Komentarz przed sesją 12.01.2018

Czwartek był dniem, w którym indeks WIG 20 powrócił do wzrostu. Pytanie czy 0.93% „na plusie” to coś trwalszego czy może jednak chwilowe odreagowanie pierwszych spadków? Zamknięcie, które wypadło na poziomie 2535 nie jest rozwiązaniem i odpowiedzią na postawione pytanie. Jednak spojrzenie nieco szersze niż ostatnie dwa trzy dni może nam wiele podpowiedzieć.

wig20

Już wczoraj zwracałem uwagę na zakres dwóch sesji spadkowych i dolny cień świecy z środy, wczoraj dostaliśmy potwierdzenie, iż strefa wsparcia na ok. 2505 wraz z osiągniętym zakresem OB jest nie do przejścia co najmniej w pierwszym podejściu. Indeks WIG 20 odbijając się od wspomnianej strefy, białą świecą z dolnym cieniem wskazuje, iż jego priorytetem jest atak ostatnich szczytów jakie powstały w październiku i listopadzie. Jeśli nie nastąpi to dzisiaj to wydaje się, iż w przyszłym tygodniu powinniśmy o to zawalczyć. Według mojej oceny wykresu z dłuższej perspektywy, powinniśmy atakować poziom ok. 2630 i to atakować z dużą dozą prawdopodobieństwa jego wybicia. Oczywiście nie chodzi o to że zrobimy to dzisiaj czy już w przyszłym tygodniu ale o to że taki bieg sprawy powinien być w grze. Pierwszym ostrzeżeniem przed realizacją innego scenariusza, na tę chwilę byłoby zejście indeksu poniżej poziomu 2500.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20 po dojściu w środę do zakresu OB powstała biała świeca, która dała pierwszą możliwość zakończenia spadku. W dniu wczorajszym, w pierwszej części sesji powstała Korona w której Pin bar na „lewym ramieniu” był pierwszym sygnałem dającym możliwość wejścia w pozycję L. W dalszej części sesji doszło do wybicia strefy oporu na ok 2525 i jej re-test od góry, który równocześnie idealnie wpasował się w układ korekty pędzącej 1:1. Choć po nim ruch wzrostowy tylko cieniem wybił szczyt to jednak zakładam, ze dzisiaj powinno dojść do wyjścia nad ten poziom w cenach zamknięcia a ruch wzrostowy ma duże prawdopodobieństwo kontynuacji co najmniej w kierunku rejonów 2550-2555. Ewentualne wybicie tej ostatniej strefy oporu powinno przynieść nam nowy szczyt w postaci pokonania poziomu 2565 po którym kwestią czasu byłoby chyba zagranie w celu ataku na 2580. Jednak w tym interwale nie odbiegajmy tak daleko w przyszłość. Skoncentrujmy się nad tym co w najbliższych godzinach. I tu obecnie najważniejszym wsparciem jest pokonana strefa w rejonie 2525.

dax

Na DAX kolejna czarna świeca która tak jak dzień wcześniej posiada dolny cień. Tym razem minimum cienia testowało minimum strefy wsparcia co pokazuje, że popyt walczy i chce powrotu do wzrostu wynoszącego indeks DAX na nowy historyczny szczyt. Już parę dni wcześniej wspominałem, że ruch wzrostowy po utworzeniu formacji odwracającej na strefie wsparcia opartej o szczyt z czerwca wyszedł swoim zasięgiem nad poziom ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym z miesięcy listopad/ grudzień. To pozwalało przyjąć możliwość zmiany trendu a w konsekwencji założenia, iż obecne świece spadkowe stanowią tylko korektę dla wzrostu . Przypominam o tym dlatego, że Ci którzy nie są typowymi Dt powinni na wsparciach szukać sygnałów do kupna a o S w tej chwili nie myśleć. I cos takiego właśnie wczoraj miało miejsce ale o tym już przy wykresie intra kontraktów.

daxfutureintra

Rynek tu wykonał ruch znoszący 38.2% całego wzrostu i po dotarciu do strefy opartej na górnych poziomach konsolidacji z ostatniej dekady grudnia oraz równocześnie na dołku małej korekty z 4.01 utworzył silnego Pin bara, którego zakres na pewno licuje do miana formacji odwracającej i który można było uznać za pierwszy choć jeszcze ryzykowny bo łapiący dołek (jednak w uprawnionym miejscu)sygnał na L. Następnie ruch potwierdzający formację świecową zdołał wybić OB i równocześnie wyraźnie wyjść nad strefę oporu 13230. Wydaje się zatem, że docelowo powinniśmy osiągnąć tutaj poziom co najmniej ok. 13290 a ewentualne wybicie strefy na ok. 13300 powinno skierować nasze zasięgi co najmniej w kierunku poziomu o 100 pkt wyższego. Oczywiście jeśli ktoś nie zajął pozycji to teraz nie powinien chyba się spieszyć tylko poczekać na dogodną sytuację w której to korekta mogłaby zejść w okolice 13200 a nawet i wykonać głębsze zniesienie gdzieś w zakres „strefy na koronę” czyli ok. 13170. W przypadku posiadania pozycji L miejscem nad którym powinniśmy się mocno skupić jest już dzisiaj wspominana strefa oporu w rejonie 13300. Brak jej wybicia w cenach zamknięcia i utworzenia się sygnałów spadkowych byłyby dobrymi okazjami na S w ujęciu St a dla tych co działają na bazie Dt sygnałem do zamknięcia pozycji L. Po ewentualnym wybiciu wspomnianej strefy raczej wszyscy powinni interesować się L. oczywiście w odpowiednich momentach i miejscach.

20 Replies to “Komentarz przed sesją 12.01.2018

  1. Nie zostaje z pozycjami na weekend zamknąłem obydwie pozycje po 13241. Nie bardzo wierzę w te wzrosty ale to może dlatego że jestem niedźwiedziem. Dax chodzi mocno za S&P a tam wygląda nieciekawie ,przynajmniej, dla mnie.

      1. I już mam tak dopracowany system , że wbijam się w korekty za każdym razem , aż kiedyś wbije się w tą właściwą czyli dużą 4 .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *