Komentarz przed sesją 10.01.2018

Po kilku ostatnich sesjach wzrostów przyszła pora na realizację zysku co spowodowało, iż indeks WIG 20 stracił wczoraj -0.79% i zamknął dzień na poziomie 2528. Wszystko to ma miejsce w rejonach „strefy oporu na Koronę”. 

wig20

Zapewne wczorajszy „ślad” na wykresie może mocno niepokoić inwestorów oczekujących dalszych wzrostów na warszawskim parkiecie. Korpus czarnej świecy jaki powstał po wczorajszych notowaniach, zasłonił całkowicie świecę z dnia poprzedniego, innymi słowy powstała najczystsza postać formacji odwracającej trend Objęcie bessy. Taki wynik nie może zostać nie zauważony i tym samym musi wprowadzać niepokój w szeregach byków. Oczywiście każda formacja musi zostać potwierdzona jednak wymowa Objęcia zapewne paraliżuje stronę popytową rynku. Nadmienię jednak, że tworzeniu wczorajszej świecy towarzyszył nieco większy obrót co daje nadzieję dla byków, iż jest to korekta a nie zakończenie wzrostu, które miałoby pełne prawo aby sprowadzić indeks w następnych dniach i tygodniach w rejony poziomu ok. 2250. Pierwszym wskazaniem dla takiego scenariusza będzie, tak jak już wspomniałem, potwierdzenie formacji i równoczesne wybicie w cenach zamknięcia poziomu 2514. Jeśli popyt jednak nie dopuści do takiego rozwiązania to zapewne w perspektywie kilku dni będziemy walczyć o nowy szczyt.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów na WIG 20, mamy wyraźny atak niedźwiedzi z poziomu na którym realizuje się formację harmoniczną Nietoperza. Wczoraj rynek doszedł do pierwszej istotnej strefy wsparcia, której wybicie minimum tj poziomu ok. 2524 da pierwsze wskazania na zmianę trendu w tym interwale czasowym. Taka najszybsza zmiana trendu dla Dt już nastąpiła ale właśnie poziom 2524 jest tym który może uchronić byki przed wejściem w trend spadkowy w ujęciu swingowym. Jeśli wspomniany poziom zostanie jedna wybity a następnie nie uda się zanegować tego i wyjść nad poziom ostatniego szczytu to należałoby oczekiwać kontynuacji tego spadku co najmniej w rejon 2500 czy do strefy na ok. 2485-2495. Jeśli jednak rynek nie upora się z 2524 i dojdzie do ponownego zatrzymania spadku w tym rejonie to wówczas 2565 nie zatrzyma kolejnego uderzenia popytu. W tej chwili strefa w okolicy 2524 jest idealnym miejscem do poszukania sygnału na L po korekcie.

dax

Na DAX żadnych nowych rozstrzygnięć, cena w dalszym ciągu znajduje się nad wybita strefą a na wykresie mamy teraz formację Harami czy też Inside bar. Kierunek wybicia tej formacji może wskazać kierunek ruchu ceny na najbliższych kilka dni.

daxfutureintra

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX jesteśmy tuz przed rozstrzygnięciem tego czy będziemy mieli do czynienia z korektą pędzącą i w następstwie dalszym wzrostem cen czy jednak rynek wybije poziom 13350 a następnie strefę na ok. 13330 co pozwoli dojść do głosu niedźwiadkom.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

50 Replies to “Komentarz przed sesją 10.01.2018

 1. Tomas to że koń dał zarobić to nie znaczy, że znowu da. Po drugie trzeba nauczyć się brać to co dają a nie to co chcemy żeby dali.
  To błąd że czekamy na TP i nie zabezpieczamy zysków już wypracowanych . Przecież rynek często zawróci przed TP i wtedy zawsze zaliczy SL. To sposób żeby wyczyścić rachunek i to niejednokrotnie .
  Dlatego dobre jest podawanie transakcji bo można się uczyć na błędach swoich i innych . Ja też popełniam dużo błędów i dobrze to nazwałeś piramidowanie strat ,a ja bym powiedział że to było piramidowanie głupoty. Tak że nie bójmy się podawać pozycji bo nauka z realnych transakcji może być lepsza niż puste gadanie . Każdy chętnie wskaże błędy bo często my sami ich nie zauważamy.

 2. Witam

  Czy pożar Trump Tower jest wczesnym ostrzeżeniem przed krachem na Wall Street?

  Giełda w USA pędzi od rekordu do rekordu. Ale przestrzeń do dalszych wzrostów cen jest coraz mniejsza. Kluczowy wskaźnik opracowany przez laureata nagrody Nobla, Roberta Shillera, sygnalizuje niebezpieczne przewartościowanie akcji na amerykańskim rynku. Akcje spółek amerykańskich są obecnie wyceniane pod względem potencjału dochodowego wyżej niż przed Wielkim Kryzysem i Czarnym Piątkiem w 1929 roku. Pokazuje to tzw. Shiller P / E dla szerokiego amerykańskiego indeksu giełdowego S & P 500 , którego wartość wynosi 33,19.
  Tylko raz w historii ( od 1881 roku) Shiller P / E osiągnął jeszcze wyższy poziom niż obecny: przed pęknięciem bańki internetowej w 2000 roku.

  Ps. Właścicielem budynku Trump Tower jest prezydent USA Donald Trump

  Pozdrawiam

   1. Idę o zakład, że niejeden z tu piszących uległ emocjom i wziął L na tym wystrzale do góry. Uleganie emocjom o oczywiście błąd.

   2. No proszę jak Seweryn zamienił nam się w scalpera. Zero SL tylko szybkie 20 pkt i gotowe. Czyli dopuszcza straty na poziomie kilkudziesięciu pkt a może i więcej a zysk łyka na 20 pkt i to po raz pierwszy od czasu jak tu pisze. „Podziwiam Cię”

    1. Rynek więcej nie dał więc wziąłem to co dał. Tobie dał rynek dużo ale Ty chciałeś więcej i wziąłeś stratę .

     1. Ja ni piszę takich bzdur jak Ty a straty to oczywiście że księguję ale są one minimalne w porównaniu z zyskami. Komu Ty chcesz zaimponować ? Zawsze bierzesz pozycje na kilkadziesiąt dobrych pkt albo na kilkaset (fakt nie udaje się ale to nic) a teraz nagle na 20 pkt i to bez SL których jak zawsze piszesz nie można ciasno ustawić bo jest szum. Szkoda nawet to komentować.

     2. Oczywiście że nie można ciasno ustawić SL bo wtedy prawie zawsze Ci wybiją no ale chyba nie muszę Ci tego tłumaczyć.
      Ja z początkowej straty wziąłem 20 pkt zysku. TY z mega zysku wziąłeś stratę.
      Owszem zaryzykowałem tymczasowy brak SL i to był ten błąd według Ciebie?

     3. Nie wiem dlaczego piszesz że poniosłem stratę skoro nawet nie wiesz czy brałem jakąś pozycję. Czy Ty już naprawdę nie masz lepszych wymówek?

     1. Czyli wziąłeś L po 39 a SL pod dołkiem ale czy będziesz ręcznie sterował czy postawisz go?

     2. To może inaczej gdzie byś w takiej sytuacji zlikwidował pozycję lub postawił SL ? bo to już strata się zrobiła .

     3. Widzisz Darek tak na prawdę nie wiesz co robić i nie udzielisz żadnej rady osobom którym tak reklamujesz nowe szczyty.

     4. Czy Ty sobie myślisz że ja tylko gram na dwóch indeksach? Może Ty tak ja niestety nie. Jeśli mam lepsze widoki gdzie indziej to gram na innym rynku. Zgodnie z tym co mówiłem w weekendowej takim rynkiem jest dla mnie USDJPY a jeśli nie wiesz dla czego to spójrz na wykres i będziesz wiedział

      http://www.bankfotek.pl/view/2107621

     5. Seweryn wziąłem pozycje – sl na 13 320 wywalilo, narazie nie mam pomysłu na zagranie. Jak się coś pojawi na wyższym inyerwale to bede szukał wejscia

 3. Czytam was czasami,robicie odwrotnie jak trzeba,koniec L,teraz spadamy ,powinno mocno urwać ,a na Daxe najmocniej.

  1. My tez czasami czytamy Ciebie i takiej siary jaką wypisujesz to dawno nikt nie tworzył. Wszystko co napiszesz jest dokładnie odwrotnie. Może teraz coś Ci się uda?

 4. Darek a czemu tak Seweryna się czepiasz. Sam też piszesz o duzym ruchu a zamykana fw po 20 pkt. To jest chyba reakcja prawidłowa jeśli coś się zmienia albo idzie inaczej niż zakładał. Nie chce być adwokatem ale w ten sposob zniechęcasz do pisania tutaj. No chyba ze tylko Twoja racja się liczy a wszyscy inni są beee

  1. Tylko jakimś dziwnym trafem on zawsze a na pewno teraz zamyka dokładnie na szczycie , którego nawet na niektórych platformach nie było. I nie porównuj 20 pkt na FW z 20 pkt na DAX jak byś czasami nie zauważył to jest szalona różnica, na FW niewiele brakuje do 1% na DAX to jest nawet nie 0.2%. I na koniec nie chodzi o to że ja mam mieć rację bo tak nie jest i nie może być , też się mylę ale chodzi o to jakie bzdury wypisuje Seweryn i na dodatek próbuje wmówić że to jest wszystko dobre działanie. Fakt ostatnio się przyznał że zrobił głupie błędy i że nie powinien tak zrobić za co szacun dla niego ale to był wyjątek.

   1. Ile to % to nieistotne. Chodzi o sam sposób: L w rejonie 2430 z celem na szczyt nowy zamykana po 20 pkt. Czyli dokładnie to samo tylko naiwnym rynku. Moim zdaniem się czepiasz go za każdym razem czy robi dobrze czy źle. Tak jak S w rejonie 2550 ktoś brał i przypomnij sobie Twój komentarz tez z odniesieniem do Seweryna.

 5. Siara Daraku ,błędne określenie jak widać twoi uczniowie tracą mnóstwo kasy bo non stop ich wywala,no bo trzeba spore stopy, u mnie Dax max 10 punkt, nasz rynek 2-3 punkty ,DAX WYWALIŁO MNIE 6 RAZY STRATA ZERO,TERAZ siedzę bezpiecznie.. na razie ..na S, to jest gra nie…. lanie wody.

 6. Ja widzę ,zabraknie ci życia,żeby to zrozumieć,KRÓTKIE STOPY,a żeby tak grać trzeba być profesjonalistą ,a nie belfrem….

  1. O profesjonaliście to raczej na tę chwile możesz tylko pomarzyć jeszcze ani razu nie podałeś nic co by się sprawdziło.

 7. Darek zaprezentuj jak grasz podaj pozycję i ją poprowadź, zarób więcej niż na piwo zaryzykuj mniej niż na piwo i będzie git.

 8. Ciekawostka ,dla falowców,będzie głębsza korekta na rynkach,lecz na mocne tąpnięcie jeszcze za wcześnie,DJI buduje wydłużoną 5 , możliwy zasięg około 33000.

 9. Rynek poprawnie zareagował na pon/wt CIT. Kolejny już w piątek. Jeżeli tylko straszą to będzie b. dobre miejsce na krótkie. Jeżeli zaś to wybieg pod wygasające opcje to na krótkie zapraszam od 18-go.

  1. Grałem pod korekte pędzącą i została wybita wiec błędne założenie ( grają coś innego) .
   Widziałem też dziś edka na L ale wybrałem dax (bywa)
   Co prawda widzę na 15 min jakiś pinbar ale nie wiem czy dziś cos bedę zagrywal.
   Moje postanowienie noworoczne to ograniczenie do minimum zagrań – tylko te które mogą dać coś zarobić i jeden system.
   Nie szukam już nic innego poza wsparcia/opory i trend więc nie doradzę …

   1. Nie chodzi o doradzenie tylko ostatnio pisałeś o możliwych wielkich wzrostach na Dax i myślałem będziesz zainteresowany tym fajnym poziomem do otwierania L.

    1. No to dzięki ale nie mogę tak robić bo musze się trzymac swojej strategi nawet jeśli rynek teraz by odkręcił to trudno – za dożo strat robiłemw ten sposób .
     Podałem konkretnie pod co widzę wzrost na dzisiaj a w długim terminie nic sié nie zmienia.
     Jaka bedzie korekta to tylko wie bibi ale nie powie …. więc nie będe zgadywał 😉
     Na teraz spoglądam na usd/cad ale to chyba ucieknie
     http://www.bankfotek.pl/view/2107625

     1. No tak bibi wie ale nie każdy jest takim Ełgeniuszem, my musimy sobie radzić metodami chałupniczymi czyli kreski i modlitwa.
      A co z postanowieniem noworocznym i ograniczeniem do minimum zagrań. Po SL może daj sobie dzień przerwy .

     2. No to masz rynek 100 pkt niżej i musisz uśredniać … jest to sens?
      Ustawisz teraz SL ?

 10. Powtarzam jedyna rada krótkie stopy,i fale……wejście nie w korekcie ,tylko łapanie punktu zwrotnego czyli szczytu, potem wskaźniki…nigdy nie bierze się L,kiedy wskaźniki są na górze(1min,5 min, godzinny -najważniejszy),S odwrotnie.Cała reszta porostu nie działa i tyle.

 11. jeśli ktoś zainteresowany to warto obserwować ropę na poziomie 70.80 i 72,20 pod kątem większej korekty ( poziomy podaje dla BRENT )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *