuży się jeszcze na początek nowego tygodnia.

fw20intra

Patrząc na wykres intra , wydaje się mieć potwierdzenie, iż wczorajszy dzień był zaledwie korektą bądź jej częścią przed kolejnym atakiem byków. Jeśli rynek będzie miał zamiar dotrzymać OB (czerwone) to widać, iż nie pozostało mu wiele do oddania. Po osiągnięciu dołka korekty, który może wypaść kilka pkt. niżej niż wczorajsze zamknięcie, wzrost powinien osiągnąć wymiar ok. 50 pkt przy zachowaniu równości fali 1 z 5 (jeśli na 2510 rozpoczął się impuls wzrostowy). W przypadku wybicia OB cena kontraktów może wówczas sprawdzić poziom dwóch ostatnich szczytów czyli okolice 2585 a w porywach może i nawet zejść w okolice 2565 czyli do poziomu szczytu poprzedniego impulsu wzrostowego. Myślę jednak że wczorajszy dzień pokazał, iż tak głęboki spadek raczej nie wchodzi w grę, jednak to jest rynek tu są emocje i warto to również mieć na uwadze. Wszystkie z wymienionych rejonów wsparci, o których napisałem są miejscami gdzie można szukać L bo granie S teraz to chyba tylko w scalpingu albo dla ryzykantów.

dax

Na DAX rynek wyrysował białą świecę z wyraźnym dolnym cieniem wskazującym na siłę popytu w rejonie strefy wsparcia. Wczorajszy dzień dobrze wpisuje się w podobieństwo o którym pisałem wczoraj i jeśli DAX zdoła wybić maksimum straszącego Pin bara z wtorku to nie powinno być większych problemów z podjęciem próby ataku ostatniego historycznego szczytu. Brak wybicia Pin bara lub tylko jego naruszenie powinno przygotować nas na kontynuacje korekty spadkowej w całym impulsie od 12745 do 13425, która to mogłaby zawędrować na 13000 a nawet nieco niżej.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX po wyrysowaniu DB na strefie wsparcia, wybił linię szyi tej formacji i zrealizował minimalny zasięg jaki z niej wynika. To niestety jest zbyt mało móc z dużym prawdopodobieństwem założyć wykończenie ruchu spadkowego. W tym celu byki muszą się postarać i ruszyć w górę aby pokonać 13350. Gdyby drugi dołek formacji był niższy od pierwszego ten etap mielibyśmy już za sobą a tak dostaliśmy co prawda dwa sygnały (zwłaszcza ten drugi był ciekawy) na reteście wybitej linii szyi ale cały czas jesteśmy jeszcze w tendencji spadkowej i jeśli ktoś z nich skorzystał to musi trzymać rękę na pulsie. Swingowo , utworzenie sygnałów sprzedaży w okolicach strefy na 13350 będzie dobrą okazją na S z tych pod tytułem” uprawnione łapanie szczytu” ale w Dt może służyć co najwyżej do zamykania L. Jeśli jednak ktoś analizuje wykresy prawidłowo czyli z perspektywy wielowymiarowej w jednostce czasu to raczej S nie powinien uwzględniać w swoim tradingu , z tym powinien powstrzymać się do momenty aż obecna tendencja Dt zmieni się i oczywiście nastąpi to w odpowiednim miejscu.
Wielowymiarowa analiza to moim zdaniem podstawa przed wtopami chociaż oczywiście czasami umykają nam przez to „okazje” jednak lepiej stracić okazje niż pieniądze.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

12 Replies to “Komentarz przed sesją 19.01.2018

 1. Wykres dzienny W20 pokazuje także rozszerzający się trójkąt (sierpień – styczeń), a to jest formacja, która pozwala na dzisiaj zajmować pozycje krótkie.

  1. Warto brać to pod uwagę, jakby nie było rejon tuz pod 2630 zaliczony więc jak miałaby to być tylko korekta spadku od 2013 to może tu się skończyć czas byków. Jednak osobiście dla mnie to „zastępczy scenariusz”.

   1. Widzę, że wszyscy czekają na spadki. Mam podobne zdanie ale z psychologii patrząc, wymęczą tym nadbijaniem szczytów aż w końcu runą. Krew się poleje.
    Najpierw muszą swoje akcje zbyć i kapitał na inne rynki przerzucić.
    Jacek

  1. No tu na tę chwilę nic się nie zmieniło od weekendowej z przed 2 tygodni i dalej zakładam umacnianie do okolic 3.5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *