Komentarz przed sesją 28.12.2017

Pierwsza sesja „skróconego” tygodnia będąca równocześnie pierwszą z trzech ostatnich sesji tego roku, upłynęła pod dyktando popytu. Indeks WIG 20 wzrósł podczas notowań o 1.43% i zakończył dzień na poziomie 2481. Trzeba przyznać, iż wczoraj to nasz rynek był tym najsilniejszym spośród obserwowanych przez Nas. Pytanie tylko, czy taki wzrost, dał mocne poczucie bezpieczeństwa dla swoich inwestycji stronie popytowej?

wig20

Choć na wykresie powstała wysoka biała świeca z zamknięciem na samych maksimach dnia to jednak indeks nie zdołał wybić strefy oporu na ok. 2480 i tym samym nie zdołał pokonać OB. Zatem sprawa nie jest wyjaśniona i wiele zależeć może od dzisiejszej sesji. Kontynuacja wczorajszego wzrostu z wynikiem „na plus” podczas zamknięcia dnia będzie ważnym sygnałem mogącym świadczyć o zakończeniu korekty spadkowej w trendzie wzrostowym jaki towarzyszy nam przez cały rok. Oczywiście dopełnieniem tego „sygnału” będzie wybicie poziomu szczytu z 24.11 czyli poziomu 2518. Jakby nie patrzeć w nieco szerszym ujęciu cały czas mamy trend wzrostowy a ostatnie spadki zatrzymały się w idealnym miejscu do zakończenia korekty i rozpoczęcia nowego impulsu wzrostowego osiągającego nowy szczyt. Zatem wybicie 2528 pozwoli znacznie mocniej stwierdzić zakończenie korekty spadkowej. Na przeszkodzie do osiągnięcia takiego celu w najbliższych dwóch dniach stać może czas a dokładniej termin kalendarzowy. Ostatnie dwie sesje roku mogą nie zachęcać do większego angażowania się inwestorów, którzy zapewne w dość sporej większości szykują się już na zabawę sylwestrową i szampana.

fw20intra

Wykres intra kontraktów pokazuje że strefa oporu jest znacząco broniona przez podaż. Jednak należy zdawać sobie sprawę, iż w tym interwale mamy wyraźny trend wzrostowy i tu najważniejsze są strefy wsparcia a reakcje na strefy oporu, które są naturalną koleją rzeczy nie mogą stanowić „dowodu” na zakończenie tego trendu.

Jeśli chodzi o DAX to sytuacja na nim nie zmieniła się niemal wcale za sprawą wczorajszej sesji i dlatego ten temat odpuszczę sobie zupełnie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

5 Replies to “Komentarz przed sesją 28.12.2017

 1. Blok analizy pary USDPLN
  ===> jak pokazują wykresy obszar od 3,4698 do ok. 3.425 może być potencjalnym miejscem zwrotnym dla złotówki. Jeśli wykres zawróci na tych poziomach, to po pokonaniu pokazanych oporów można wchodzić w L średnioterminowe.
  Złapać idealnie dołek to łut szczęścia, ważne by wejść w pobliżu punktu zwrotnego, najlepiej po „tym” dołku, tak by ryzyko zjazdu było jak najmniejsze – jednym słowem obserwować i … reagować:
  http://www.bankfotek.pl/view/2106405
  http://www.bankfotek.pl/view/2106407
  http://www.bankfotek.pl/view/2106408
  http://www.bankfotek.pl/view/2106409
  http://www.bankfotek.pl/view/2106410
  http://www.bankfotek.pl/view/2106411
  http://www.bankfotek.pl/view/2106412
  http://www.bankfotek.pl/view/2106414
  http://www.bankfotek.pl/view/2106415
  http://www.bankfotek.pl/view/2106416
  http://www.bankfotek.pl/view/2106417
  http://www.bankfotek.pl/view/2106418

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *