Komentarz przed sesją 05.01.2018

Po marazmie jaki towarzyszył nam w ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku, przyszła wreszcie pora na interesujące sesje. Wczoraj indeks WIG 20 wykonał iście mistrzowski ruch na północ, zyskał 2.84% i zakończył dzień na poziomie 2533 czyli tuż przy maksimach dnia.

wig20

W efekcie wzrostu, na wykresie dziennym indeksu, powstała biała Marubozu otwarcia, która wybiła poziom szczytu korekty w ruchu spadkowym na 2518 i tym samym uporała się z OB jaki towarzyszył spadkowi. Innymi słowy zostały spełnione obydwie przesłanki aby móc zakładać powrót do trendu wzrostowego po zakończeniu korekty spadkowej. Sam układ świec jaki towarzyszy nam od momentu powstawania DB na strefie wsparcia w okolicach 2380 wygląda jak poważny impuls który wszedł w fazę najsilniejszej fali 3. To pozwala nam zakładać, że w przeciągu kilku dni powinniśmy znaleźć się na nowych szczytach. Najbliższe strefy wsparcia dla obecnego ruchu wzrostowego (takie teraz są najistotniejsze, opory nie powinny zbyt mocno zaprzątać naszych głów) wypadają na ok. 2500 , 2480 i 2430. Ta ostatnia stanowi zaporę przed zmianą tendencji wzrostowej na obecna chwilę.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów widać dokładniej jak byki zniszczyły wczoraj stronę podażową. Tak jak pisałem wcześniej, można było na cos takiego liczyć za sprawą układu korekty pędzącej 1:1 jaka miała miejsce w okresie miesiąca grudnia. Wczorajszy ruch wybił dwie strefy oporu i doszedł do przestrzeni w której mamy najwięcej zagrożeń dla kontynuacji tego wzrostu. Strefy i geometrie wskazują na poziomy ok. 2550 (tu wczoraj nastąpiła drobna reakcja podażowa) następnie ok. 2565 i w końcu poziom ostatniego szczytu czyli okolice 2585. Ewentualne reakcje podażowe na wskazanych poziomach są i będą czymś naturalnym, ale dla nas najbardziej powinno liczyć się to czy taka reakcja sprowadzi cenę pod istotną strefę wsparcia. Na tę chwilę takowa jest mocno oddalona bo znajduje się na poziomie ok. 2495 jednak już w okolicach ok 2520 mamy strefę wynikającą z lokalnego szczytu, która powinna stanowić solidna zaporę dla ewentualnej kontynuacji wczorajszego delikatnego odbicia od 2550.

dax

Na DAX kolejna biała świeca, jednak tym razem z zauważalnym górnym cieniem ale po luce cenowej. Górny cień to normalna reakcja na strefę oporu i choć nie ma sensu tego całkowicie bagatelizować to jednak pamiętajmy gdzie , w jakim miejscu, na jakim poziomie i po jakim układzie fal nastąpił zwrot i jaka formacja się charakteryzował. To moim zdaniem jest najistotniejsze w świetle średnioterminowego trendu wzrostowego i dlatego nie przykładałbym zbyt dużej wagi do reakcji na opory. W tej chwili byki utworzyły sobie bardzo silne zabezpieczenie dla wzrostów tzn. lukę cenową, którą za sprawą obrotu jaki miał miejsce na wczorajszej sesji uznałbym za lukę startową, jak i silna formację Gwiazdy porannej z środkową świecą w postaci ewidentnego Pin bara. Uważam, że na obecną chwilę należy zakładać, że DAX ruszył na nowy szczyt.

daxfutureintra

Na wykresie intra kontraktów widać, iż wczorajszy silny wzrost doprowadził do wybicia strefy oporu opartej na ostatnich potwierdzonych szczytach w ruchu spadkowym i wewnętrznego zniesienia całego ostatniego swingu spadkowego w ponad 61.8%. Takie zachowanie ceny daje solidne podstawy do tego aby mocno brać pod uwagę dalsze wzrosty w kierunku 13350. Wyznaczone na wykresie strefy wsparcia powinny służyć nam jako wskazania rejonu gdzie korzystnym powinno być szukanie okazji na L i powiem szczerze, że na S nie ma w ogóle teraz miejsca no chyba, że iście w scalpingowym stylu czy po wybiciu 13100 w typowym krótkim Dt.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

18 Replies to “Komentarz przed sesją 05.01.2018

  1. No jak ktoś nie potrafi odpowiednio działać względem tego co pokazuje wykres to najczęściej ma marny koniec. Wówczas są tylko dwa wyjścia albo zostawić ten biznes albo zabrać się od nowa za naukę.

 1. Uwaga …..WSZYSTKIE RYNKI ZANURKUJĄ TERAZ….koniec tak pisze pan B…
  ciekawe czy bedzie mial racyje ale najwazniejsze kiedy

 2. Maruga,, Synonimy do słowa TERAZ 1. obecnie , aktualnie , współcześnie , dziś , dzisiaj , właśnie , akurat , w tej chwili , w bieżącej chwili , w tym momencie , tym razem , na oczach świata , na naszych oczach,,więc już chyba wszystko wiesz i rozumiesz co oznacza takie pisanie.

  1. Może być jeszcze: niezwłocznie, ale w tym przypadku okazuje się , że dla niektórych oznacza to: na święty nigdy.

 3. Nie chcę być pesymistą, ale zobacz do ilu % zniesienia całego spadku, który zaznaczyłeś doszedł wczoraj kurs. Zauważyłem, że często biała Marubozu jest na szczycie sygnałem negatywnym, bez względu na obroty. Jednak dojście na ew. korekcie spadku tak wysoko zmienia moje nastawienie do ew. spadków aż do 2000 :).

  1. Cofnij się do sierpnia , cofnij się do kwietnia i zobacz jak wygląda rynek po Marubozu. To nie jest tak jak by się mogło wydawać, taka świeca jak wybija opór to ma kontynuację jak nie wybija to najczęściej daje korektę a najrzadziej zmienia kierunek na przeciwny. Tu mamy wybicie strefy i fakt dojście do kolejnej ale już nie z ruchu spadkowego tylko zupełnie z innej „beczki” tzw. strefa na koronę. To może wywołać reakcję ale gdyby na cos takiego działać podejmowaniem decyzji w przeciwnym kierunku to nigdy nie dałoby się ugrać nic ciekawego na trendach.

 4. Chciałbym przestrzec przed nadmiernym optymizmem . Wieszczenie nowych szczytów bez przebicia oporów jest przedwczesne i Darek możesz się na tych nowych szczytach znowu przejechać tak jak ostatnio .
  Ja żeby nie być gołosłownym biorę S pod swoje przekonania 13290 SL 50pkt.

  1. Może nie pod przekonania tylko pod analizy i tego co sugeruje rynek, a jeszcze dokładniej, tego co mi się wydaje, że sugeruje.

   1. taki że pociąg był zły tzn analiza była zła , lub że szyny byłe złe tzn gracz, hahaha

    no nie, poszło na rekord, szkoda że pochodnych nie ma na to

 5. DAX rośnie bo w poniedziałek rano może okazać się, że Niemcy mają w końcu rząd. Ale to będzie pewne dopiero w niedzielę wieczorem.

 6. Dzień dobry wszystkim. ..tak czytam sobie -że duży obrót na szczycie/dołku to punkt kulminacyjny , więc jak to jest. ..?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *