Komentarz przed sesją 09.01.2018

Za nami pierwsza sesja nowego tygodnia. Poniedziałek okazał się dniem wzrostu na warszawskim parkiecie. Indeks WIG 20, przy całkiem przyzwoitym zaangażowaniu inwestorów, zyskał na wartości 0.75% i zakończył dzień na poziomie 2549.

wig20

Po sesji „na przeczekanie” jaka miała miejsce w ostatni piątek, wczoraj rynek wyrysował kolejną białą świecę wybijając strefę „na koronę”. Równocześnie doszedł on do strefy szczytowej a to zapewne może rozochocić podaż do większego zaangażowania. Jednak na tę chwilę mamy wyraźny wzrost i żadnych sygnałów mogących świadczyć o jego zakończeniu. Najbliższe wsparcia w tym ujęciu czasowym znajdują się na poziomach ok. 2480 i 2430. Jeśli byki uporają się z obecną strefą oporu to wkrótce powinniśmy zobaczyć indeks w okolicach 2630.

fw20intra

Wykres intra kontraktów dobił wczoraj do zniesienia 88.6% i ukształtował tam świecę podażową Pin bar. Powstała zatem dogodna sytuacja do wykorzystania formacji harmonicznej Nietoperza. W przypadku rozpoczęcia jej realizacji pierwszym poziomem obronnym może być okolica poziomu 2535 a następnie 10 pkt niżej tj. na ok. 2525. Wybicie tego ostatniego poziomu wsparcia otworzy drogę dla niedźwiedzi do okolic 2500. Powstrzymanie ewentualnego ataku podaży, na jednym z dwóch pierwszych wymienionych poziomów, przy „pomocy” sygnalnej formacji świecowej, powinno zaowocować wybiciem wczorajszego szczytu i ataku na 2585. Formacja harmoniczna w połączeniu z strefą (nie jest narysowana ale lewa strona wykresu pokazuje że jest) ma jak najbardziej prawo do wywołania ruchu spadkowego. Ci którzy inwestują w DT mają okazje na S natomiast dłuższy horyzont czasowy powinien czekać na ewentualny sygnał kupna w wspomnianych okolicach a zmianę nastawienia na S dokonać co najwyżej po wybiciu 2525 i to również w niewielkim zakresie.

dax

Na DAX mimo czarnej świecy, sytuacja technicznie wygląda całkiem byczo. Otwarcie luką cenową a następnie próba jej domknięcia wygląda na tę chwile jak re-test wybitej strefy oporu, która stała się strefą wsparcia. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby zwyżka była dalej kontynuowana w celu wybicia ostatniego szczytu. Z drugiej strony pamiętamy o tym, iż wzrost odbywa się cały czas bez jakiejkolwiek korekty (no chyba że w locie ta wczorajsza) i takowa może w końcu nastąpić ale tu pierwszym takim sygnałem będzie skuteczny powrót ceny pod strefę wsparcia którą wczoraj testował rynek. Jeśli tak się stanie to wczorajsze wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu w ruchu spadkowym będzie mimo wszystko przemawiać za tym, iż spadek to korekta i wówczas ciekawymi miejscami do jej zakończenia staną się okolice 13150 a następnie 12900.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów na DAX widać wyraźne wybicie ostatniego potwierdzonego szczytu korekty w ruchu spadkowym. Re-test tego wybitego poziomu przyniósł utworzenie formacji Pin bar a cały zakres re-testu idealnie wpasował się w zakres OB. To należy odebrać jako zapowiedź ruchu wybijającego wczorajsze maksima cenowe, które to powstały na strefie oporu wynikającej z zachowania ceny w pierwszej dekadzie listopada. Udane wybicie powinno zaowocować przyciąganiem ceny w kierunku szczytu na ok 13530. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę że dotychczas rynek ten maszeruje w górę dość stromo i to może być przyczyną dla której bez wybicia szczytu na 13530 zmieni się tendencja i zacznie powstawać korekta całego wzrostu. Jednak do tego potrzeba wybicia stref wsparcia a czegoś takiego na obecną chwile nie ma nawet w najmniejszym wymiarze.

14 Replies to “Komentarz przed sesją 09.01.2018

  1. Ty Seweryn sam siebie oszukujesz , tłumacząc się w taki sposób i ciągle przestawiając sl … to raczej nie przynosi zysków .
   Pozdro

   1. Taka jest statystyka im bliższy SL tym większe szanse na wybicie to chyba logiczne .
    Częstotliwość wybicia bliskich SL jest większa + częste prowizje dlatego bardziej wyniszczają konto i na dłuższą metę człowiek się wykrwawia. Oczywiście za duży też nie może być. Przykładowo Ty Tomas masz krótki SL i dlatego życie takiej pozycji może być bardzo krótkie, przynajmniej statystycznie.

    1. Tylko sztywno ustawiony sl i gra pod konkretne założenia daje szanse na zysk – jak wywala to znaczy że było błedne założenie i kropka. 😉

     1. jak wywala tzn ze był złe postawiony SL , po serii cięć strat, nie bedzie co ciąć :). A w ogóle co Wy tam robicie z indeksem i PKN? bagno ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *