Komentarz przed sesją 11.01.2018

Za nami druga sesja z wynikiem “na minusie”. Indeks WIG 20 podczas wczorajszych notowań stracił na wartości -0.68% i zakończył dzień na poziomie 2511. Warto przyjrzeć się wykresowi bo wczorajsza sesja daje nam kilka wskazówek.

wig20

Mimo dość wyraźnej czarnej świecy na wykresie dziennym, podaż zdołała jedynie zrealizować zasięg OB a wybity wcześniej szczyt na ok. 2504 okazał się wczoraj skuteczną strefą wsparcia. Równocześnie została przetestowana połowa dużego białego korpusu wybijającego strefę a wynik tego testu, na tę chwilę przemawia za bykami. Trudno jest jednak mówić aby sama świeca dawała nam również sygnały powrotu do wzrostu jednak ważnym będzie to czy w obecnych rejonach uda się to zrealizować na niższym interwale, tak na dobry początek. Gdyby popyt zaatakował dzisiaj dość skutecznie to indeks w najbliższym czasie powinien wybić ostatni szczyt, jeśli to nie nastąpi to sytuacja popytu skomplikuje się bardziej a sam indeks będzie mógł spokojnie atakować poziomy 2480 a dalej 2430.

fw20intra

Jak widać na wykresie intra kontraktów, tu również doszło do zatrzymania spadku na poziomie OB z którego cena dość znacząco odbiła tworząc wyraźną białą świecę. Niestety to jest zbyt mało aby uznać zatrzymanie za skuteczne. Tu potrzeba na dobry początek wybicia 2524 a następnie wyjścia nad strefę oporu czyli wyraźnie nad poziom 2530. W innym wypadku sygnały S na strefie mogą okazać się dobrymi wskazaniami na kolejne pozycje krótkie z celem na ok. 2485-2495. Jeśli jednak nastąpi odwrócenie tendencji spadkowej to pierwsze próby niedopuszczenia do wybicia nowego szczytu mogą mieć miejsce w okolicach 2550-2555 choc to akurat nie powinno być zagrożeniem odciągającym Nas od gry na nowy szczyt.

dax

Na DAX cena wybiła strefę wsparcia i potwierdziła Harami. Bliskość kolejnej jeszcze silniejszej strefy wsparcia spowodowała, iż spadek na tę chwile nie był czymś znaczącym a większe obroty na nim jak i dolny cień stwarzają okazję do próby zanegowania ostatniego sygnału sprzedaży. Tu jednak za sprawą silnych wzrostów jakie mieliśmy przez ostatnich kilka sesji trudno jest podjąć decyzję o wejściu w L po korekcie, która byłaby tak płytka. Co innego jeśli naszym interwałem jest H1.

daxfutureintra

Wczorajsze zatrzymanie kontraktów w skali czasowej 1H , miało miejsce na strefie wsparcia wynikającej z szczytu z 23.11. Trzeba sobie jednak powiedzieć szczerze że wcześniejsze wybicie poziomu ok. 13340 z tamtejszą strefą wsparcia jak i sposób wybicia tego rejonu nie napawają wielkim optymizmem dla byków. Sytuacja przedstawia się tak jakby cały dotychczasowy spadek był tylko pierwszą częścią całej większej korekty. Dlatego ewentualne wybicie obecnej strefy oporu na 13280 może chyba stanowić zachętę dla L tylko w typowym podejściu Dt. Okolice 13340 a następnie 13400 to rejony gdzie najbardziej skłaniałbym się do szukania S w ujęciu swingowym. Jeśli właśnie tak się stanie to będziemy mogli oczekiwać na jeszcze silniejszy ruch spadkowy sprowadzający kontrakty w rejony 13000.

21 Replies to “Komentarz przed sesją 11.01.2018

 1. Tomas nie muszę tylko chcę, gram pod swój rysunek. A czy jest sens uśredniać? , jest średnia 13279. Pozycje zamknąłem po 13294 więc jest zysk zamiast straty.
  Giełda to nie kreski i Elliot tylko psychologia. Nie można ulegać emocjom choć to trudne.

  1. Ciesze się że uciekłeś ze straty ale co by było gdyby rynek nie wychamował ….. miałbyś podwójne plecy .
   Albo nie wierzysz w swój rysunek albo działasz nielogicznie – ryzykujesz 100 i więcej pkt straty żeby zamknąć na minimalnym zysku.
   Według mnie albo mamy Orgr albo tylko korekta prosta i dalej w dół …. ciężko wyczuć ale chyba polecą w dół
   http://www.bankfotek.pl/view/2107668
   Pozdro

   1. Dlatego że obserwujesz ogon zamiast bazy
    Na indeksie masz objęcie na 1H korektę i dalszy ruch wzrostowy czyli przeciwny sygnał niż ten na górze objęcie bessy tam sprzedawałem ale przez zbyt bliski SL nie zarobiłem zabrakło 3 pkt.

    http://www.bankfotek.pl/view/2107672

    Cała formacja powstała w ważnym miejscu rysunek z wczoraj

    http://www.bankfotek.pl/view/2107671

    a zamknąłem żeby wziąć niżej , to chyba logiczne Tomas : )

    I zobacz ciekawy aspekt psychologiczny . Na górze mimo sygnału sprzedaży kupowałeś natomiast na dole mimo objęcia hossy piszesz, że spadnie. Dlatego giełda to psychologia bo sygnały jesteśmy skłonni lekceważyć albo ich nie zauważać.

 2. Nie bawiąc się w rozważania co będzie za 2 godziny, albo za dwa-trzy dni zwracam uwagę, że cała fala wzrostowa w WIG-u od dołka najwyższego rzędu czyli połowy 2008 r. ma strukturę wyraźnej 5-tki przy czym ostatnia podfala czyli 5-tka w 5-tce wyższego rzędu powinna, jeśli mamy Eliotta traktować poważnie, przebić poprzedni szczyt najwyższego rzędu czyli ok. 67800pkt. A zatem wykańczając najdłuższą w historii hossę na WIG-u spodziewam się jeszcze dalszych, ale tym razem już końcowych dla tej hossy wzrostów. Pod warunkiem, że nie wybuchnie trzecia światówka lub coś tym guście.

  1. hossa bedzie do brexitu i do wprowadzenia nowych podatków w USA, czyli jeszcze 2 lata, musimy przebić wyceny bańki z 2000r bo na to patrzą i dalej jest tanio. FAANG ma jeszcze spory potencjał wg niektórych

   1. Indeksy z 2000 r. są już przebite od kilku lat i to potężnie począwszy od USA po Bangladesz. Także z tymi 2 latami bym nie przesadzał.

 3. Sewerynku cały czad coś nam udowadniasz,STOPÓW nie stawiasz kupujesz na czuja,jeszcze może z nami tydzień się pobawisz potem pójdziesz na zmywak.

  1. Rozumiem że wyrażasz swoje wnioski na temat kolegi ale kwestia z zmywakiem chyba nie była potrzebna.

  2. Nie Ty pierwszy bibi mi tego życzysz : )
   Ale może zaprezentuj na swoje transakcje z 3 pkt SL przy takiej amplitudzie rynku. Statystycznie 99% będzie wywalonych im wcześniej to zrozumiesz tym mniej razy wyczyścisz konto.

  1. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale 13 100 to pierwsze miejsce gdzie może się pojawić fajne miejsce do L po korekcie prostej 1:1
   Czekam aż się tam znajdą …

 4. Tom’as wygląda to tak wsparcie , 13180 mocno naruszone to bardzo dobrze ( h1 wybronione ) , teraz opór 13230 nie wybija szukamy 13100-80 lub 13060 , patrz h1 wszystko widać

  1. aaa… teraz rozumiem ale ja nie jestem aż tak dobry żeby w ten sposób poruszać się między strefami . Za duży mętlik mi się robi … skupiam się na wyszukaniu istotnych stref ….. może kiedyś …. dzięki za podpowiedź
   Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *