Komentarz przed sesją 18.01.2018

Za nami kolejna sesja podczas, której na rynku dominował popyt. Nie miało tu przy tym znaczenia to, iż dnia poprzedniego zrobiliśmy naprawdę solidny ruch w górę. Indeks WIG 20 po wczorajszej sesji wylądował na poziomie 2600 co stanowiło zwyżkę o 0.36%.

wig20

Na wykresie dziennym powstała kolejna biła świeca, tym razem znacznie mniejsza od poprzedniej ale jednak biła. To moim zdaniem wskazuje, że siła rynku powinna zaprowadzić nas na jeszcze wyższe poziomy. Przed nami strefa oporu o bardzo ważnej wymowie. Rejon wyznaczony przez szczyty z początku i końca 2013 roku na poziomie ok. 2625-2635. Znaczenie tych okolic jest moim zdaniem bardzo duże. Tak naprawdę dopiero ich pokonanie da nam mocne argumenty za tym, iz całe wzrosty jakie towarzyszą nam od 2016 nie są korektą spadku od 2011 a impulsem wzrostowym w czymś większym niż korekta. To zaś dawałoby postawy aby docelowo widzieć indeks WIG 20 co najmniej nad poziomem 2950. Oczywiście nie chodzi o to że wybicie 2635 będzie już jednoznacznym wskazaniem na kontynuację do poziomu ok. 3000 bo tu może nas spotkać chociażby korekta o większym zasięgu zanim podążymy w kierunku 3000 ale chodzi o to, że takie wybicie wskaże na bardzo duże prawdopodobieństwo trwania większej hossy niż ta dotychczasowa. No ale zejdźmy na ziemię i zajmijmy się bieżącą sytuacją. A ta jest solidna dla byków. To co rysuje się nam od kilku dobrych sesji jest bardzo ale to bardzo podobne do ruchu jaki miał miejsce w miesiącach czerwiec-sierpień 2017. Idąc tym tropem dzisiaj powinniśmy mieć do czynienia z kolejnym silnym wzrostem, który powinien właśnie wybić strefę na 2625-2630. Czy tak będzie czas pokaże, jedno jest mocno prawdopodobne, jeszcze nie pora na koniec wzrostu a co najmniej na próbę dalszego wchodzenia na wyższe poziomy. Zatem mam nadzieję, że to już właśnie dzisiaj rynek osiągnie poziom, który wskazywałem jako minimalny zasięg hossy już w czerwcu ubiegłego roku. Najbliższe wsparcie to oczywiście poziom wybitych dwóch szczytów ukształtowanych w końcówce 2017.

fw20intra

Patrząc na wykres intra kontraktów, wczorajsze zamknięcie wskazywałoby, iż za nami jest już nawet fala 4 impulsu od poziomu 2508. Geometria tego ruchu wskazywałaby, iż rynek powinien dociągnąć w rejon 2650 zanim nastąpi bardziej znacząca zmiana kierunku. Gdyby jednak rynek rysował jakąś korektę nieregularną w fali 4 to oczywiście wówczas moglibyśmy realizować najpierw spadek w kierunku wybitej strefy na 2585 a dopiero następnie zrobić kolejny szczyt. W każdym bądź razie nawet w typowym Dt nie ma miejsca na S a ewentualne osunięcia należałoby wykorzystywać do zajmowania L . Niedźwiedzie mogłyby angażować się raczej dopiero po wybiciu strefy na 2585 co na tę chwilę wydaje się chyba mało prawdopodobne.

dax

DAX już nie jest tak mocny jak nasz indeks i wczoraj znowu zrobił czarną świeczkę, tym razem szpulkę czyli efekt niezdecydowania. Mimo wszystko pozytywnym dla byków jest fakt, iż cały czas rynek broni się przed spadkami na strefie wsparcia. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że kolejne sesje mogą być tymi które powrócą do wzrostu z celem na nowy szczyt. Dzisiaj wyjątkowo zamieszczę jeszcze wykres intra indeksu DAX ale tylko po to aby lepiej dostrzec pewną prawidłowość, która ma możliwość się zrealizować. Na pewno niektórzy z Was zauważyli, że na różnych rynkach pojawiają się podobieństwa. Tzn. na jakimś instrumencie rynek rysuje układ w ujęciu dziennym a następnie niemal identycznie powtarza go w ujęciu intra. Właśnie coś takiego dostrzegłem na DAX i chciałem to pokazać jako ciekawostkę ale taka ciekawostkę, która naprawdę ma szanse stać się „samonapędzającą się przepowiednią”. Nie będę nic opisywał tylko sami zobaczcie jak to wygląda.

daxintra

Na koniec rzut oka na wykres intra kontraktów na DAX.

daxfutureintra

Tu mamy chyba do czynienia z wykończeniem korekty spadkowej gdzie po osiągnięciu nieco niższego dołka, w reakcji na strefę wsparcia, cena zdołał naruszyć ostatni potwierdzony szczyt. Moim zdaniem, jeśli najbliższy ruch spadkowy nie wybije nowego dołka, to będziemy mogli spodziewać się ruchu w górę na nowy szczyt choć oczywiście po drodze, w okolicach 13400 może coś się zmienić. Wyrysowany obecnie DB w przypadku pozytywnego re-testu powinien dać kolejne ok. 100 pkt. a to pozwoliłoby już na wybicie szczytu na poziomie ok. 13350.

4 Replies to “Komentarz przed sesją 18.01.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *