Komentarz przed sesją 17.01.2018

Za nami sesja ” z przytupem”. Indeks WIG 20 przez cały dzień niemal pokonywał coraz wyższe poziomy i w efekcie zakończył dzień wzrostem o 1.91% na poziomie 2591. Tym samym minimum zadania jakie miał do wykonania a które to zakładałem jako główny scenariusz, stało się faktem i na wykresie mamy nowy szczyt. Innymi słowy technika i jeszcze raz technika.

wig20

Duża biała świeca która na wyraźnie wyższym obrocie pokonała poziom ostatnich dwóch szczytów powinna zapowiadać kontynuację wzrostu chociażby do poziomów ok. 2630. Tym niemniej warto „włączyć czuwanie” ponieważ już dzisiejsza sesja mogłaby zakłócić tę sielankę dla byków. Mam tu na myśli zachowanie indeksów zagranicznych w trakcie „sesji amerykańskiej”. Takim niepożądanym zjawiskiem byłoby cofnięcie powracające pod strefę ostatnich szczytów. Sam powrót do tych poziomów i re-test nie byłby niczym złym jednak już powrót pd nie nie wyglądałby najlepiej. Na wykresie dziennym indeksu WIG 20 możemy doliczyć się już 3 fal wzrostowych przedzielonych korektami jakie wystartowały od strefy wsparcia na ok. 2380. Zatem można by uznać, iż na wykresie powstał pełen impuls. Wniosek na dzisiejszą sesję jest prosty. Mamy nowy szczyt , mamy wybicie strefy oporu na znacznie większym obrocie i w celu dalszej kontynuacji wzrostu indeks nie powinien zejść w cenach zamknięcia poniżej strefy wsparcie na ok. 2550-2566. Gdyby jednak tak się stało to „ostatnia deską ratunku dla byków i ewentualnej kontynuacji trendu wzrostowego zdaje się być obszar strefy na ok. 2500. Mimo wszystko najważniejszym scenariuszem jest kontynuacja wzrostu i tu bardzo istotnym poziomem jest strefa oporu na ok. 2620 – 2635, to tak naprawdę ostatnia strefa która dzieli nas od założenia możliwości wybicia szczytów z 2011 choć oczywiście nie koniecznie bez uprzedniej większej korekty spadkowej.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, po wybiciu szczytu i dojścia do poziomu 2615 cena odpuściła i rozpoczęła korektę wzrostu. Jak widać powyżej, zakres OB i poziom poprzedniego szczytu to niemal ten sam poziom cenowy. Zatem okolice 2585 powinny zatrzymać ewentualny atak „S”, który na samym otwarciu może się pojawić jako emocjonalna reakcja na zachowanie DAX czy S&P wczorajszego popołudnia. Jeśli cena wybije wspomnianą strefę to wówczas kolejne wsparcia można wyznaczyć w rejonie 2565 aczkolwiek poziom o ok 10 pkt wyższy może również coś namieszać ze względu na poziom szczytu kontraktów serii grudniowej. Mimo wszystko wczorajsze zaangażowanie popytu nie powinno pozwolić na spadek poniżej strefy na ok. 2585 co najmniej przy pierwszym podejściu. Pamiętajmy, że jesteśmy w dużym trendzie wzrostowym i nie powinniśmy na siłę szukać jego końca.

dax

Na DAX mieliśmy wczoraj dwa oblicza sesji. W pierwszej części silny wzrost jednak tylko do strefy oporu i w drugiej taka sama a nawet szybsza reakcja spadkowa. To spowodowało, iż na wykresie dziennym powstał Pin bar, który może okazać się zapowiedzią kontynuacji korekty spadkowej jaka rozpoczęła się 10.01. Jednak warto pamiętać o tym, że indeks ten wcześniej wybił ostatni potwierdzony szczyt korekty wzrostowej w dużym ruchu spadkowym jaki miał miejsce na przestrzeni listopad – grudzień i mimo wszystko sam obecny spadek traktować raczej jako korektę. Obecnie znajdujemy się między dwoma strefami czyli poziomami ok. 13150 a 13350 wczorajszy Pin bar ma jednak kolor wzrostowy i wcale nie jest takie „pewne” że duży górny cień będzie miał silną kontynuację. Tu najpierw niedźwiedzie muszą się uporać z wspomnianą strefą wsparcia z dolnym ograniczeniem na ok. 13150.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX pokazuje że minimum wczorajszej świecy na samym indeksie może zostać wybite. Ten rynek, który „chodzi” po zamknięciu giełdy i samego indeksu , zrobił nowy dołek w ruchu spadkowym i zatrzymał się w okolicy strefy wsparcia. Sam wczorajszy spadek przybrał formę niemal wykończonego impulsu  co może okazać się dobrym wskazaniem na dzisiaj dla byków. Strefa wsparcia może obronić przed dalszym spadkiem a w następstwie wykreować wzrost, od którego wiele będzie zależeć. Mam tu na myśli kwestię tego czy ewentualny wzrost będzie tylko korektą wczorajszego spadku czy jednak będzie impulsem w nowej fali wzrostowej wyższego rzędu. Jeśli wspomniana strefa wsparcia nie podoła zadaniu i nie zatrzyma podaży to kolejnym dobrym miejscem do zakończenia przeceny będzie rejon 13000 gdzie oprócz okrągłego poziomu mamy zniesienie wewnętrzne 61.8% i strefę „na Koronę”. Niestety zapowiedzią końca spadku w korekcie i wejścia w kolejny impuls wzrostowy będzie tak naprawdę dopiero wybicie poziomu 13350 czyli droga do tego jest niestety dość znaczna a po drodze duże wyzwanie w postaci strefy na ok. 13280.

11 Replies to “Komentarz przed sesją 17.01.2018

   1. No jak to? To chyba tutaj czytałem kilkakrotnie o tzw markowaniu ceny, czyli dużej białej świecy która zatrzymuje sie pod ważnym oporem lub czarnej, która kończy się nad wsparciem.

    1. Dokładnie tak ale jeśli widzisz zagrożenie strefą z układów tygodniowych i miesięcznych to tym bardziej powinieneś zobaczyć trzy szczyty na ok. 2560 które zostały wczoraj wybite. Jeśli czytasz moje komentarze to powinieneś również doczytać to co piszę na temat ewentualnego kolejnego problemu dla byków czyli właśnie o poziomie ok. 2630 gdzie znajdują się TWOJE OZNACZONE SZCZYTY. Gdyby wszystko było jednoznaczne to nie było by problemu aby każdy zarabiał. Rubik dla mnie mamy trend wzrostowy i liczą się wsparcia a opory traktuję jako ewentualne zagrożenie. Tu ewidentnie mamy wybite opory na 2560 a to że kolejne są na 2630 to tylko mocne utrudnienie dla tych co inwestują w nieco dłuższych okresach czasowych.

     1. A może całą strefę 2560-2630 nalezy traktować jako strefę oporową? bo obydwa poziomy działały w podobnych okresach czasu, czyli w końcówce 2010 roku, w konsolidacji 2013-2015 i dodatkowo 2560 w roku ubiegłym. Wówczas mówilibysmy o penetracji strefy oporu ale nie o jej wybiciu. Co do trendu – owszem, od dołków w 2016 mamy mocny trend wzrostowy. Możliwe jednak, że jest to tylko końcówka korekty zapoczątkowanej w dołu w 2008. Pożyjemy zobaczymy. Zastanawia mnie co będzie jak zachód zacznie sie korygować. Czy kapitał popłynie m.in. na nasz rynek, czy też podążymy ślepo w dół za nimi. Korekta tam wiadomo że kiedyś nadejdzie.

     2. Myślę że jak najbardziej, z perspektywy średnio- i długoterminowej możemy uznać że 2600-2635 to taka jedna strefa oporu. Co do korekt i spadków w USA też mnie zastanawia co się stanie u Nas.

     3. Wydaje mnie się, że aby móc mówić o tej formacji to wczorajsza świeca powinna mieć znacznie większy górny cień bo o to chodzi w tej formacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *