Komentarz przed sesją 04.01.2018

Pierwsza sesja w Nowym Roku 2018 miała dwa oblicza. Jej wynik końcowy to minimalna zmiana w postaci 0.08%. Tym samym zamknięcie dnia wypadło na poziomie niemal identycznym do tego jaki miał miejsce w ostatniej sesji 2017 r. czyli na poziomie 2463. Efekt końcowy wczorajszych notowań jest całkiem ciekawy w świetle  tego jak rysował się wykres w grudniu.

wig20

Doji, bo taka świeca powstała po wczorajszej sesji, przetestowała swoim minimum wybitą linię trendu spadkowego oraz połowę dużego białego korpusu z 18.12. Efekt końcowy wczorajszej sesji jest chyba najbardziej zadowalający dla strony popytowej rynku akcji. Taki test jaki miał miejsce w dniu wczorajszym powinien zaowocować kontynuacja zwyżki rozpoczętej na poziomie 2370. Realizacja takiego założenia jest tym bardziej istotna, że ostatni szczyt wypadł dokładnie na OB całego ruchu spadkowego co mogłoby stać się zaczątkiem do kolejnej fali wyprzedaży w kierunku 2250. Jeśli zatem wczorajsze Doji z wyraźnie dłuższym dolnym cieniem zostanie potwierdzone to kontynuacja dotychczasowej tendencji wzrostowej powinna być kontynuowana a rynek powinien zaatakować 2520. Wybicie tego ostatniego poziomu byłoby kolejnym wskazaniem na kontynuację trendu wzrostowego z jakim mamy do czynienia już ponad 1.5 roku w celu osiągnięcia kolejnego istotnego poziomu 2650.

fw20intra

Na wykresie intra kontraktów terminowych na indeks WIG 20 widzimy realizację korekty spadkowej do poziomu OB i strefy wsparcia wyznaczonej przez linię szyi DB. Dynamiczne odbicie sugeruje, że ruch spadkowy został zakończony choć oczywiście pierwszym potwierdzeniem tego będzie wybicie 2477. Mimo wszystko układ jaki się utworzył na tym wykresie każe raczej zakładać, iż w najbliższej przyszłości będziemy atakować 2495 a następnie 2530 choć tu mamy nieco wcześniej rozpoczynającą się strefę od poziomu 2515, która może starać się zakończyć wzrost i nie dopuścić do wybicia 2530.

dax

Na DAX, pierwsze dwie sesje 2018 dały mocne podstawy aby zakładać, iż cała korekta została zakończona. Powstanie silnej formacji odwracającej tendencję spadkową na poziomie szczytu przedostatniego impulsu wzrostowego to wskazanie, iż rozpoczynający się nowy ruch wzrostowy powinien wyjść na nowy szczyt. Jeśli zatem formacja nie zostanie zanegowana to przed nami najprawdopodobniej styczniowe wzrosty na poziomy powyżej 13550.

daxfutureintra

Zanim jednak rynek DAX pozwoli nam jednoznacznie oczekiwać na nowe historyczne szczyty, byki muszą się jeszcze nieco postarać. Jak pokazuje wykres intra kontraktów, cena doszła do strefy oporu i ukształtowała silnego Pin bara. W ujęciu swingowym mogłoby to być uznane za sygnał do zajmowania S jednak tylko na zasadzie „uprawnionego łapania szczytu”. Moim zdaniem rynek ten ma okazję zrobić lekkie cofnięcie ceny ale już w rejonie 12930-12940 spodziewałbym się ataku popytu w celu wybicia strefy oporu. Zatem jeśli ktoś skorzystał z Pin bara na S to w wskazanym rejonie powinien być bardzo czujny i odpowiednio zapanować nad SL. W Dt wskazany rejon będzie dobrym miejscem do poszukania okazji na L a w przypadku jego wybicia w dół kolejne dobre miejsca to ok. 12890 i ok. 12860. Wybicie 12850 powinno skreślić z naszych rozważań pozycje długie.

29 Replies to “Komentarz przed sesją 04.01.2018

 1. U mnie weszły 4 pozycje, na razie trzymam, koło 10-tej podejmę decyzję co dalej ,wtedy powinno się rozstrzygnąć czy rynek pójdzie wyżej .

  1. Podjąłem decyzję miało być 10 pozycji jest cztery więc pozostałe 6 S ustawiłem teraz od 13100 do 13050 to mi da lepszą średnią. SL dla tych co weszły i ewentualnie wejdą 13141 . Być może rynek zmierza do 13200 wtedy będzie lipa i duża wtopa.

  2. Rynek nie patrzy na czas tylko na fale. O 10 już masz po depo. Poza tym co to za system gry co 10 pkt pozycja, z czego ani jedna nie wchodzi? A jak 2 wchodzą a leci w przeciwnym kierunku to co wtedy? Za 4 godziny ustawiasz taki sam „system”? A co z tamtymi pozycjami na 12700?

 2. Witam,darku według ciebie te szaleństwo giełdy w stanach dokąd zmierza,chyba już wszyscy mówią o wzrostach,nawet celebryci ze stanów kupują sobie akcje pod choinke???

  1. Zmierza tam gdzie będzie koniec a tego my na pewno nie wiemy. Osobiście na podstawie pewnych geometrii i zasięgów fal dopuszczam okolice 3000-3100 jednak wcześniej powinna nastąpić wyraźniejsza korekta tzn taka widoczna chociażby na wykresie tygodniowym.

  1. Seweryn czy Ty mógłbyś przestać się ośmieszać? Bierzesz po kilka pozycji i trzymasz na stracie prawie 100 pkt u nas co przy jednym kontrakcie stanowi 2000 , 100 pkt na DAX i kto ma Ci w to uwierzyć? A jeśli bierzesz po 0.01 lota na indeks i piszesz o pozycji to również się ośmieszasz, bo przy ryzyku 100 zł chcesz z siebie zrobić bohatera. Ostatnio trochę Ci się coś udało (nawet ślepej kurze ziarno się trafi) i teraz znowu wróciłeś do formy i próbujesz to „zasłonić” takim amatorskimi krokami?

   1. Darek po wielkich zyskach z końcówki roku mogę sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa . Poza tym wszystkie pozycje są zabezpieczone SL więc nie wiem o co Ci chodzi .
    W najgorszym wypadku będę miał pierwsze dwa stratne zagrania po kilkunastu udanych czego i Tobie życzę.

     1. Darek każdy sądzi według siebie, widocznie takimi lotami grasz, ale to nic złego, grunt aby przynosiły Ci zysk. Jak zaczną przynosić przechodź na większe .

     2. Kolejny raz próbujesz się wymigać od swoich amatorskich decyzji i zasłaniasz jakimiś „dobrymi radami”. Po prostu jesteś idealnym przykładem osoby która niemal wszystko robi wbrew logice i dobrym zasadą inwestowania. To że raz na jakiś czas coś się uda to tak jak pisałem – ślepej kurze ziarno też się trafi.

     3. Darek nie wiem czemu robisz się agresywny . Chyba że otworzyłeś też S-ki i wtopiłeś .
      Nie wszystkie decyzje muszą być trafne a starty to rzecz normalna ale chyba nie muszę Ci tego tłumaczyć. Prześledź swoje ostatnie transakcje po których przestałeś już podawać następne. Tam nie było nic z logiki. Moje pozycje mają podstawy techniczne i ciągle są w grze więc nie wiem po co te ataki.

     4. Po prostu drażni mnie to jak grasz amatorsko i w dodatku o tym piszesz a młodzi adepci czytają i myślą że to dobre działanie bo Ci się tam coś kiedyś udało. A jeśli chodzi o logikę to Twoja jest taka jak każdy widzi po prostu gniot. I na koniec właśnie Ty również udowodniłeś, że nie ma sensu abym podawał bo to że przez dobrych kilka miesięcy wszystko co podawałem dawało zyski po kilkaset pkt to nic a to że jedna czy dwie transakcje nie wyszły to już trąbienie na cały świat. I tyle w temacie , Ty podajesz i robisz więcej zła innym niż byś nie podawał.

  1. I to jest właśnie przykład na to dlaczego ludzie nie są w stanie zarabiać na dużych trendach. Oczywiście może tu być cofniecie, może nawet być powrót do spadku ale nijak to się ma do sygnału jaki padł na ostatnich trzech sesjach i w miejscu gdzie padł. Zawsze można znaleźć jakiś opór który coś tam może zakończyć ale czy to opory są ważne w trendzie wzrostowym? No chyba że mówimy tu o wymiarze intra czy tylko nieco większym. To miejsce, które wskazałeś jest znaczące bo mamy tam 61.8% zniesienia i silną strefę cenową w ujęciu intra.

   1. Mam pewne wątpliwości czy jeszcze jesteśmy jeszcze w trendzie wzrostowym dlatego uważam, iż jest to dobre miejsce do zamknięcia L i otwarcia S z małym stopem.

 3. No i jest strata na Dax i FW20 . Zanim Darek zacznie rzucać kamieniami przyznaje, że popełniłem błąd nie pierwszy i nie ostatni. Trzeba zrobić przerwę żeby się zresetować. Skoro rok zaczął się tak to może później będzie odwrotność przysłowia: ” miłe złego początki” ; )

  1. Jeśli ktoś kupił wbrew moim wskazówka to nie pozostaje mu nic innego jak trzymać. Spółka nie jest bankrutem i w końcu odbije a wówczas odbicie co najmniej do 1.5 powinno mieć miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *