Komentarz przed sesją 22.12.2017 i ……

Za nami czwartkowa sesja, która zakończyła się delikatnym „zwycięstwem” byków. Indeks WIG 20 zyskał na wartości 0.17% i zakończył dzień na poziomie 2464. Choć sama wartość wzrostu jest niewielka to trochę optymizmu może dawać efekt końcowy widoczny na wykresie.

wig20

Mam tu na myśli oczywiście wygląd wczorajszej świecy. Dolny wyraźny cień wskazuje na próbę obrony strefy wsparcia, która ma dość duże znaczenie dla dalszych losów indeksu. Trzeba jednak być realistą i dostrzegać, że wczorajszy Pin bar zmaga się z dwoma cieniami od drugiej strony z poprzednich dwóch sesji. Tutaj chyba sprawa jest prosta, rynek musi wybić jedną z dwóch stref pomiędzy którymi ugrzęzł i tym sposobem pokazać jakie są jego zamiary na kolejne sesje. Problem  w tym, że dzisiaj jest ostatnia sesja przed świętami i z decyzjami możemy mieć problem.

fw20intra

Na wykresie intra, mniejszy OB  został obroniony lecz do pełni szczęścia brakuje bykom wybicia poziomu 2480. Przez chwile rynek próbował tego dokonać jednak sam fixing sprowadził cenę na poziom wyznaczone przez kilka maksimów cenowych i tym samym dalej znajdujemy się poniżej 2480. Jeśli uda się wybić 2480 to następna przeszkoda  w drodze na nowy szczyt (ten ostatni również jest oporem) znajduje się na 2489. A co jeśli jednak rynek pójdzie w dół i wybije ostatnie dołki ? Wówczas należy spodziewać się spadku w okolice 2440. Myślę jednak że z racji panującego, w tym interwale, trendu wzrostowego utrzymany OB każe zakładać, iż rynek osiągnie poziom nowego szczytu i wybije 2495. Pytanie, czy zdoła zrobić to dzisiaj czy z racji świąt trzeba będzie na to poczekać.

dax

Na DAX rynek stara się obronić dołek i również zachować OB a tym samym kontynuować ruch w kierunku nowych historycznych szczytów. Aby jednak tak się stało, cena indeksu musi pokonać ponownie strefę oporu na ok. 13170 a następnie wybić maksimum cenowe ostatniej dużej czarnej świecy.

daxfutureintra

Wykres intra kontraktów na DAX nie daje nam jednoznacznych wskazań czy dołek z 14.12 został definitywnie obroniony. Choć cena naruszyła dość wyraźnie OB i wybiła ostatni potwierdzony szczyt w ruchu spadkowym to jednak świece jakie zakończyły odbicie w trzech falach nie napawają optymizmem, zwłaszcza że są pokazem podaży na strefie oporu. Naturalnym jest założenie, że tu rynek będzie jeszcze raz atakował ostatni dołek i równocześnie ten z 14.12 ale szczególną uwagę należałoby zwrócić na poziomy wskazane na wykresie dwoma strefami wsparcia. Powstanie formacji odwracających na którymś z tych poziomów może przeszkodzić niedźwiedziom w zdobyciu nowych dołków a tym samym dać nadzieje bykom na scenariusz w którym dołki już za nami a teraz rynek będzie zmierzał w górę aby pokonać 13345. Zatem nadal niedźwiedzie są silniejsze i tak należy patrzeć od strony ewentualnych inwestycji jednak warto pamiętać o pierwszych symptomach odwrócenia tendencji spadkowej i przy graniu S zachować ostrożność na wspomnianych strefach wsparcia.

Z racji, iż dzisiaj jest ostatnia sesja przed świętami chciałbym skierować do Was kochani czytelnicy mojego bloga dwie ważne kwestie. Pierwsza z nich to informacja, iż zgodnie z tradycją tego bloga w najbliższe dwa weekendy nie będzie „analizy weekendowej”. Czyli ta forma podsumowania tygodnia znajdzie się na blogu dopiero w 2018 r. Komentarze po sesjach w następnym tygodniu powinny się pojawić a w nich może zamieszczę kilka zdań na temat efektów kończącego się tygodnia.

I druga sprawa ta najważniejsza!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym wszystkim czytelnikom złożyć najserdeczniejsze życzenia wesołych, spokojnych, rodzinnych Świąt. Niech przez te kilka dni zginą podziały a czas spędzany w gronie najbliższych niech przyniesie same dobre myśli i pozostawi same dobre wspomnienia. Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę również „bogatego Gwiazdorka” i przypominam aby zachować umiar w jedzeniu bo złamanie tego może mieć przykre konsekwencje.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

16 Replies to “Komentarz przed sesją 22.12.2017 i ……

 1. Nie lubisz fal, ale nieraz się przydają :), żeby mówić o ew. wzrostach powinniśmy wg. mnie zaliczyć chociaż jedną sesję spadkową. Najlepiej płytką z zachowaniem narysowanej przez Ciebie strefy oporu wsparcia. może to nastąpić dzisiaj.
  Mamy wtedy korekcyjny zygzak na liniowym. Niestety może on się przekształcić w sygnał sprzedaży i wtedy lecimy w dół. Dzisiaj moim zdaniem to prawie wróżenie z fusów.
  Wesołych Świąt

 2. Darku Tobie oraz wszystkim zaglądającym tutaj zdrowia i wszystkiego dobrego ,życzę też sukcesów na giełdzie w Nowym Roku

 3. Również pozdrawiam wszystkich uczestników tego bloga,życzę wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim spełnienia mżeń.Pozdrawiam gospodarza,wraz z rodziną,życzę zdrowia.(bo tylko zdrowie się liczy reszta to tylko dodatek)

  1. Oj tak zdrowie najważniejsze a ja z tej grypowej sytuacji jeszcze do teraz nie wyszedłem całkowicie obronną ręką więc b. dziękuję.

 4. Pytanie do gospodarza odnośnie HUBSTYLE.
  Czy dzisiejsza sesja gdzie kurs już zszedł poniżej historycznych min. przekreśla scenariusz jaki Pan wcześniej zakładał ?

   1. To może zamiast tego zacząć monitorować GINO ROSSI lub SERINUS, co Pan sądzi na temat tych spółek, bo jak dla mnie wyglądają ciekawie.

 5. Co w nich ciekawego przyjacielu,możne to ze spadły tak nisko i niżej być nie może,BREDNIA.Na naszym runku możne być taniej jak 1 gr,po prostu zrobią split 1-100,potem znowu zaczną oddawać w świat papier toaletowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *